Pieprzyk na ustach, podobnie jak zmiany zlokalizowane w innych obszarach ciała, jest efektem namnażania się melanocytów – komórek barwnikowych skóry. Proces ten jest stymulowany przez promieniowanie ultrafioletowe. Pieprzyki mogą charakteryzować się różnym kształtem, wielkością i kolorem. Najczęściej są niegroźnymi zmianami, a zdaniem niektórych osób – zwiastują pomyślność.

Pieprzyk na ustach: co oznacza?

Pieprzyk na ustach może dodawać uroku, jednak dla wielu kobiet, stanowi istotny defekt kosmetyczny. Nawet w takim przypadku, nie każda z nas decyduje się na jego usunięcie. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem. Sztuka czytania z ludzkiej twarzy jest praktykowana od tysięcy lat. Mieszkańcy Chin wierzą, że zmarszczki i znamiona są mapą przyszłości i skrywają w sobie wiele istotnych informacji. Występujące na naszym ciele zmiany mają być efektem niektórych wydarzeń z naszego życia i wskazywać, co czeka nas w przyszłości. Szczególnie wiele o człowieku może powiedzieć pieprzyk na twarzy.  

Piegi są w modzie! Wiemy, jak je zrobić >>>

Pieprzyk zlokalizowany w okolicy ust jest charakterystyczny dla osób miłych, życzliwych i lubianych. Co mówi o ich przyszłości? Same dobre rzeczy! Na osoby, których usta zdobi pieprzyk, czeka sława i dobrobyt. W życiu prywatnym będą cieszyć się szczęściem, a w zawodowym – osiągną niemały sukces. 

Trudno o jednoznaczny dowód, potwierdzający słuszność chińskich wierzeń ludowych, ale warto zauważyć, że pieprzyk na ustach zdobi wiele sławnych osobistości. Najbardziej znaną posiadaczką takiego zamienia była Marilyn Monroe. Wyraźnie widocznym pieprzykiem na ustach może pochwalić się też Gosia Andrzejewicz, Jann Carl i Cindy Crawford. Nie wiemy, w jakim stopniu przyczyniło się do tego znamię, ale żadnej z nich nie można odmówić sławy i sukcesu. 

Czy warto usuwać pieprzyk z ust?

Pieprzyk na ustach może zwiastować powodzenie, warto jednak podkreślić, że każde znamię powinno być regularnie kontrolowane przez dermatologa. Większość pieprzyków to niegroźne zmiany. Niektóre wymagają jednak usunięcia, nie tylko ze względów estetycznych. Szczególny niepokój powinny wzbudzić znamiona, które zmieniają swoje zabarwienie, rozmiar, kształt i którym towarzyszą niepokojące objawy – ból lub świąd. Na podstawie przeprowadzonej dermatoskopii, lekarz może zadecydować o konieczności usunięcia znamienia.   

Modne paznokcie na lato 2020: 5 trendów w manicure, które będziecie widzieć wszędzie. I jeszcze więcej inspiracji na zdjęciach! >>>

Zobacz także:

Czy pieprzyk na ustach może być niepokojącym objawem?

Pieprzyk na ustach może bowiem przeistoczyć się w czerniaka – złośliwy i wyjątkowo niebezpieczny nowotwór skóry, który stanowi jedną z najczęściej diagnozowanych tego typu chorób. Najniebezpieczniejsze są płaskie zmiany barwnikowe o niesymetrycznych krawędziach, które zmieniają swoją barwę oraz wielkość. Wśród objawów, które wymagają niezwłocznej konsultacji ze specjalistą, należy wymienić czynniki takie jak:

  • asymetria,
  • postrzępione i nierówne granice, oddzielające zmianę od skóry,
  • niejednolita barwa,
  • średnica przekraczająca 5 mm,
  • uwypuklenie.

Nawet jeżeli charakter zmiany nie wzbudza niepokoju, lekarz może zalecić profilaktyczne usunięcie pieprzyka. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w przyszłości, zmiana przeobrazi się w nowotwór. Takie działanie jest szczególnie polecane w przypadku, gdy pieprzyk znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na działanie promieniowania słonecznego i na wystąpienie urazu mechanicznego – otarcia, skaleczenia lub rozdrapania. Pieprzyki są usuwane przy użyciu jednej z 3 metod: chirurgicznej, laseroterapii albo elektrokoagulacji. Najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą jest zabieg z użyciem lasera. Ta technika jest jednak obarczona poważną niedogodnością – nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego usuniętej zmiany.