Dobra wiadomość dla wielbicielek i wielbicieli fantastycznego świata stworzonego przez George'a R.R. Martina. Oparty na sadze „Pieśń Lodu i Ognia” tego autora serial „Gra o tron” powraca ze spin-offem. A dokładniej: z prequelem, opowiadającym o rodzie Targaryenów i wydarzeniach dziejących się 200 lat przed czasami „Gry o tron”.

Czy „Ród smoka” ma szansę powtórzyć olbrzymi sukces, jaki stał się udziałem pierwowzoru?

„Ród smoka” („The House of the Dragon”): fabuła

Scenariusz serialu „Ród smoka” powstał na podstawie cyklu „Ogień i krew” George'a R.R. Martina. Akcja  – jak już zostało wspomniane – przenosi nas dwa stulecia przed wydarzeniami przedstawionymi  w najpopularniejszym serialu na świecie.

W „Rodzie smoka” przyjrzymy się od kulis potwornemu konfliktowi wewnątrz dynastii Targaryenów, który został nazwany Tańcem Smoków. Rozgorzał po śmierci Viserysa I, który –  gdy był włodarzem Siedmiu Królestw – zasiał ziarna sporu. Główne strony zatargu to: Rhaenyra Targaryen (córka Viserysa, która była przekonana, że po śmierci ojca zajmie jego miejsce) i Alicent Hightower (druga żona Viserysa, która doprowadziła do koronacji swojego syna Aegona).

„Ród smoka” na FB: scenariusz, reżyseria, produkcja

Scenariusz na podstawie „Ognia i krwi” George'a R.R. Martina, napisali:

  • co-showrunner serialu Ryan Condal, scenarzysta filmów „Herkules” i „Rampage”, współtwórca serialu „Kolonia”,
  • producentka wykonawcza Sara Hess, która pracowała m.in. przy produkcjach „Dr House” i „Orange Is the New Black”.

Sam Martin został współtwórcą i producentem wykonawczym „Rodu smoka”.

Reżyserem i koproducentem serialu jest Amerykanin Greg Yaitanes, 52-letni laureat nagrody Emmy, którego możecie znać m.in. z takich tytułów jak: „Dr House”, „Skazany na śmierć”, „Zagubieni”. Za reżyserię odpowiadają też Clare Kilner, Geeta V. Patel i Miquel Sapochnik. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią także: Jocelyn Diaz, Vince Gerardis, Ron Schmidt.

Zobacz także:

Jak łatwo zauważyć, pracując nad „Rodem smoka” HBO rozstało się z dotychczasowymi twórcami „Gry o tron”: Davidem Benioffem i D. B. Weissem, którzy odpowiadali za spektakularne sukcesy (ale i klęski) popularnej serii. Współpracę podtrzymano jedynie z Miguelem Sapochnikiem, który m.in. został co-showrunnerem i producentem wykonawczym.

„Ród smoka” na HBO Max: obsada serialu

Nasz powrót do Westeros, Essos i pozostałych kontynentów wymyślonych przez George'a R.R. Martina będzie z pewnością słodko gorzki, ponieważ w „Rodzie smoka” nie zobaczymy znanych i lubianych twarzy z „Gry o tron”. Nowa ekipa aktorska radykalnie odcina nad od dotychczasowego dorobku hitu HBO. W rolach głównych wystąpią:

  • Paddy Considine jako król Viserys Targaryen,
  • Olivia Cooke jako Alicent Hightower,
  • Matt Smith jako książę Daemon Targaryen,
  • Emma D’Arcy jako księżniczka Rhaenyra Targaryen,
  • Steve Toussaint jako lord Corlys Velaryon aka Wąż Morski.

„Ród smoka” na HBO Max: kiedy premiera?

„Ród smoka” pojawił się w HBO i HBO Max 21 sierpnia... ale nie w Polsce. U nas wyczekiwane odcinki, a w zasadzie pierwszy odcinek trafił na platformę 22 sierpnia. To wcześniej, niż jakiś czas temu zapowiadał George R.R. Martin. Autor literackiego pierwowzoru w lutowym wpisie na blogu wspomniał bowiem, że możliwa data premiery serialu to jesień 2022 roku.

„Ród smoka” na HBO Max: zobacz zwiastun!

Zamierzacie oglądać prequel „Gry o tron”? W oczekiwaniu na premierę zobaczcie zwiastun!

„Ród smoka”: nowy zwiastun produkcji HBO

Kolejny przedsmak wydarzeń wcześniejszych o 200 lat od tych, które znamy z kultowej już „Gry o tron”.

„Ród smoka”: plakaty promujące prequel „Gry o tron”