10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała w Szwecji z rąk tamtejszego króla Karola XVI Gustawa literacką Nagrodę Nobla. Polską pisarkę nagrodzono za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” . Tym samym Tokarczuk znalazła się w gronie zaledwie 15(!) kobiet nagrodzonych literackim Noblem, czyli Wisławy Szymborskiej, która wyróżnienie otrzymała w 1966 roku.

Jedną z powieści na koncie Olgi Tokarczuk jest „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Książka została wydana w 2009 roku i opowiada historię Janiny Duszejko, byłej inżynier mostów, a następnie nauczycielki angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych w Kotlinie Kłodzkiej. Jej wielką pasją są zwierzęta, dlatego, jeśli dzieje im się krzywda, bohaterka reaguje. Pewnego dnia Duszejko dowiaduje się o śmierci sąsiada kłusownika, a następne o następnej ofierze. Kiedy ich liczba rośnie, a jedynymi śladami okazują się ślady zwierzęcia, Janina zamierza prowadzić śledztwo na własną rękę.

Zobacz także: Powstał kalkulator książek Olgi Tokarczuk. Sprawdźcie, ile zajmie wam przeczytanie tytułów noblistki

Książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” doczekała się przekładu Antoni Lloyd-Jones. Nominowana była do nagród Man Booker International Priza, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a teraz znalazła się w rankingu „100 najważniejszych książek roku” magazynu „Time”. Powieść Tokarczuk sklasyfikowano w kategorii książek nieanglojęzycznych, obok takich tytułów, jak „The Capital” Roberta Menasse, „China Dream” Ma Jian czy „Stalingrad” Wasilija Grossmana. Oprócz tego w zestawieniu magazynu „Time” nie zabrakło takich pozycji obowiązkowych, jak „The Nickel Boys” Colsona Whiteheada, „Olive, Again” Elizabeth Strout, „The Testaments” Margaret Atwood czy „Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat” Melindy Gates. Całe zestawienie znajdziecie tutaj.

materiały prasowe

 

Zobacz także:

W 2017 roku światło dzienne ukazał się filmy na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland i jej córkę Kasię Adamik. W obsadzie znaleźli się Agnieszka Mandat (jako Janina Duszejko), Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Konopka i Andrzej Grabowski.