Pękające naczynka na nogach – przyczyny

Pękające naczynka na nogach zwane są teleangiektazją. Fioletowo - różowe naczynka, wyglądem przypominające pajęczą sieć (stąd nazwa "pajączki na nogach"), a także czerwone, sine (lub mieszane: czerwono - sine) pręgi nie zawsze są jednak przypadłością czysto kosmetyczną. 

Kruszeniu i pękaniu ulegają zwykle te naczynka, które są położone płytko. Pojedyncze pęknięcia są zupełnie naturalne i mogą być wynikiem np. zakładania nogi na nogę w czasie siedzenia czy długotrwałego ucisku mechanicznego w danym miejscu. 

Jednak jeśli tego typu zmian jest dużo i występują w wielu miejscach, lepiej skonsultować je z lekarzem. Może to bowiem świadczyć o problemach z wydolnością żył, co jest niebezpieczne dla zdrowia, a w dłuższej perspektywie nawet dla życia. 

Naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą pod wpływem różnych czynników. Czasem jednak tracą elastyczność i drożność i pękają, co objawia się właśnie jako popękane naczynka na nogach. 

Przyczyny mogą być różne, jednak w młodym wieku to zazwyczaj:

 • noszenie obcisłych ubrań;
 • nadmierne obciążenie kończyn dolnych (intensywne uprawianie sportu, wielogodzinne, piesze wędrówki, nadwaga);
 • noszenie wysokich obcasów;
 • zakładanie nogi na nogę przy siedzeniu lub siadanie na nodze. 

Za popękane naczynka na nogach odpowiadać mogą również zaburzenia hormonalne: ciąża, menopauza, a także zażywanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.

Za pękanie naczynek na nogach mogą być jednak odpowiedzialne także różne choroby, jak cukrzyca czy nadciśnienie.  

Zobacz także:

Pękające naczynka na nogach w młodym wieku mogą być również uwarunkowane genetycznie. Aby jednak mieć pewność co do tego, że w konkretnym przypadku nie jest to nic złego, umów się na konsultację lekarską. 

Jak zapobiec pękaniu naczynek na nogach?

Za pękające naczynka na nogach w dużej mierze odpowiadamy sami - są one wynikiem złych codziennych nawyków. Do nich zaliczyć można również palenie papierosów, nadmierne sięganie po alkohol, zbyt częste korzystanie z solarium czy kąpieli słonecznych. Na stan naczynek (tak, jak zresztą skóry, włosów i paznokci), duży wpływ może mieć także życie w długotrwałym stresie i uboga dieta. 

Najprościej jest unikać czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych i żył. Najlepsze sposoby zapobiegawcze na pękające naczynka na udach i łydkach to: 

 • unikanie obcisłych spodni i wysokich obcasów;
 • unikanie zakładania nogi na nogę przy siedzeniu, a także siadania na nodze;
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
 • chodzenie w wygodnym obuwiu.

W ramach profilaktyki warto również wzbogacić swoją dietę o produkty uzupełniające ją w:

 • rutynę (kasza gryczana, morele, wiśnie, żurawina);
 • cynk (mięso, owoce morza, orzechy);
 • bioflawonoidy (ciemne owoce jagodowe, zielone warzywa, winogrona).

Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach 

Pękające naczynka na nogach możesz wzmacniać również prostymi, domowymi sposobami:

 • ogranicz gorące i długie kąpiele na rzecz krótszych pryszniców w letniej wodzie - pod wpływem ciepła naczynka rozszerzają się, przez co mają większą skłonność do pękania;
 • stosuj naprzemienne (ciepłe i chłodne) prysznice - wzmocnisz naczynka, a przy okazji ujędrnisz skórę;
 • używaj balsamów do ciała zawierających witaminę C, K, PP, E, a także wyciągi z kasztanowca;
 • odpoczywaj w pozycji, w której nogi będą uniesione lekko ponad poziom ciała (w czasie leżenia układaj je na przykład na poduszce lub oparciu kanapy). 

Często masuj również ciało szorstką rękawicą (najlepiej podczas prysznica), dzięki czemu pobudzisz krążenie i wzmocnisz funkcje ochronne skóry. 

Zabiegi na pękające naczynka na nogach

Pękające naczynka na nogach są czasem niestety na tyle problematyczne, że na domowe sposoby czy zapobieganie jest już za późno. Nie oznacza to jednak na szczęście, że trzeba się pogodzić z takim stanem rzeczy. 

Zarówno kosmetologia, jak i medycyna estetyczna oferują rozwiązania, dzięki którym problem popękanych naczynek można rozwiązać: szybko, skutecznie i trwale. 

Znakomite efekty przynosi przede wszystkim laseroterapia. To jeden z najlepszych sposobów na to, by pęknięte naczynka, a także całe ich sieci, były niewidoczne. 

Pod wpływem promieniowania lasera uszkodzone naczynka są niszczone, a następnie dosłownie wchłaniane przez organizm, co daje spektakularne efekty. 

Drugim równie popularnym zabiegiem jest skleroterapia. To aplikacja specjalnego preparatu wywołującego stan zapalny, wprost do światła uszkodzonego naczynka. Dzięki temu momentalnie obkurcza się ono i zamyka. 

Trzecim wyjściem jest elektrokoagulacja - zabieg polegający na zamykaniu naczynek prądem o wysokiej częstotliwości. 

Jednak przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, skonsultuj się z lekarzem. Dopiero po ustaleniu tego, czy pękające naczynka są spowodowane jakimś stanem chorobowym, czy nie, możesz przejść do działania.

Krem do cery naczynkowej - wybrałyśmy najlepsze składniki, które powinien zawierać krem maskujący zaczerwienienia >>>