Gala rozdania Oscarów 2021, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, które uznaje się za najważniejsze w branży filmowej, odbyła się w tym roku później niż zwykle ze względu na pandemię koronawirusa. Zazwyczaj rozdanie Oscarów miało miejsce w lutym. Ze względu na bezpieczeństwo zrezygnowano z imprez towarzyszących.

Oscary 2021: miejsce ceremonii

Oscary 2021 odbyły się wyjątkowo w dwóch lokalizacjach. Tradycyjnie w Dolby Theatre w Hollywood miała miejsce część artystyczna. Drugą lokalizacją była stacja kolejowa Union Station, również w Los Angeles, gdzie wręczano nagrody. W tegorocznej gali na żywo uczestniczyli jedynie nominowani, ich goście i prowadzący galę – w sumie około 170 osób. W poprzednich latach na widowni w Dolby Theatre zasiadało zwykle jakieś 3 tysiące osób. 

Oscary 2021: prowadzące i prowadzący

Co ciekawe, tegoroczną ceremonię poprowadziło aż 15 osób. Między innymi Reese Witherspoon, Harrison Ford, Halle Berry, Bryan Cranston, Zendaya, Regina King, Renee Zellweger, Laura Dern, Joaquin Pheonix i Brad Pitt, Marlee Matlin, a także Joon-ho Bong, reżyser zeszłorocznego oscarowego hitu Parasite. W zasadzie osoby prowadzące były przede wszystkim wręczającymi nagrody. 

fot. Getty Images

Oscary 2021: występy artystyczne

Galę poprzedziła emisja programu Oscars: Into the Spotlight, który zastąpił występy na żywo artystek i artystów nominowanych w kategorii najlepsza piosenka. Usłyszeć mogliśmy zatem Celeste i Daniela Pembertona (piosenka Hear My Voice z filmu Proces Siódemki z Chicago), H.E.R. (piosenka Fight For You z filmu Judas and the Black Messiah), która opuściła galę Oscary 2021 ze statuetką, Leslie Odoma Jr. z piosenką Speak Now z filmu Pewnej nocy w Miami..., Laurę Pausini i Dianę Warren (piosenka Io Sì (Seen) z filmu Życie przed sobą) oraz Molly Sandén (piosenka Husavik z filmu Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga). Ten ostatni został nagrany w Húsavík na Islandii, a cztery pierwsze w LA na tarasie muzeum filmowego należącego do Akademii.

fot. Getty Images

Oscary 2021: nagroda za najlepszy scenariusz powędrowała w ręce kobiety!

Nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny trafiła do Emerald Fennell za film Obiecująca. Młoda. Kobieta. Ostatni raz kobieta otrzymała nagrodę w tej kategorii trzynaście lat temu! Warto podkreślić, że Emerald, będąc w siódmym miesiącu ciąży, wyreżyserowała i wyprodukowała swój debiutancki film, do którego najpierw stworzyła scenariusz. Obiecująca. Młoda. Kobieta. to świetne feministyczne kino przeciwko przemocy na tle płciowym, które obnaża mechanizmy kultury gwałtu, w której żyjemy. A Emerald zapewne kojarzycie najlepiej z serialu platformy Netflix, czyli The Crown, w którym wcieliła się w rolę Camilli Parker Bowles. 

Zobacz także:

93. ceremonia rozdania Oscarów: historyczny moment - nagroda za najlepszą reżyserię dla Chloe Zhao!

Historyczny moment Oscarów 2021! Kobieta po raz drugi w prawie stuletniej historii Oscarów otrzymała nagrodę za reżyserię. Nagrodę tę dostała Chloé Zhao za Nomadland. Podziękowała całej ekipie za niezwykłą podróż, jaką była praca nad filmem. Podczas przemowy wspomniała dorastanie w Chinach i wiersz: Ludzie, których urodziłam, byli dobrzy, zacytowała fragment. W filmie Nomadland główną rolę gra Frances McDormand a opowiada on o kobiecie, która podróżuje kamperem po Stanach, mierząc się ze stratą, jak i z problemami ekonomicznymi. To zupełnie nowe spojrzenie na kino drogi. To spojrzenie na ludzi wyrzuconych poza nawias, ludzi, którzy tułają się za pracą, nie mają stałych adresów. Chloé Zhao to też pierwsza Azjatka, która została nominowana w tej kategorii. 

