Polskie aktorki lat 80’ – ikony polskiego kina 

Lata osiemdziesiąte XX wieku to świetny okres dla polskiego kina. To czas Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Wojciecha Jerzego Hasa. W tym okresie powstały wybitne polskie produkcje, takie jak „Znachor”, „Och, Karol” (nie mylić z  „Och, Karol 2” z 2011 roku) , „Krótki film o miłości” czy „Barwy ochronne”. W telewizji mogliśmy oglądać kultowe seriale, na przykład „W labiryncie” czy „Komediantka”. 

Musimy pamiętać, że wyżej wymienione produkcje nie osiągnęłyby tak dużego sukcesu bez niesamowitych kobiet, które nadały życie postaciom zapisanym w scenariuszach. Polskie aktorki lat 80’, które na stałe zapisały się w historii kina i telewizji, to między innymi: 

 • Anna Dymna 
 • Katarzyna Figura 
 • Małgorzata Pieczyńska 
 • Joanna Pacuła 
 • Grażyna Szapołowska 
 • Danuta Lato 
 • Dorota Kamińska 

Jak te utalentowane Panie rozpoczynały swoją przygodę z aktorstwem? Które role zapewniły im ogólnopolską rozpoznawalność? Poniżej przedstawiamy krótkie opisy początków kariery pięknych i charyzmatycznych Polek, które oczarowały widzów i krytyków filmowych w latach osiemdziesiątych! 

Polskie aktorki lat 80’ – Katarzyna Figura 

Katarzyna Figura jest ikoną lat 80’ i 90’ – prawdopodobnie nie ma wśród nas osoby, która w ogóle nie kojarzyłaby jej postaci. Nic dziwnego, ponieważ niezwykłe występy utalentowanej aktorki na stałe wpisały się do historii polskiej kinematografii. 

Figura rozpoczynała karierę aktorską poprzez role epizodyczne w produkcjach Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wojciecha Jerzego Hasa. Ogólnokrajową sławę przyniosły jej jednak role w filmach „Kingsajz” i „Pociąg do Hollywood” w 1987 roku. Po tych występach młoda aktorka zaczęła być nazywana „polskim symbolem seksu”. 

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych kariera Figury nabrała tempa. Aktorka wystąpiła w produkcjach takich jak: 

 • „Porno"
 • „Piggate"
 • „Mleczna droga"                      
 • „Panny i wdowy"    
 • „Obywatel świata"
 • „Ryzykowne związki"
 • „Fatalna przeszłość"            
 • „Wrzeciono czasu"
 • „Autoportret z kochanką"
 • „Złoto dezerterów"                                          

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Figura miała już na swoim koncie kilkanaście dobrze ocenianych ról oraz dwa Złote Lwy. W dzisiejszych czasach jest najbardziej kojarzona z roli Ryszardy Siarzewskiej w kultowych komediach „Kiler" i „Kiler-ów 2-óch". Aktorka jest aktywna zawodowo do dziś, w 2022 roku mogliśmy zobaczyć ją w filmach „Victoria” i „Chrzciny”.  

Zobacz także:

Polskie aktorki lat 80’ – Anna Dymna                          

Utalentowana Anna Dymna w latach 80’ XX wieku była już rozpoznawalną postacią w świecie polskiego kina. Uwielbiana przez krytyków oraz widzów aktorka dostała w tym okresie angaż w kilkunastu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Zagrała między innymi w popularnym „Znachorze” Jerzego Hoffmana i „Dolinie Issy” Tadeusza Konwickiego. 

Dymna jest uznaną aktorką teatralną. Występowała na deskach krakowskiego Starego Teatru, a także Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 1989 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz rozwoju kultury w kraju. 

W 2015 roku Dymna zagrała rolę drugoplanową w filmie Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Mimo tego, że sama produkcja nie odbiła się szerokim echem w polskiej branży filmowej, występ aktorki został niezwykle dobrze odebrany przez krytyków filmowych. Dymna dostała za niego pierwszą w karierze nagrodę Orła.          

