Puszące się włosy: Jak je wygładzić i co zrobić, żeby więcej się nie puszyły? Znamy domowe sposoby!

Puszące się włosy to problem, z którym się borykasz – zwłaszcza w niepogodę? Nie martw się, da się go rozwiązać w miarę łatwo. Trzeba tylko wiedzieć, jak puszące się włosy pielęgnować na co dzień, jakich używać kosmetyków i – przede wszystkim – jakich błędów nie popełniać. Bo, jak się okazuje, winę za puszące się włosy często ponosimy my same – my i nasze złe nawyki. Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Sprawdźcie, czego kategorycznie NIE robić, a także jakie pielęgnacyjne zwyczaje wprowadzić w życie od zaraz, by raz na zawsze zapomnieć o problemie. Oto domowe sposoby na puszące się włosy. 

Puszące się włosy – przyczyny

Dlaczego włosy się puszą? Winne mogą być geny. Z problemem częściej borykają się osoby o naturalnie kręconych włosach. Najczęściej jednak dotyczy to włosów wysokoporowatych, czyli suchych, łamliwych i zniszczonych, bo puszą się włosy mocno odwodnione albo o uszkodzonej łusce (wnikają w nią wówczas zanieczyszczenia powietrza). I właśnie do takiego stanu możemy doprowadzić włosy my same nieodpowiednią pielęgnacją. Jedną z najpoważniejszych przyczyn jest zbyt częsta i intensywna stylizacja włosów – farbowanie, trwała ondulacja, a także nadużywanie lokówki i prostownicy – a nawet zwykłej suszarki! Cóż, chemia i wysokie temperatury nie sprzyjają włosom lecz je niszczą. W połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza puszenie się włosów murowane!

Co zrobić, by włosy się nie puszyły, czyli odpowiednia pielęgnacja

Puszące się włosy: Czego kategorycznie NIE robić, chcąc uniknąć puszenia się włosów

  1. Podstawowa zasada, jeśli chodzi o puszące się włosy? Nie szkodzić! W pierwszej kolejności należy więc pozbyć się złych nawyków, a właściwie... prostownicy i lokówki. No dobrze, wiemy, że trudno całkiem z nich zrezygnować, ale lepiej sięgać po nie tylko na specjalne okazje. Podobnie ma się rzecz z suszarką. Idealnie byłoby włosów nie suszyć wcale lecz pozwolić im, by wyschły same. To oczywiście jest jeszcze trudniejsze zadanie, zwłaszcza, gdy po umyciu włosów, trzeba szybko wyjść do pracy... Jeśli więc sięgamy po suszarkę, by zapobiec puszeniu się włosów, lepiej suszyć je chłodnym strumieniem powietrza – to, podobnie jak spłukiwanie ich chłodną wodą, zamyka łuski włosa, a tym samym przeciwdziała puszeniu. 
  2. A skoro już jesteśmy przy suszeniu, warto wiedzieć, że lepiej nie kłaść się do łóżka z mokrymi włosami. Dlaczego? Bo są wówczas bardziej narażone na uszkodzenia w wyniku pocierania o poduszkę. I macie jak w banku, że rano będą się puszyły. 
  3. Kolejna rada? Nie warto myć włosów zbyt często, bo w efekcie tracą swoją naturalną otoczkę tłuszczową, pełniącą funkcję ochronną. Stają się więc suche, łamliwe i narażone na uszkodzenia. Optymalna częstotliwość mycia to 2-3 razy w tygodniu.
  4. Śpicie w bawełnianej pościeli? Jeśli macie tendencję do puszących się włosów, lepiej zamienić ją na jedwabną (ewentualnie satynową). Jedwabna poduszka jest dla włosów delikatniejsza – będą mniej narażone na uszkodzenia, a tym samym bardziej miękkie i gładkie.

Jak dbać o puszące się włosy? 

No dobrze, wiecie już czego nie robić, pora powiedzieć co robić, by zapobiec puszeniu się włosów. A najprostszy sposób na puszące się włosy to używanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakich? Szamponu i odżywki o właściwościach nawilżających, które przywrócą zniszczonym i suchym włosom odpowiedni poziom nawodnienia. Odżywkę nakładamy wówczas po każdym myciu i nakładamy na głowę na ok. 2-3 minuty.

By włosy się nie puszyły, warto też obchodzić się z nimi delikatnie. Do czesania lepszy niż szczotka będzie grzebień z naturalnego materiału (np. drewniany) o szeroko rozstawionych ząbkach. Do wycierania – zamiast tradycyjnego ręcznika, specjalny ręcznik lub turban pochłaniający wilgoć, którym owijamy włosy po umyciu. Zauważycie różnicę. 

Puszące się włosy: Kosmetyki, które pomogą rozwiązać ten problem

Oprócz nawilżającego szamponu i odżywki, warto sięgnąć także po specjalistyczne kosmetyki przeciw puszeniu się włosów. Nie bójcie się więc kosmetyków z silikonem, który tworzy na powierzchni włosa ochronną warstwę, chroniąc go przed uszkodzeniami i utratą wilgoci. Przy okazji dodając mu sprężystości i blasku.

Pomocne w walce z puszącymi się włosami będą także kosmetyki typu anti-frizz (czyli właśnie przeciw puszeniu) – spraye, lakiery i kremy przeznaczone do włosów poddawanych częstej stylizacji. Jeśli więc nie możecie sobie odmówić na przykład prostowania włosów, możecie przynajmniej zminimalizować jego szkodliwy wpływ na włosy. Tylko tyle i aż tyle!

Ach, i najważniejsze, jednym ze skuteczniejszych sposobów na puszące się włosy, jest olejowanie włosów. W szczególności pomocne będą olejek arganowy lub lniany, które nakładamy na włosy po ich umyciu. Nie ma lepszego sposobu na odżywienie włosów i przywrócenie im odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Zobacz także:

Domowe sposoby na puszące się włosy: Domowej roboty maseczka i płukanka

Kosmetyki do puszących się włosów możecie zrobić też same w domu. Domowym sposobem na puszące się włosy jest choćby płukanka z szałwii. By ją zrobić należy w litrze wody zaparzyć dwie torebki zioła. Świetna jest także własnej roboty maseczka z żółtka jajka, łyżki oliwy z oliwek i łyżeczki soku z cytryny. Taką miksturą myjemy włosy jak szamponem, a następnie spłukujemy chłodną wodą. To babciny sposób na puszenie się włosów, któremu nie można odmówić skuteczności. 

Fryzury do puszących się włosów

By zapobiec puszeniu się włosów, warto postawić także na odpowiednie fryzury. Jakie? Najlepsze będą: luźny kok, warkocz albo wysoki kucyk. Nie dość, że są łatwe do wykonania i bardzo efektowne, to właśnie one pomogą zapobiec uszkodzeniom włosów, a co za tym idzie ich puszeniu. Proste!