fot. Getty Images

Oscary 2021: nagroda za najlepszy film dla „Nomadland”

Podczas 93. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za najlepszy film uznano Nomadland! Ważny i wspaniały film na bazie książki, którą napisał Jessica Bruder. Był to zdecydowany faworyt, obraz w reżyserii kobiety, Azjatki, z 6 nominacjami, który wcześniej zdążył zdobyć 216 (!) innych nagród, m.in. 2 Złote Globy czy 4 BAFTY.  Karolina Korwin Piotrowska podczas relacji w Canal+ określiła ten obraz jako opowieść o naszych czasach. 

Oscary 2021: Frances McDormand z trzecim Oscarem!

Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów Frances McDormand dostała statuetkę w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa za swoją rolę w najlepszym filmie 2021, czyli Nomadland. Tym samym to kolejny ważny moment dla kobiet podczas Oscarów 2021. A Frances McDormand została drugą aktorką, obok Meryl Streep, która ma na swoim koncie trzy złote statuetki od Akademii Filmowej.  Poza nimi jedynie Katharine Hepburn zdobyła Oscara cztery razy.

Oscary 2021: Anthony Hopkins z Oscarem dla najlepszego aktora

Anthony Hopkins został doceniony za rolę w filmie Ojciec w reżyserii Floriana Zellera, który okrzyknięto odpowiedzią na Miłość Hanekego. Hopkins pokazał tu szczyty aktorstwa i stworzył doskonały duet z Olivią Colman. Ona wciela się w córkę, a on w 80-letniego ojca, który potrzebuje opieki ze względu na postępującą demencję. To z jednej strony obraz choroby, która pojawia się w rodzinach wielu z nas, a z drugiej: historia ewolucji relacji ojciec-córka. 

Oscary 2021: najważniejsze momenty gali wręczenia nagród

Szalenie wzruszający był moment, kiedy Thomas Vinterberg, reżyser najlepszego filmu międzynarodowego, czyli  Na rauszu, wspomniał podczas odbierania statuetki swoją zmarłą córkę i jej podziękował. Ten film wraz ze swoją ekipą zrobił właśnie dla niej. Była zachwycona scenariuszem i miała w nim zagrać. Niestety zginęła tragicznie w wypadku drogowym dwa miesiące przed rozpoczęciem zdjęć do filmu, bo ktoś za kierownicą zagapił się w telefon. Reżyser stwierdził, że pewnie oklaskuje ich z góry i jest dumna. Mówiąc to, nie krył łez. 

Brytyjczyk Daniel Kaluuya, który otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie Judas and the Black Messiah podziękował uroczo mamie (na galę wybrał się z nią i z siostrą). Zażartował też, że jest wdzięczny rodzicom za to, że uprawiali seks i doprowadzili do jego poczęcia. Wszyscy na sali oczywiście nie mogli powstrzymać się od śmiechu. Kaluuya podkreślił też w swojej oscarowej mowie, że wspólnota jest wielką siłą i trzeba o nią dbać.

Brad Pitt wręczył nagrodę najlepszej aktorce drugoplanowej, którą została Koreanka Yuh-Jung Youn. Statuetkę dostała za rolę w filmie Minari. W swoim przemówieniu wykazała się podobnym poczuciem humoru, którą odgrywała. Cudowna, barwna, komiczna i empatyczna bohaterka to gwiazda wspomnianego filmu, zatem nic dziwnego, że nagroda powędrowała do aktorki wcielającej się w tę rolę. Jednak zdecydowanie jednym z najbardziej zabawnych i ożywczych momentów był ten, kiedy Glenn Close zaczęła tańczyć!