Polskie aktorki lat 80’ – Małgorzata Pieczyńska 

Lata osiemdziesiąte XX wieku były okresem debiutu aktorskiego utalentowanej Małgorzaty Pieczyńskiej. W 1983 roku zagrała w filmie „Nadzór” u boku Grażyny Szapołowskiej i Ewy Błaszczyk, a występ otworzył jej drzwi do dalszej kariery. Przez następne dziesięć lat Pieczyńska była jedną z najpopularniejszych postaci w polskiej branży filmowej.                                        

Jeszcze w tym samym roku piękna polska aktorka dostała nominację do Złotej Kaczki, za występ w filmie „Wierna rzeka” Tadeusza Chmielewskiego. Jej kariera zaczęła nabierać tempa - w 1984 wystąpiła w „Trzech młynach”, „Ceremonii pogrzebowej” i „Barytonie”. W 1985 dostała jedną z głównych ról w „Labiryncie” Andrzeja Stefana Kałuszko. W 1987 zagrała w wielokrotnie nagradzanym „Krótkim filmie o zabijaniu”. 

W 1986 roku Pieczyńska została wyróżniona nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Pod koniec lat osiemdziesiątych przeprowadziła się na stałe do Szwecji, jednak nie zrezygnowała z angażowania się w polskie produkcje filmowe i telewizyjne. Pieczyńska przyjmuje mniejsze role do dziś, a w 2023 roku będziemy mogli zobaczyć ją w serialu „Matka”.                   

Polskie aktorki lat 80’ – Joanna Pacuła            

W artykule o polskich aktorkach lat 80’ nie możemy zapomnieć o wybitnej Joannie Pacule, czyli kobiecie, która podbiła Hollywood. Debiutowała w Polsce, w filmie Krzysztofa Zanussiego „Barwy ochronne”. Kiedy jej kariera zaczęła nabierać tempa, aktorka wyjechała z kraju. Najpierw do Paryża, a później do Stanów Zjednoczonych, gdzie na początku spełniała się w roli modelki. 

Polska aktorka szybko zaczęła dostawać role w produkcjach kinowych. W 1983 roku zagrała w filmie „Park Gorkiego”, a za świetny występ dostała nominację do Złotego Globu. Później udało jej się wystąpić w produkcjach takich jak: 

 • „Pocałunek”
 • „Nie całkiem w raju” 
 • „Słodkie kłamstwa”

Charyzma, uroda i magnetyzm Pacuły sprawiły, że dostała propozycje ról w znanych na całym świecie filmach „Nagi instynkt” oraz „9 i ½ tygodnia”. Legenda głosi, że aktorka odrzuciła obie propozycje, ponieważ jej mąż nie życzył sobie, aby rozbierała się na ekranie.             

Sprawdź też: Polscy aktorzy obcego pochodzenia, którzy zrobili karierę w naszym kraju       

Polskie aktorki lat 80’ – Grażyna Szapołowska 

Grażyna Szapołowska to jedna z najważniejszych postaci polskiej branży filmowej. Aktorka zaczynała na deskach teatrów, jednak w latach 80’ skupiła się na produkcjach kinowych i telewizyjnych. W 1984 roku zagrała w „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, w 1988 zdobyła nagrodę Złotego Lwa za występ w „Krótkim filmie o miłości” tego samego reżysera. 

Szapołowska angażuje się w projekty kinowe i telewizyjne do dzisiaj. W 2020 roku zagrała w kontrowersyjnych „365 dniach” Barbary Białowąs, w 2023 zobaczymy ją w filmie „Król dopalaczy”. 

Polskie aktorki lat 80’ – Danuta Lato 

Danuta Lato to polska aktorka, piosenkarka i fotomodelka, która była aktywna zawodowo przede wszystkim w latach 80’ XX wieku. W 1984 roku wyjechała do RFN, gdzie zasłynęła sesjami zdjęciowymi do magazynów Playboy i Penthouse. Polka szybko stała się postacią rozpoznawalną u naszych zachodnich sąsiadów, udało jej się dostać role w kilku produkcjach filmowych. W Polsce mogliśmy oglądać ją w kultowym serialu „W labiryncie” emitowanym w programie TP2 od 1988 roku. 

Pod koniec lat osiemdziesiątych Lato porzuciła karierę aby skoncentrować się na życiu rodzinnym. 

Polskie aktorki lat 80’ – Dorota Kamińska 

Dorota Kamińska jest uważana za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek lat 70’ i 80’ XX wieku. Na wielkim ekranie zadebiutowała już jako studentka, w filmie Krzysztofa Zanussiego „Barwy ochronne”. Największą popularność przyniosła jej rola w dramacie Wojciecha Wójcika „Karate po polsku” z 1982 roku. Kamińska zagrała też w komedii erotycznej „Och, Karol”, a jej występ zapewnił jej miano polskiej seksbomby. 

Aktorkę mogliśmy zobaczyć też w popularnej telenoweli „W labiryncie” emitowanej od 1988 roku.