Ratched to jeden z nowych seriali, jaki można obecnie oglądać na Netflix. Produkcja miała swoją premierę 18 września i już od września 2017 roku, kiedy Netflix ogłosił prace nią, była mocno wyczekiwana przez fanów małoekranowych tytułów, a przede wszystkim tych, za które odpowiedzialny jest Ryan Murphy. Twórca Glee, American Horror Story, The Politician, Pose czy Hollywood połączył w tym przypadku siły z Evanem Romansky’m i stworzył serial inspirowany postacią z filmu Lot nad kukułczym gniazdem, a dokładnie siostrą Mildred Ratched.

Lot nad kukułczym gniazdem to film w reżyserii Miloša Formana z 1975 roku w reżyserii, oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962. Głównym bohaterem jest McMurphy (Jack Nicholson), złodziejaszek, który chcąc uniknąć więzienia, postanowił symulować niepoczytalność i rafia do szpitala psychiatrycznego. Tam próbuje wprowadzić własną terapie wobec pozostałych pacjentów i tym samym przeciwstawia się rygorystycznym metodom siostry Ratched (Louise Fletcher).


Zobacz także: „Sex Education” 3: wszystko, co wiemy o nowym sezonie serialu Netflixa
 

Ratched – o czym jest serial Netflixa?

Fabuła serialu Ratched zaczyna się w momencie, kiedy do szpitala psychiatrycznego Lucia State Hospital w Północnej Kalifornii przyjeżdża Mildred Ratched. Pielęgniarka ubiega się o prace w placówce, gdzie przeprowadzane są nowe i niepokojące eksperymenty na ludzkim umyśle. Choć wydaje się, że Mildred ma cechy idealnej pielęgniarki, jednak w miarę, jak wsiąka w system opieki nad chorymi psychicznie pacjentami i poznaje ludzi, którzy do niego należą, przez jej wymuskany styl zaczyna przezierać tlący się w niej od dawna mrok. Okazuje się, że nikt nie rodzi się potworem – potworem można się stać.

Ratched – obsada serialu

W serialową siostrę Mildred Ratched wcieliła się Sarah Paulson. Nagrodzona Złotym Globem i nagrodą Emmy aktorka znana jest m.in. z innego serialu Ryana Murphy’ego, American Horror Story. Jeżeli jeszcze nie widzieliście produkcji Netflixa, a jesteście fanami Seksu w wielkim mieście, to mamy dla was świetną wiadomość – w obsadzie Ratched znalazła się także serialowa Miranda, czyli Cynthia Nixon. Tutaj gra Gwendolyn Briggs, asystentkę gubernatora, który wspiera praktyki stosowane w szpitalu Lucia State Hispital. Ratched to także jeden z niewielu serialu, w jakich zagrała Sharon Stone. Gwiazda wciela się w postać Lenore Osgood. Jej syna gra natomiast Brandon Flynn, czyli Justin Foley z Trzynastu powodów. W pozostałych rolach oglądamy Judy Davis (pielęgniarka Betsy Bucket), Jon Jon Brionesa (doktor Richard Hanover), Finna Wittrocka (Edmund Tolleson), Charlie’ego Carvera (Huck Finningan), Coreya Stolla (Charles Wainwright) czy Alfreda Rubina Thompsona (Albert Allison).
 


Ratched
– ile odcinków ma serial Netflixa?

Kiedy we wrześniu dwa lata temu Netflix ogłosił, że zrealizuje serial o siostrze Ratched, poinformował także, że w planach ma dwa sezony. Łącznie mają się one składać z 18 odcinków. Pierwszy sezon ma 9 epizodów, więc tyle samo liczyć będzie kontynuacja.

Zobacz także:

Ratched 2 sezon – na kiedy planowana jest kontynuacja serialu?

Nie wiadomo jednak, kiedy możemy spodziewać się 2. sezonu Ratched. Ryan Murphy i Sarah Paulson mają obecnie w planach inne produkcje: American Horror Story oraz American Crime Story: Impeachment, a zdjęcia do nich ruszają jeszcze jesienią tego roku. Wiele wskazuje na to, że Ratched 2 może zacząć powstawać w 2021 roku, więc niewykluczone, że premiera zostanie zaplanowana dopiero na 2022 rok.


Zobacz także: „Watchmen” – o czym jest serial, który zdobył aż 11 nagród Emmy?