Emmanuel Macron z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Francji odwiedził nasz kraj po raz pierwszy

Do Polski przyjechał prezydent Francji Emmanuel Macron, który nasz kraj odwiedził po raz pierwszy. Oficjalna wizyta potrwa dwa dni – od 3 do 4 lutego 2020 roku. Pierwszy dzień Macron spędzi w Warszawie, drugi – w Krakowie. Macron przyjechał przede wszystkim po to, by spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. O czym będą rozmawiali?

Emmanuel Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy przyjechał z żoną, Brigitte Macron?

Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce rozpoczęła się po godzinie 11.00 od ceremonii powitalnej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, po której obaj prezydenci udali się na rozmowę w cztery oczy, a następnie spotkali się z przedstawicielami mediów. Zjedli także wspólne uroczyste śniadanie. W następnej kolejności Emmanuel Macron ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z Marszałkiem Sejmu oraz Marszałkiem Senatu RP, Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim. Prezydentowi republiki Francuskiej towarzyszą ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly oraz minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. U boku prezydenta nie ma jednak jego żony, Brigitte Macron. Nie było jej podczas ceremonii powitalnej i nic nie wskazuje na to, by miała pojawić się później, a plan wizyty jest bardzo napięty. Po spotkaniach z polskimi politykami, podczas których poruszone mają zostać tematy takie jak: NATO, sytuacja Ukrainy, ożywienie Trójkąta Weimarskiego czy ewentualne wysłanie polskich żołnierzy wysłania polskich żołnierzy do Sahelu w Afryce, Prezydent Francji ma zobaczyć się z mieszkającą w Warszawie społecznością francuską i przedstawicielami świata polskiej kultury, m.in. Adamem Michnikiem, Pawłem Pawlikowskim czy Agnieszką Holland. 

Nie planujesz dzieci? Nie dostaniesz emerytury. Oto nowy pomysł PIS >>>

Jutro, 4 lutego 2020 roku Emmanuel Macron przenosi się do Krakowa, gdzie o godzinie 12.00 udzieli wykładu studentom Uniwersytetu Jagielońskiego na temat historycznych i obecnych relacji polsko-francuskich. Opowie także o swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej. Ma zwiedzić także Zamek Królewski na Wawelu.