Wiele kobiet zmaga się z problemem przebarwień na skórze, które szczególnie doskwierają, gdy występują na twarzy. Nadmierna ekspozycja ciała na słońce, nieodpowiednia pielęgnacja, zmiany hormonalne i niektóre leki to tylko część czynników, które je wywołują. Im jesteśmy starsze, tym prawdopodobieństwo przebarwień jest większe. Istnieją jednak metody, kosmetyki oraz specjalistyczne zabiegi, które pomagają w walce z plamami na skórze. Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy na ten temat.

Najlepsze kremy pod oczy – rozjaśniają cienie, nawilżają i zapobiegają powstawaniu zmarszczek >>>

Przebarwienia na twarzy – czym są i skąd się biorą?

Przebarwienia na twarzy występują pod postacią piegów lub większych plam, które są ciemniejsze niż odcień skóry. Występują na czole, brodzie, w okolicy ust i na policzkach. Pojawiają się również na szyi, dekolcie, dłoniach i przedramionach, czyli miejscach najczęściej wystawianych na słońce. Powstają w wyniku nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę (barwnik). Zdarza się to w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce, gdy ciało jest narażone na działanie promieni ultrafioletowych, zaburzających funkcjonowanie melanocytów. Ale to nie jedyne czynniki, wywołujące przebarwienia na twarzy. „Wśród powodów, które bezpośrednio wpływają na powstawanie przebarwień wymienia się promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne, ciążę oraz leki. Zdarza się także, że przebarwienia pojawiają się po trądziku lub stanie zapalnym skóry. Jeśli skóra wystawiona jest na nadmierne działanie słońca, a dodatkowo w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień jest bardzo wysokie. Pamiętajmy, że na niekorzystne działanie promieniowania UV jesteśmy narażeni nie tylko eksponując skórę bezpośrednio na słońce w upalny dzień. Szkodliwe promienie UV uszkadzają skórę także przenikając przez szybę samolotu czy autobusu, niezależnie od pory roku, dlatego w okresie jesienno-zimowym nie powinno się rezygnować z ochrony przed słońcem”, tłumaczy doktor Krzysztof Miracki z warszawskiej Kliniki Miracki.

Ekspert zwraca również uwagę na to, że najbardziej podatne na przebarwienia są osoby posiadające I i II fototyp skóry, charakteryzujące się jasną karnacją, niebieskimi oczami i włosami w kolorze blond czy rudym. „Mimo, że prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień jest w tej grupie wyższe, należy zaznaczyć, że żaden fototyp nie jest od nich całkowicie wolny”, dodaje lekarz.

5 składników w produktach do pielęgnacji, których nie używasz, a powinnaś zacząć >>>

Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy i czy da się ich trwale pozbyć?

Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami na twarzy powinno być określenie ich charakteru oraz głębokości występowania. W tym celu należy skonsultować się z dermatologiem, który oceni stopień przebarwień. „Niestety trwałe pozbycie się przebarwień jest niemożliwe, a zlikwidowane zmiany pigmentacyjne mogą powrócić pod wpływem nieostrożnego korzystania z promieni słonecznych”, ostrzega dr Krzysztof Miracki. Istnieją jednak kosmetyki i zabiegi, dzięki którym można złagodzić plamy na twarzy. W walce z płytkimi przebarwieniami skuteczne są peelingi oraz kremy rozjaśniające. „Rewelacyjne efekty osiągają peelingi rozjaśniające oraz lasery erbowo-yagowe dokonujące dermabrazji, czyli złuszczania naskórka, np. Fotona Dualis SP”, wyjaśnia dyrektor zarządzająca i właścicielka Kliniki Miracki, Karina-Dudek Miracka.

Jeśli chodzi o głębokie przebarwienia na twarzy, Karina-Dudek Miracka wymienia kilka zabiegów z użyciem laserów. „W walce z głębokimi przebarwieniami niezrównane są lasery, szczególnie pikosekundowe: Discovery Pico i PicoSure. Określane są one jako przełom w laseroterapii, dzięki zastosowaniu ultrakrótkiej wiązki światła, która rozbija cząstkę barwnika redukując zmiany pigmentacyjne przy zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa. Doskonałe rezultaty otrzymywane są także za sprawą terapii laserem Cutera Excel V+ Genesis V, który prócz likwidacji przebarwień usuwa też naczynka oraz drobne zmarszczki. Dużą skutecznością wyróżniają się również lasery Icon MaxG i Alma Harmony Dye-VL, które oddziałują na melaninę i hemoglobinę usuwając zmiany pigmentacyjne. Każdy pacjent ma nieco inne potrzeby, dlatego to niezwykle istotne, aby lekarz dobrał urządzenie idealnie dostosowane do konkretnego typu skóry”.

Kosmetyki na przebarwienia – składniki, które powinny zawierać skuteczne produkty

Walka z przebarwieniami na twarzy to trudny temat, dlatego najważniejsze – podobnie jak w przypadku zmarszczek – jest działanie prewencyjne. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie preparatów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (minimum SPF 50+) - zarówno latem i wiosną, jak i w chłodniejsze pory roku.

Co więcej, odpowiednia pielęgnacja rozjaśnia i wzmacnia skórę, co minimalizuje płytkie przebarwienia na twarzy. „Wybierając kosmetyki o właściwościach redukujących przebarwienia warto zwrócić uwagę na obecność w ich składzie kwasu kojowego, witaminy C i retinolu. To czołowe ingredienty, które powinien posiadać skuteczny krem przeciw przebarwieniom, bez względu na genezę ich powstania”, wyjaśnia doktor Krzysztof Miracki z warszawskiej Kliniki Miracki.

Teraz już wiecie wszystko o przebarwieniach na twarzy i o tym, jak z nimi walczyć.