Fani i fanki oscarowej nocy mogą się już cieszyć, bo ogłoszono datę kolejnej, 95. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. 12 marca 2023 roku kolejne produkcje powalczą o prestiżową statuetkę. W związku z tym Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę 7 polskich obrazów rywalizujących o możliwość wzięcia udziału w walce o nominację do Oscara. Spośród nich zostanie wybrany tylko jeden, który będzie reprezentować polską kinematografię, a może nawet zdobędzie nominację dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego. Zwycięzcę poznamy 26. sierpnia podczas konferencji prasowej.

Lista 7 polskich filmów zgłoszonych do konkursu na polskiego kandydata do Oscara:

  1. „Film Balkonowy”, reż. Paweł Łoziński

Paweł Łoziński pokazuje różne historie ludzi przechadzających się pod jego balkonem. Film nakręcony w ciągu dwóch lat czerpie inspirację z codziennego życia Polek i Polaków. Reżyser został już za tę produkcję wielokrotnie nagrodzony w ojczyźnie i za granicą.

  1. „Iluzja”, reż. Marta Minorowicz

Matka Karoliny po latach od zaginięcia córki, nie wierząc policji, rozpoczyna własne śledztwo. Wiara w odnalezienie dziecka sprawia, że trudno jej oddzielić prawdę od złudzenia.

  1. „Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska

Anna i Adam spędzają wakacyjny czas we Włoszech. Dom, basen i wyspa nie są jednak tymi, o jakich para marzyła. Problemy nawarstwiają się, gdy, w tym z pozoru rajskim miejscu, pojawia się robotnik do pomocy przy naprawie basenu.

  1. „Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska

O Mirze można powiedzieć, że jest zwyczajną kobietą o zwyczajnym życiu. Chodzi na zakupy, gotuje, robi pranie, dba o swoje rybki. Sytuacja się zmienia, gdy napada na bank z nożem w ręce.

  1. „IO”, reż. Jerzy Skolimowski

„IO” lub też „EO” z Sandrą Drzymalską w obsadzie może poszczycić się już Złotym Lwem i Palmą w Cannes. Jerzy Skolimowski z wirtuozerią opowiada oczami niewinnego osiołka o świecie, w którym dobro i zło nieustannie się przeplatają.

Zobacz także:

  1. „Broad Peak”, reż. Leszek Dawid

K2 – jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata i dwóch himalaistów – Maciej Berbeka oraz Aleksander Lwow. Wyprawa kończy się niepowodzeniem zmieniając życie jednego ze sportowców na zawsze. „Broad Peak” będzie można zobaczyć na Netfliksie.

  1. „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak

Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska w rolach głównych, wyjeżdżają na majówkę wraz ze swoimi dziećmi i parą, która poznała się na Tinderze. Kemping na tytułowej wyspie Bornholm, słońce i odpoczynek mogą dać zaskakujący efekt.