Finał Eurowizji Junior 2022 odbędzie się 11 grudnia. Po zeszłorocznym triumfie Ormianki Arpine „Maléna” Martojan finał konkursu ponownie odbędzie się w Armenii. Gospodarzem 20. Konkursu Piosenki dla Dzieci będzie stolica tego kraju, Erywań, który po raz pierwszy organizował imprezę w 2011 roku. Już teraz wiadomo, że oprócz reprezentantek i reprezentantów szesnastu krajów, wystąpią także dotychczasowe zwyciężczynie i zwycięzcy. Wśród nich zabraknie jednak Roksany Węgiel. Piosenkarka potwierdziła, że nie weźmie udziału w Eurowizji Junior 2022. Podała też ważny powód, który wpłynął na jej decyzję.

Polska Eurowizja Junior – historia konkursu

Historia polskiej Eurowizji Junior miała wiele zaskakujących zwrotów akcji. Konkurs dla uzdolnionych wokalnie dzieci, którego historia rozpoczęła się w 2003 roku, jako pierwsza z naszego kraju reprezentowała Kasia Żurawik. Rok później w polskich barwach wystąpiła grupa KWADro. W obu przypadkach jednak ponieśliśmy porażkę. Z tego powodu Telewizja Polska wycofała się z udziału w konkursie. Przerwa trwała aż 12 lat. Polska po raz kolejny zaprezentowała się na Eurowizji Junior ponownie w 2016 roku. Reprezentująca nas Olivia Wieczorek nie zajęła wysokiej lokaty, ale ostatecznie TVP nie poddało się po kolejnej przegranej. W 2017 roku Polska znów wzięła udział w konkursie piosenki dla młodych talentów. Alicja Rega, która wtedy nas reprezentowała, nie zajęła miejsca na podium, ale przynajmniej znalazła się w pierwszej dziesiątce. Historyczne zwycięstwo przyszło w 2018 roku. Wtedy wystąpiła Roksana Węgiel, która wygrała pierwszą polską edycję programu „The Voice Kids”. Piosenkarka przetarła szlaki i dodała wiary w swoje możliwości kolejnym uczestniczkom polskiej Eurowizji Junior. 2019 rok przyniósł kolejne zwycięstwo. Tym razem zatriumfowała Viki Gabor. Trzeciego zwycięstwa z rzędu jednak nie było. W 2020 roku dobrą passę przerwał występ Ali Tracz. Podczas kolejnej edycji Polska była o włos od wygranej. To właśnie w 2021 roku 2. miejsce na Eurowizji Junior zajęła Sara James. Wciąż jednak nie znamy tegorocznych wyników, choć trzymamy kciuki za jak najwyższą lokatę Laury Bączkiewicz. Finał konkursu zaplanowano na 11 grudnia. Występy nowych uczestniczek i uczestników mają uświetnić wykonania zwycięzców i zwyciężczyń poprzednich edycji. Na scenie zabraknie jednak Roksany Węgiel, która była pierwszą Polką triumfującą podczas Eurowizji Junior.

Eurowizja Junior 2022 bez Roksany Węgiel

Fani i fanki Eurowizji Junior mogli być zaskoczeni, kiedy na plakacie zapowiadającym występy dotychczasowych finalistów i finalistek podczas 20. finału konkursu nie zobaczyli Roksany Węgiel. Reprezentantka naszego kraju, której jako pierwszej udało się odnieść sukces, od razu musiała się zmierzyć ze spekulacjami na temat powodów jej nieobecności. Wśród fanek i fanów pojawiły się głosy, że wokalistka, która na początku 2023 roku stanie się pełnoletnia, chce się odciąć od dziecięcych występów. Ta teoria legła w gruzach, kiedy głos zabrała sama zainteresowana.

Niestety nie dam rady się tam pojawić, bo mam ważne aktywności wynikające z kontraktów, które były już po prostu zdeklarowane wcześniej. Nie ukrywam, że było mi trochę przykro, no ale niestety — powiedziała w rozmowie z serwisem „Pomponik”.

Niezależnie od powodu nie jest to dobra wiadomość dla fanek i fanów Roksany Węgiel. Podczas 20. finału będzie można usłyszeć jednak nie tylko Laurę Bączkiewicz, ale także Viki Gabor, która również jako jedna z finalistek konkursu została zaproszona do Armenii.