Wolny czas w domu przeznaczamy na eksperymentowanie z domową pielęgnacją. Robimy maseczki na twarz ze składników, które mamy w kuchni – m.in. z awokado, jogurtu naturalnego, płatków owsianych i miodu (po przepisy zajrzyjcie tutaj >>>), wykonujemy również zabiegi, na które nigdy nie miałyśmy czasu. Szczotkowanie ciała na sucho, które poprawia krążenie, ujędrnia i zmniejsza cellulit oraz regularny masaż twarzy rollerem z jadeitu to tylko niektóre z naszych postanowień, aby wiosną cieszyć się pięknym ciałem i zdrową cerą! Kolejnym punktem w ramach domowego spa jest pielęgnacja włosów. Oprócz olejowania, czyli nakładania odpowiedniego olejku na mokre lub suche włosy w celu ich wygładzenia, wzmocnienia i nabłyszczenia, stosujemy domowe płukanki. Kierujemy się tą samą zasadą, co w przypadku maseczek – robimy je ze składników znalezionych w kuchni. Poprosiłyśmy ekspertkę w temacie włosów, czyli Agnieszkę Niedziałek, twórczynię marki Hairy Taile Cosmetics, blogerkę i YouTuberkę o kilka przepisów na najlepsze domowe płukanki. Sprawdźcie poniżej, jak zrobić nawilżające, koloryzujące i regulujące mikstury do włosów. 

Płukanki do włosów – nawilżające

Płukanki do włosów mają różne funkcje, w zależności od tego, jaka jest baza mikstury. Pierwszym specyfikiem, który możemy wykonać w domu, jest płukanka nawilżająca włosy. – Nawilżające właściwości zapewniają najczęściej polisacharydy, zawarte w roślinach, z których często wytwarza się przetwory lub stosuje na ból gardła – podpowiada Agnieszka Niedziałek. Wśród nich znajdziecie np. płukankę z lipy, która nawilża włosy i skórę głowy. Przygotujcie dwie torebki herbaty (lub tą samą ilość w formie sypanej) i zaparzcie ją w 700 ml wody, a następnie poczekajcie, aż wystygnie. Nasiona lnu również mają zbawienne działanie na włosy. – Aby ją przygotować, należy na noc zalać dwie łyżki nasion 700 ml ciepłej wody. Rano wystarczy przelać płyn przez sitko i płukanka gotowa! Mikstura ułatwi ułożenie włosów bez użycia ciepła, na przykład poprzez zaplecenie w warkocze na czas dosychania. Nawilżający specyfik otrzymacie również z nasion pigwy – przygotujecie go w ten sam sposób, co płukankę z lnu. 

Każdą płukankę wykonuje się w podobny sposób. Wlejcie miksturę do umywalki lub dużej miski i zanurzcie w niej głowę (nie tylko włosy, ale również skórę głowy) i przez około 3 minuty moczcie włosy. Aby wzmocnić efekt płukani, możecie robić delikatny masaż. 

Olejowanie włosów w domu – jak to robić i jakie daje efekty? To sposób na lśniące i mocne włosy >>>

Płukanki do włosów – koloryzujące 

Płukanki koloryzujące cieszą się dużą popularnością. Jeżeli szybko i bezinwazyjnie chcecie rozjaśnić włosy, dodając im refleksów lub przyciemnić, możecie to zrobić w domu. Wykorzystajcie w tym celu rumianek, hibiskus lub aronię. – Rumianek nada koloru włosom blond, doda pięknych, słonecznych refleksów. Przepis? 2 herbatki lub sypany odpowiednik na 700 ml wody, zalane wrzątkiem i odstawione do wystygnięcia – wyjaśnia właścicielka Hairy Taile Cosmetics. 

Hibiskus to idealny składnik płukanki do rudych włosów. – Hibiskus działa zakwaszająco i domykająco na łuski włosów. Rudości i czerwienie na pewno skorzystają z tych właściwości – tłumaczy Agnieszka.

Dlaczego podczas pandemii koronawirusa powinno się myć głowę codziennie? >>>

Zobacz także:

Płukanki do włosów – regulujące 

Ostatni rodzaj płukanek to mikstury działające antybakteryjnie, przeciwłupieżowo i redukujące sebum. Jakich składników potrzebujecie, aby sami je przygotować? – Szałwia działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i ściągająco. Jest to świetna płukanka dla osób z problemem z łupieżem. Uwaga: może delikatnie przyciemniać. Z kolei tatarak ogranicza przetłuszczanie, a także korzystnie wpływa na porost włosów, podobnie jak korzeń łopianu – wyjaśnia Agnieszka Niedziałek.

Agnieszka Niedziałek od lat prowadzi bloga i kanał na YouTube WWWLOSY.PL, poświęcony świadomej pielęgnacji włosów. Wraz z Martyną Parlak oraz Karoliną Wiśniewską zarządza grupą WŁOSING na Facebooku, gdzie już niemal ćwierć miliona osób szuka porad i wiedzy na temat włosów. Jest również właścicielką i twórczynią marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.