Jak nakładać akryl na paznokcie?

Przedłużanie paznokci akrylem w proszku to świetna metoda nie tylko na osiągniecie wymarzonej długości płytki, ale też jej utwardzenie i zabezpieczenie przed obgryzaniem. Do metody akrylowej potrzebny jest akryl w proszku i specjalny płyn wiążący - stylistka łączy obie substancje i z pomocą powstałego materiału formuje samoutwardzalny tips na płytce. Tipsy akrylowe są niezwykle trwałe i mocne - taki manicure nie łamie się i nie odpryskuje, a poprawki, w tym wypełnienie odrostu, zaleca się wykonywać co trzy, cztery tygodnie.

Paznokcie akrylowe stwarzają pole do wykonania najbardziej szalonych stylizacji, przyklejania ekstrawaganckich ozdób, ale nie tylko. Na długiej, równej płytce można wyczarować też eleganckie paznokcie na karnawał, do biura czy nawet na ślub.

Akryl na szablonie

Najczęściej wybieraną przez klientki metodą jest przedłużanie paznokci akrylem na szablonie. Szablon pozwala na stworzenie dowolnej długości tipsa, jednocześnie zachowując zbliżony do naturalnego kształt i długość. Po przygotowaniu naturalnej płytki klientki, czyli dezynfekcji, odtłuszczeniu i odsunięciu lub wycięciu skórek, stylistka przymocowuje szablony do każdego paznokcia. Szablon to kawałek papieru z nadrukowaną miarką, który ma specjalne, półksiężycowate wycięcie dopasowujące się do opuszka palca. Na tym etapie szablon stanowi bazę do przedłużenia paznokci. Po wybraniu odpowiedniej długości paznokci akrylowych, stylistka nakłada na naturalną płytkę primer, a następnie formuje na paznokciu kulki z akrylu, łącząc proszek z liquidem za pomocą specjalnego pędzelka. Kulkę następnie rozprowadza na powierzchni płytki, łącząc ją z szablonem i nadając niemal końcowy kształt nowego, przedłużonego paznokcia. Jak utwardzić paznokcie? W przypadku akrylu nie potrzebujemy specjalnej lampy - ta substancja utwardza się samoistnie pod wpływem powietrza.

Kiedy akryl stwardnieje, stylistka zdejmuje papierowe szablony i nadaje paznokciom pożądany kształt. Na tym etapie mamy już paznokcie w kolorze pudrowego różu, którym charakteryzuje się podstawowy, akrylowy proszek. Teraz pora na wymarzony kolor, wzorki albo ozdoby i gotowe - piękny i trwały manicure powinien wytrwać co najmniej trzy tygodnie. 

Przedłużanie paznokci akrylożelem 

Akrylożel, zwany też gummy gel albo flexy gel, to hybrydowy produkt łączący właściwości akrylu i żelu na paznokcie. To gęsta masa, którą formuje się na płytce za pomocą specjalnego pędzelka, a następnie utwardza w lampie UV (2 minuty) lub LED (30 sekund). Przedłużanie paznokci akrylożelem to nowoczesna metoda, którą pokochało wiele stylistek. Akrylożel jest trwały i odporny na pękanie niczym akryl, a wykonanie manicure nie jest zbyt czasochłonne. 

Przedłużanie paznokci akrylem na tipsie 

Akryl na tipsie to metoda, która pozwala na przedłużenie nawet bardzo krótkiej płytki paznokcia. Najczęściej decydują się na nią osoby, które obgryzają paznokcie. Przedłużanie paznokci akrylem na tipsie rozpoczyna się od dezynfekcji rąk, wycięcia lub odsunięcia skórek i zmatowienia naturalnej płytki klientki. Następnie stylistka wykonuje następujące kroki:

  • przetarcie płytki cleanerem
  • przyklejenie tipsa od połowy odtłuszczonej płytki paznokcia za pomocą dedykowanego kleju
  • dopasowanie długości i kształtu tipsa za pomocą specjalnej gilotynki i pilnika
  • nałożenie primera na naturalny paznokieć
  • aplikacja akrylu (połączenie proszku z liquidem) i budowanie kształtu płytki za pomocą pędzelka
  • dopasowanie kształtu i wyrównanie paznokci przy użyciu gruboziarnistego pilnika i/lub frezarki 
  • aplikacja lakieru i/lub ozdób na paznokcie

Należy pamiętać, że masa akrylowa szybko twardnieje - aby osiągnąć pożądany kształt paznokcia, stylistka musi mieć doświadczenie i wprawę w pracy z tym materiałem. Zestaw do przedłużania akrylem co prawda bez problemu możemy kupić przez internet, jednak ta metoda stylizacji paznokci nie jest przeznaczona dla amatorów.

Zobacz także:

Jak zrobić paznokcie akrylożelem na formie? 

Płynny, lecz gęsty akrylożel, pozwala na przedłużenie paznokci na tipsie, szablonie lub specjalnej formie, nazywanej dualform. Przygotowanie naturalnej płytki odbywa się zawsze tak samo - jest to dezynfekcja rąk, opiłowanie paznokcia, odsunięcie lub wycięcie skórek i zmatowienie płytki. Następnie stylistka przystępuje do właściwego przedłużania paznokci:

  • przetarcie płytki paznokcia cleanerem i nałożenie primera
  • wybranie odpowiedniej formy - nie może być zbyt mała, ani za duża
  • nałożenie kulki akrylożelu wewnątrz formy i rozprowadzenie jej za pomocą pędzelka 
  • przytwierdzenie formy z akrylożelem do naturalnego paznokcia
  • dociśnięcie formy z akrylożelem do naturalnej płytki i usunięcie ewentualnego nadmiaru produktu za pomocą pędzelka 
  • utwardzenie paznokci w lampie LED lub UV zgodnie z zaleceniami producenta
  • zdjęcie form
  • nadanie odpowiedniego kształtu płytkom za pomocą gruboziarnistego pilnika
  • przetarcie paznokci cleanerem
  • nałożenie top coatu lub wybranego lakieru hybrydowego
  • utwardzenie w lampie LED lub UV 

Przedłużanie paznokci akrylem czy żelem?

Zarówno przedłużanie paznokci akrylem, jak i żelem, cieszy się dużą popularnością wśród klientek salonów kosmetycznych. Obie metody zapewniają trwały i estetyczny manicure, jednak jest między nimi kilka różnic. Główną jest sposób utwardzania tipsa. Skryl jest substancją samoutwardzalną, to znaczy, że twardnieje pod wpływem powietrza i zajmuje mu to zaledwie kilka minut. Żel natomiast, wymaga światłoutwardzenia, czyli zastosowania lampy LED lub UV. Ta różnica sprawia, że wiele klientek wybiera akryl - utwardzanie żelu w lampie u niektórych może powodować uczucie pieczenia, które jest wynikiem reakcji żelu z naturalną płytką. Zwolenniczki żelu cenią sobie za to jego bezwonność - w przeciwieństwie do akrylu, a dokładnie liquidu, który łączy się z akrylowym proszkiem, żel nie wydziela specyficznego, ostrego zapachu, który dla niektórych może być męczący. Każda z nich pozwala na przedłużenie paznokci na tipsie lub formie.