O tym, że retinol to właśnie ta substancja na której najbardziej nam zależy w składzie kosmetyków odmładzających wiadomo nie od dziś. Ale o tym, że wit. A w czystej postaci jest nie dla wszystkich – już niekoniecznie.

Retinol - co to jest, jak działa. Sprawdźcie, co powinniście o nim wiedzieć

Retinol a skóra wrażliwa

Niestety – wrażliwcy są na przegranej pozycji prawie w każdej dyscyplinie i dotyczy to także walki o młody wygląd. Retinol, choć jest ceniony i pożądany przez wzgląd na swoje złuszczające i normalizujące właściwości, może im wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Tak, aktywizuje produkcję  kolagenu i elastyny w skórze i poprawia komunikację między naskórkiem a skórą właściwą, ale ma też swoją ciemniejszą stronę. Jako jeden najbardziej skrupulatnie przebadanych ingrediencji w pewnych kręgach cieszy się tez nie najlepszą sławą jako ten powodujący podrażnienia (chodzi przede wszystkim o zaczerwienienia, łuszczenie się, a skrajnych przypadkach nawet poparzenia). I chodzi tylko o retinol – także witamina C jest na czarnej liście z tych samych co ten względów; chyba, że podana przez dermatologa lub w formie dedykowanych jej preparatów.

Krem z retinolem

Ale – sprawa nie jest całkiem przegrana. Dermatologowie uspokajają, że są sposoby przy przemycić w pielęgnacji skóry wrażliwej witaminę A w takiej formie, by zdziałała cuda. Od czego zacząć? Przede wszystkim od solidnego oczyszczenia twarzy. Warto sięgnąć po preparat z dodatkiem innych dobroczynnych składników, np. kwasu hialuronowego, ceramidów czy zatrzymującej w skórze wilgoć gliceryny.

Wrażliwa skóra odwdzięczy się, jeśli zafundowac jej najłagodniejszą możliwą kurację – zamiast retinolu warto sięgnąć po preparaty zawierające jego delikatniejszą wersję w postaci estrów retinolu, np. palmitynian retinylu czy octan retinylu - mniejsza koncentracja składnika aktywnego daje pewność łagodniejszego, ale skutecznego działania.

Wiele preparatów profilaktycznie wyposażonych jest w substancje łagodzące, np. wyciąg z alg czy rumianek. Decydując się na kuracje retinolem trzeba pamiętać także o dodatkowym nawilżeniu – skóra poddana jego działaniu bez zabezpieczenia w postaci ekstra warstwy kremu nawilżającego nawet przy niskich stężeniach retinolu może reagować nadwrażliwością. Eksperci od skóry zalecają metodę warstwową, czyli aplikowanie wit. A na warstwę kremu. Co jeszcze? Na początek nie przesadzajcie z ilością: kleks wielkości ziarenka grochu w zupełności wystarczy. Taka ilość powoli skórze stopniowo przyzwyczajać się do tej substancji, tak by z czasem można było zwiększyć dawkę.

Jak sprawić, żeby kosmetyki pielęgnacyjne były skuteczne? Sprawdźcie, czy nakładacie je poprawnie