W ostatnim czasie prawdopodobnie obił Wam się o uszy termin skalp care. Kryje się pod nim nic innego jak pielęgnacja skóry głowy. Niewiele osób wie, że to od zdrowej skóry zależy kondycja włosów. Co zrobić, aby prawidłowo zadbać o skórę i dzięki temu uzyskać mocne, nie łamiące się włosy, które nie będą wypadały? Zapytaliśmy o to ekspertów: dermatolog dr n. med. Olgę Warszawik-Hendzel z kliniki Elite oraz specjalistę trychologa Agnieszkę Trepkę.

Scalp care – co to jest? Dlaczego pielęgnacja skóry głowy jest ważna?

„Scalp hair to już światowy trend i nic innego jak odpowiednia i specjalistyczna pielęgnacja skóry głowy”, wyjaśnia Agnieszka Trepka. „To skóra głowy i jej stan odpowiadają za piękno i witalność włosów. Wszystkie schorzenia i stan włosów zależą właśnie od tego, w jakiej jest kondycji”, dodaje.

Skóra głowy – jak o nią dbać?

„Dermatolodzy od zawsze bardziej skupiali się na skórze głowy niż na samych włosach. W przypadku rożnego rodzaju wypadania włosów zawsze zalecamy aplikację produktu leczniczego na skórę głowy, a nie na włosy”, wyjaśnia Olga Warszawik-Hendzel. O skórę głowy należy dbać, stosując odpowiednie kosmetyki. „O skórę głowy należy dbać w podobny sposób jak o całe ciało. Skóra głowy wymaga przede wszystkim oczyszczania. Oprócz mycia głowy szamponem, raz na tydzień powiśmy oczyszczać ją specjalnym peelingiem, który odświeży, odżywi, oczyści oraz zregeneruje skórę. Po tym zabiegu, który możemy wykonać sami w domu, włosy będą lepiej rosły, będą także zdrowsze i odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Poza tym dzięki takiemu oczyszczeniu kosmetyki stymulujące nakładane na skórę głowy będą lepiej się wchłaniać i tym samym w pełni wykorzystamy ich skład i moc działania. Jeszcze lepiej zadziałają specjalne lotiony, które pobudzają skórę głowy, regenerują mieszki włosowe i pozytywnie wpływają na grubość i kondycję włosa”, przekonuje Agnieszka Trepka.

Kosmetyki, które zmieniły stan mojej cery i podejście do pielęgnacji >>>

Jakich kosmetyków do pielęgnacji głowy używać?

Większości z nas oczyszczanie skóry głowy kojarzy się z myciem głowy szamponem. Ale jeśli zmagamy się z problemami, takimi jak łupież lub stany zapalne etc., powinniśmy wykorzystać do pielęgnacji inne produkty, które wpłynął na kondycję skóry, a co za tym idzie włosów.

Produkt, który powinien odgrywać kluczową rolę w scalp care, to peeling, wykonywany jeden lub dwa razy w tygodniu. „Większość osób, które choć raz wykonały peeling skóry głowy w gabinecie trychologicznym lub samemu w domu, odczuwają dużą poprawę a ich organizm sam podpowiada im, że woli taki stan w przyszłości, efekty działania peelingu obserwujemy na bierząco w gabinecie trychologicznym za pomocą specjalistycznej kamery i są one spektakularne”, przekonuje trycholog Agnieszka Trepka. „Gdy mamy tendencję do łojotoku i przetłuszczania się skóry głowy, powinniśmy używać produkty zawierające preparaty przeciwgrzybicze oraz regularnie stosować peelingi. Skóra sucha i atopowa wymaga przede wszystkim stosowania emolientów, produktów nawilżających czy olejków. Musimy również pamiętać, że gdy na naszej skórze pojawiają się stany zapalne lub nasilone swędzenie powinniśmy zasięgnąć porady dermatologa, aby ocenił stan skóry głowy i dobrał odpowiednie leczenie”, dodaje dermatolog Warszawik-Hendzel.