Paco Rabanne nie żyje

Ten weekend zmuszeni jesteśmy niestety rozpocząć od przekazania wam przykrych wieści ze świata wielkiej mody. Paco Rabanne nie żyje – doniósł w piątek po południu Reuters. Hiszpańsko-francuski projektant zmarł 3 lutego 2022 roku w swoim domu w miejscowości Ploudalmézeau na północnym wschodzie Francji. Miał 88 lat. 

Świat mody żegna Paco Rabanne

Informację o śmierci Paco Rabanne, nazywanego nie bez przyczyny pionierem, wizjonerem i jedną z najważniejszych postaci mody XX wieku, potwierdził rzecznik prasowy hiszpańskiej grupy Puig, która kontroluje wytwórnię projektanta.

Naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie żyło wiecznie – przekazał mediom przedstawiciel koncernu.

Kim był Paco Rabanne?

Francisco Rabaneda Cuervo, bo tak właściwie nazywał się Paco Rabanne, przyszedł na świat 18 lutego 1934 roku w Pasaia w Kraju Basków. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, a więc gdy miał zaledwie 2 lata, uciekł razem ze swoją matką do Francji. Z wykształcenia był architektem. Uwielbiał rysować. Projektant mody i zarazem założyciel jednego z największych imperiów perfumiarskich na świecie zaczynał swoją karierę w branży fashion od projektowania biżuterii dla marek Givenchy, Dior i Balenciaga. W 1966 roku założył swój własny dom mody.

Paco Rabanne zasłynął ze stosowania niekonwencjonalnych materiałów, takich jak papier, metal i plastik. To właśnie on wprowadził do mody takie elementy jak sukienki-kolczugi, torebki ze srebrnych i złotych blaszek czy topy z metalowych kółeczek.

Kreacja musi szokować!  – mówił designer.

Projektant mody znany był też ze swojego odważnego, ekstrawaganckiego i przede wszystkim nowoczesnego stylu. Nie uznawał artystycznych kompromisów.

Ważne, by pozostawać bezczelnym i radykalnym – twierdził.