Tatjana Patitz nie żyje. Znamy przyczynę śmierci modelki

Smutne wieści ze świata wielkiej mody. Tatjana Patitz nie żyje. Informacja o śmierci niemieckiej supermodelki obiegła media 11 stycznia. Jako pierwszy wiadomość o odejściu ikony modelingu przekazał amerykański „Vogue”. Miała 56 lat. Jej spektakularna kariera w branży fashion zaczęła się jeszcze w latach 80. W styczniu 1990 roku zjawiskowo piękna Niemka pojawiła się obok Naomi Campbell, Cindy Crawford, Lindy Evangelisty i Christy Turlington w strojach plażowych i dżinsach na kultowej już dziś okładce brytyjskiej wersji „Vogue'a”. „Wielka piątka” pojawiła się później także w inspirowanym sesją Petera Lindbergha teledysku George’a Michaela do utworu „Freedom!”.

Nie jest tajemnicą, że „najcichsza” spośród oryginalnych supermodelek w ostatnim czasie zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Rodzina Patitz ujawniła, że przyczyną jej śmierci był przerzutowy rak piersi. Informację potwierdziła już także jej agentka, Corinne Nicolas w rozmowie z magazynem „People”.

Tatjana Patitz prywatnie

Tatjana Patitz urodziła się 25 maja 1966 roku w Hamburgu, ale dorastała w Skanör na południu Szwecji. Jej ojciec był dziennikarzem podróżniczym, przez co rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Z kolei matka modelki była pochodzącą z Estonii tancerką, która występowała w światowej sławy kabarecie Le Lido w Paryżu. Tatjana od dziecka uwielbiała jazdę konno, której nauczyła się już w wieku siedmiu lat. Kochała zwierzęta i naturę. Była wegetarianką.

Modelka była dość skrytą osobą, która ceniła sobie prywatność i nie lubiła dzielić się z mediami szczegółami ze swojego życia osobistego. Wiadomo jedynie, że w 2003 roku wyszła za mąż za Jasona Johnsona, którego żoną była rzekomo przez 6 lat. W 2004 roku na świat przyszedł ich syn, Jonah, który był prawdziwym oczkiem w głowie modelki.

Mój syn jest moim źródłem szczęścia w życiu. Moi przyjaciele, moje zwierzęta i przyroda dają mi równowagę i satysfakcję – poczucie połączenia…Chciałabym wysłać w świat empatyczną osobę o wielkim sercu. Jonah powinien zawsze mieć wiarę w siebie, aby być sobą i ucieleśniać i wyrażać swoje własne nastawienie i opinie… Mieć w sobie współczucie i troskę o wszystko, co istnieje. Dla naszej planety, zwierząt, przyrody i ludzi – powiedziała w 2019 roku w wywiadzie dla „63Magazine”.

Tatjana Patitz odeszła w Santa Barbara w Kalifornii.

Tajana Patitz i jej syn Jonah Johnson na evencie Diora w Berlinie (2022) / fot. Getty Images

Zobacz także:

Anna Wintour i Cindy Crawford o Tatjanie Patitz

Tatjana zawsze była europejskim symbolem szyku, jak połączenie Romy Schneider z Monicą Vitti – wspomina Anna Wintour w materiale „Vogue'a”.

Była znacznie mniej widoczna niż jej rówieśniczki, bardziej tajemnicza, doroślejsza, nieosiągalna i to miało swój urok – dodaje globalna szefowa  „Vogue'a” i główna dyrektorka ds. treści wydawnictwa Condé Nast.

W mediach społecznościowych Tatjanę Patitz pożegnały jej sławne koleżanki z branży, w tym Cindy Crawford.

Tak smutno słyszeć o odejściu pięknej @tatjanapatitz. Byłyśmy razem dziećmi w branży modowej i czuję, jakbyśmy razem dorastały. Byłyśmy razem na wielu sesjach zdjęciowych i za kulisami pokazów mody. Miałam ją za łagodną, wrażliwą, życzliwą, dociekliwą osobę i kto mógłby kiedykolwiek zapomnieć te przeszywające oczy. Jej miłość do zwierząt i natury była zaraźliwa. Przesyłam kondolencje jej rodzinie — zwłaszcza synowi, którego uwielbiała – napisała modelka, pod archiwalnym zdjęciem z Tatjaną.