Kilka miesięcy temu ponad 90 samorządów w Polsce przyjęło uchwały dotyczące „stref wolnych od LGBT” lub „praw rodziny”. Teraz natomiast władze lokalne, które zdecydowały się na taki krok, będą musiały zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań.

W ubiegły wtorek Komisja Europejska przyjęła 127 projektów w ramach programu „Partnerstwo Miast”, które łącznie otrzymały ponad 2,3 mln euro na lokalne inicjatywy mobilizujące obywateli do uczestnictwa w procesie „kształtowania polityki Unii”, a także dotyczących konkretnych spraw europejskich. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Partnerstwo Miast” zostały rozpatrzone pozytywnie. Wśród nich znalazło się sześć złożonych m.in. przez polskie władze lokalne, które opowiedziały się za uchwałami dotyczącymi „stref wolnych od LGBT” lub „praw rodziny”. Informacje na ten temat potwierdziła komisarz ds. równości Helena Dulli za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze.

„Unijne wartości oraz prawa podstawowe muszą być szanowane przez państwa członkowskie oraz władze państwowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące 'stref wolnych od LGBTI' lub 'praw rodzinnych', zostało odrzuconych" – poinformowała komisarz ds. równości Helena Dulli.

Które miejscowości nie otrzymają dofinansowania w ramach programu „Partnerstwo Miast”? W rodzimej prasie pojawiły się nieoficjalne informacje sugerujące, że chodzi m.in. Tuchów, Wilamowice oraz Wieluń. Wsparcie w wysokości do 25 tysięcy euro dostaną natomiast miasta Sopot i Opole, a także kilka gmin – Dzierzkowice, Zator, Iwkowa, Września, jak również Niepołomice. Czekamy na więcej informacji w tej sprawie. 

Co to jest LGBT? Sekspozytywny alfabet by G’rls ROOM – L jak LGBT >>>