Płukanka z kawy to dobrze znana naszym mamom i babciom metoda koloryzacji włosów. Może nie zastąpi farbowania ich w tradycyjny sposób, ale subtelny, zmywalny efekt, który jesteśmy w stanie dzięki niej uzyskać, to świetna opcja dla osób, które właśnie tego oczekują. W artykule przybliżymy wam tajniki farbowania włosów za pomocą kawy. Jak płukanka z kawy działa na włosy? Którą kawę do tego celu wybrać? W jaki sposób wykonać i aplikować koloryzującą mieszankę i jakie efekty poza tonowaniem włosów można uzyskać? Sprawdźcie koniecznie.

Jak płukanka z kawy działa na włosy?

Płukanka z kawy to metoda farbowania włosów, z której z pewnością korzystały wasze babcie. Kawa skutecznie i relatywnie szybko koloryzuje włosy ze względu na zawarte w niej taniny, czyli naturalne barwniki. Substancje te mają zdolność do przenikania w głąb struktury włosa i naturalne przyciemnianie jego odcienia. Dodatkowo na pigmentację włosów poprzez stymulowanie produkcji melaniny wpływa zawarta w kawie kofeina, o której z pewnością niejednokrotnie słyszeliście. Co ciekawe, zalet stosowania kawy na włosy jest więcej. Ulubiony napój wielu z nas może pozytywnie wpływać na kondycję i wygląd włosów i skóry głowy.

  • Kofeina pobudza krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu może przyspieszyć wzrost włosów.
  • Zawarte w kawie substancje wykazujące właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne mogą pomóc w zwalczaniu problemu z łupieżem oraz łagodzeniu stanów zapalnych skóry głowy.
  • Zawarte w kawie witaminy i minerały, takie, jak witamina B3, B5 czy magnez, wpływają wzmocnienie włosów i ogólną poprawę ich kondycji.
  • Kawa rewelacyjnie oczyszcza włosy z nagromadzonego na nich osadu i resztek produktów do pielęgnacji, czy stylizacji, dzięki temu dłużej utrzymują swoją świeżość i nabierają zdrowego blasku.
  • Kawa świetnie sprawdza się jako naturalny neutralizator zapachów - tę właściwość docenicie zwłaszcza po powrocie z grilla czy ogniska.
  • Kawa może działać jako delikatny peeling do skóry głowy - usuwa martwe komórki skóry i zanieczyszczenia, a także sprawia, że skóra jest lepiej absorbuje wcierki.
  • Z kawy, która zostanie wam po wykonaniu płukanki, możecie zrobić domową nawilżającą maskę do włosów, która świetnie odżywi i zregeneruje suche i zniszczone włosy.

Jaka kawa na płukankę z kawy na włosy?

Do przygotowania płukanki z kawy na włosy zazwyczaj używa się mielonej kawy. Naturalnej, niearomatyzowanej i niesłodzonej. Wybierając kawę do płukanki, warto zwrócić uwagę na jej jakość oraz rodzaj, aby osiągnąć pożądane efekty koloryzacji. Poniżej znajdziecie możliwe opcje i ich potencjalne zalety.

  • Kawa ziarnista do zmielenia przed użyciem. Naszym zdaniem to najlepszy wybór - pozwoli uzyskać świeżą i możliwie najsilniej działającą płukankę.
  • Kawa mielona jest wygodna w użyciu i nie wymaga dodatkowego mielenia. Wybierając standardową kawę mieloną, pójdziesz na skróty, ale efekt powinien być równie dobry. Pamiętaj, by bezwzględne unikać wersji aromatyzowanych.
  • Kawa rozpuszczalna również może być stosowana do płukanki, jednak warto zwrócić uwagę, aby nie zawierała dodatkowych substancji chemicznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na włosy lub skórę głowy.
  • Kawa organiczna to doskonały wybór jeśli zależy ci na tym, aby aplikować na włosy wyłącznie naturalne składniki, wolne od chemikaliów i pestycydów.

Płukanka z kawy na włosy - przepis i sposób aplikacji krok po kroku

Oto najprostszy przepis na płukankę z kawy do stosowania na włosy.