Oscary 2021: wyniki. Kto dostał Oscara? [PEŁNA LISTA]

 

Oscary 2021: najlepszy film

Judas And The Black Messiah

Mank

Minari

Nomadland – wygrana 

Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Sound Of Metal

Proces Siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: najlepsza reżyseria

Thomas Vinterberg – Na rauszu

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Chloé Zhao – Nomadland – wygrana 

Emerald Fennell – Obiecująca. Młoda. Kobieta

 

Oscary 2021: najlepsza aktorka

Viola Davis – Ma Rainey: Matka bluesa

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday

Vanessa Kirby – Cząstki kobiety

Frances McDormand – Nomadland – wygrana

Carey Mulligan – Obiecująca. Młoda. Kobieta

 

Oscary 2021: najlepszy aktor

Riz Ahmed – Sound of Metal

Chadwick Boseman – Ma Rainey: Matka bluesa

Anthony Hopkins – Ojciec – wygrany

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari

 

Oscary 2021: SCENARIUSZ ORYGINALNY

Judas and the Black Messiah

Minari

Obiecująca. Młoda. Kobieta – wygrana 

Sound of Metal

Proces Siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Kolejny film o Boracie

Ojciec – wygrany

Nomadland

Pewnej nocy w Miami...

Biały Tygrys

 

Oscary 2021: FILM MIĘDZYNARODOWY

Na rauszu – wygrany

Shao Nian De Ni

Aida

Kolektyw

L'Homme qui avait vendu sa peau

 

Oscary 2021: DOKUMENT

Kolektyw

Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych

Agent kret

Czego nauczyła mnie ośmiornica – wygrany

Time

 

Oscary 2021: najlepsza aktorka drugoplanowa

Maria Bakalova – Kolejny film o Boracie

Glenn Close – Elegia dla bidoków

Olivia Colman – Ojciec

Amanda Seyfried – Mank

Yuh-Jung Youn – Minari – wygrana

 

Oscary 2021: najlepszy aktor drugoplanowy

Sacha Baron Cohen – Proces Siódemki z Chicago 

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah – wygrany

Leslie Odom Jr. – Pewnej nocy w Miami...

Paul Raci – Sound of Metal

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

 

Oscary 2021: PIOSENKA

Husavik – Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga

Fight For You – Judas and the Black Messiah – wygrany

Speak Now – Pewnej nocy w Miami...

Hear My Voice – Proces Siódemki z Chicago

Io Sì (Seen) – Życie przed sobą

 

Oscary 2021: MUZYKA

Co w duszy gra – wygrany

Mank

Minari

Nowiny ze świata

Pięciu braci

 

Oscary 2021: CHARAKTERYZACJA

Elegia dla bidoków

Emma

Ma Rainey: Matka bluesa – wygrany

Mank

Pinokio

 

Oscary 2021: KOSTIUMY

Emma

Ma Rainey: Matka bluesa – wygrany

Mank

Mulan

Pinokio

 

Oscary 2021: DŹWIĘK

Misja Greyhound

Mank

Nowiny ze świata

Co w duszy gra

Sound of Metal – wygrany

 

Oscary 2021: EFEKTY SPECJALNE

Jedyny i niepowtarzalny Ivan

Love and Monsters

Mulan

Niebo o północy

Tenet – wygrany

 

Oscary 2021: SCENOGRAFIA

Ojciec

Ma Rainey: Matka bluesa

Mank – wygrany

Nowiny ze świata

Tenet

 

Oscary 2021: ZDJĘCIA

Judasz i Czarny Mesjasz - Sean Bobbit

Mank - Erik Messerschmidt – wygrany

Wieści ze świata - Dariusz Wolski

Nomadland - Joshua James Richards

Proces Siódemki z Chicago - Phedon Papamichael

 

Oscary 2021: MONTAŻ

Ojciec

Nomadland

Obiecująca. Młoda. Kobieta

Sound of Metal  wygrany

Proces Siódemki z Chicago

 

Oscary 2021: ANIMACJA

Naprzód

Wyprawa na Księżyc

Baranek Shaun Film. Farmageddon

Co w duszy gra – wygrany

Wolfwalkers

 

Oscary 2021: FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

Białe oko

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers – wygrany

Feeling Through

 

Oscary 2021: KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT

Colette – wygrany

A Concerto Is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

Piosenka dla Latashy

 

Oscary 2021: KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA

Burrow

Genius Loci

Jakby coś, kocham was – wygrany

Opera

Já-Fólkið

 

Zwycięzców i zwyciężczynie ze statuetkami zobaczycie w GALERII.