Składniki:

  • 15-20 g (mniej więcej 3 łyżki) zmielonej kawy
  • 500 ml wody

Przygotowanie płukanki:

  1. Jeśli używasz kawy ziarnistej, zmiel ją. Ostatecznie powinna być drobno zmielona.
  2. Zagotuj 500 ml wody w czajniku lub garnku.
  3. Wlej wrzątek do naczynia, które można szczelnie zamknąć, a następnie wysyp do niego odmierzoną ilość zmielonej kawy.
  4. Zamieszaj, a następnie zamknij naczynie i pozostaw je na około 15-20 minut, aby kawa mogła się zaparzyć.
  5. Po upływie zaleconego czasu przecedź kawę przez drobne sitko lub filtr. Pozostałe fusy możesz wykorzystać do domowej wcierki lub maski albo przerobić je na nawóz do roślin domowych.

Aplikacja płukanki:

Zobacz także:

  1. Powstałą płukankę przelej do naczynia, które posłuży ci do aplikacji, np. butelki.
  2. Wykonaj prosty test uczuleniowy - zaaplikować niewielką ilość płukanki na skórę głowy i odczekaj 5-10 min. Jeśli nie spowoduje podrażnienia, przejdź do aplikacji na całą skórę głowy i włosy.
  3. Wylej powoli płukankę na włosy, starając się równomiernie rozprowadzić ją po całej długości włosów.
  4. Delikatnie wmasuj płyn w skórę głowy.
  5. Płukankę pozostaw na około 10-15 minut. Włosy możesz zabezpieczyć ręcznikiem lub folią spożywczą.
  6. Po upływie zaleconego czasu spłucz resztki płukanki z włosów i skóry głowy.

Pielęgnacja włosów po zastosowaniu płukanki z kawy:

  1. Po spłukaniu resztek płukanki przejdź do swojej standardowej rutyny pielęgnacyjnej - umyj włosy delikatnym szamponem (byle nie oczyszczającym) i zaaplikuj odżywkę.
  2. Po umyciu włosów pozostaw je do naturalnego wyschnięcia.

Jeśli masz jaśniejsze włosy i obawiasz, że nowy odcień będzie za mocny, płukankę trzymaj na maksymalnie 10 minut. Jeśli jednak marzą ci się możliwe najmocniejsze efekty, płukankę wykonuj regularnie 1-2 razy w tygodniu.

Płukanka z kawy na włosy 2.0, czyli wcierka z fusów

Tak, jak wspominałyśmy, pozostałe fusy nadają się do ponownego wykorzystania. Najlepszym pomysłem będzie kontynuowanie kawowej kuracji i wykonanie domowej wcierki do skóry głowy. Fusy zmieszane w odpowiednich proporcjach z olejem to bogactwo składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na ogólną kondycję włosów. 

Składniki:

  • Fusy po kawie
  • Olej nadający się do stosowania na skórę głowy, np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej jojoba

Sposób przygotowania i aplikacji:

  1. Fusy przełóż do pojemnika, w którym wykonasz wcierkę. Może być to po prostu miska.
  2. Jeśli chcesz, na tym etapie możesz do oleju bazowego dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego, np. lawendowego.
  3. Zmieszaj fusy po kawie z olejem bazowym tak, by uzyskać konsystencję mokrego piasku.
  4. Rozdziel włosy na pasma, aby umożliwić łatwy dostęp do skóry głowy.
  5. Nałóż przygotowaną wcierkę na skórę głowy i delikatnie masuj ją przez około 5-10 minut.
  6. Pozostaw wcierkę na skórze głowy przez dodatkowe 20-30 minut, aby składniki dobrze wniknęły w skórę głowy.
  7. Po upływie zaleconego czasu spłucz resztki wcierki, a następnie umyj włosy szamponem. Jeśli chcesz, możesz również zaaplikować na nie ulubioną odżywkę. 

Procedurę powtarzaj w zależności od potrzeb, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Wcierka do skóry głowy z fusów - efekty działania:

  • stymulacja wzrostu włosów poprzez poprawę krążenia,
  • redukcja wypadania włosów,
  • wygładzenie włosów i nadanie im blasku,
  • odżywienie skóry głowy poprzez dostarczenie jej dawki witamin, minerałów i antyoksydantów,
  • uczucie odprężenia spowodowane masażem skóry głowy,
  • nawilżenie suchej skóry głowy, a przy regularnym stosowaniu zmniejszenie świądu i nadmiernego łuszczenia się naskórka.

Wiecie już, jak na włosy działa kawa. Sprawdźcie, jakie korzyści mogą przynieść wam inne płukanki: