Modne rośliny doniczkowe dla początkujących – Są nie tylko piękne, ale i potrafią wiele wybaczyć

Z zazdrością oglądacie na Instagramie zdjęcia wnętrz pełnych roślin, żałując, że nie macie ręki do kwiatów? Wy też możecie mieć domową dżunglę – wystarczy, że sięgniecie po odpowiednie gatunki roślin. Jakie? O najlepsze rośliny dla początkujących zapytałyśmy właścicieli wyjątkowych sklepów z roślinami: Plants for Humans, Projekt Rośliny i Plantarium. Którzy spośród najmodniejszych obecnie roślin doniczkowych wskazali te najłatwiejsze w pielęgnacji. To właśnie od nich najlepiej zacząć swoją kolekcję. Zwłaszcza, że nie tylko są mało wymagające, ale i bardzo efektowne.

Modne rośliny dla początkujących – odmiany

1. Rośliny dla początkujących: Filodendrony

„Swoją przygodę z roślinami polecamy rozpocząć od filodendronów. Są wdzięczne w uprawie i szybko rosną – co może być dużą motywacją do powiększania swojej zielonej kolekcji” – radzą założyciele sklepu Projekt Rośliny. „Jeśli mamy półkę lub regał, to dobrym pomysłem będzie umieszczenie na nich płożących gatunków – szczególnie polecamy filodendrona scandensa o intensywnie zielonym kolorze. Z kolei gdy mamy sporo wolnej przestrzeni, to imponująco będzie wyglądać filodendron green imperial, którego ogromne liście zachwycają swoją formą. Na biurku lub komodzie sprawdzi się filodendron silver sword, który ze swoim srebrzystym, zimno-zielonym kolorem szczególnie wpasuje się w przestrzenie urządzone w chłodnych odcieniach” – mówią. Filodendrony lubią rozproszone światło i regularne podlewanie, ale jeśli zdarzy wam się wpadka, wybaczą. 

Kwiaty z dowozem do domu, czyli gdzie (i jak) kupić rośliny w czasie kwarantanny >>>

2. Rośliny dla początkujących: Aglaonema

To roślina, która jest teraz na absolutnym topie. „Znakiem rozpoznawczym aglaonemy są niesamowite, plamiste liście w żywych barwach – od różnych odcieni zieleni, przez jasnoróżowe i wiśniowo-bordowe kolory” – wyjaśniają założyciele Projekt Rośliny. „Wystarczy w miarę regularnie podlewać (raz na tydzień) i będzie nieustannie wypuszczać nowe liście. Potrafi też zakwitnąć – nawet początkującym” – dodaje Olga Bukowska z Plants for Humans

3. Rośliny dla początkujących: Syngonium neon robusta

„Ostatni czasy odnotowujemy duży wzrost zainteresowania roślinami z różowymi wybarwieniami” – zauważa założycielka Plantarium. I poleca: trzykrotkę, stromanthę oraz syngonium. Ta ostatnia roślina to także jedna z faworytek Projekt Rośliny. „Jest prosta w uprawie, ale warto pamiętać, że lubi wodę, więc nie jest to roślina dla zapominalskich” – podkreślają. I dodają: uwielbiamy jej pudrowo różowe liście, które w połączeniu z pastelową osłonką tworzą zestaw idealny!

4. Rośliny dla początkujących: Epipremnum – pnącze, które podbija Pinterest

Plants For Humans poleca zaś epiprenum – pnączę, które jest teraz gwiazdą na Pintereście. „To świetna roślina do nauki języka roślin – wybacza wiele niedociągnięć, ale wyraźnie pokazuje, co jest nie tak i kiedy. Gdy wody jest zbyt mało, liście tracą swoją sprężystość i płożą się na do nicy, w przypadku nadmiaru wody – pojawiają się na nich żółte plamy. Gdy jest za mało słońca – pędy zaczynają wyciągać się w jego poszukiwaniu, przy nadmiarze pojawiają się poparzenia” – tłumaczy Bukowska. I pociesza, że nawet z najgorszego stanu, łatwo można roślinę wyciągnąć. Uff...

5. Rośliny dla początkujących: Aspidistra elatior

Kolejną rośliną, którą poleca założycielka Plants For Humans, jest aspidistra elatior – idealna nawet dla najbardziej zabieganych. „Im mniej się nią zajmujemy, tym lepiej. W ciepłe dni wystarczy podlać ją raz w tygodniu, zimą – jeszcze rzadziej – raz na dwa, a nawet trzy tygodnie” – dowiadujemy się. A osiągnąć może nawet metr wysokości, stanowiąc ozdobę nawet ciemnych pomieszczeń.

5. Rośliny dla początkujących: Oxalis (szczawik trójkątny)

Dobrym wyborem dla początkujących będzie także oxalis, czyli szczawik trójkątny. Poznacie go po drobnych geometrycznych liściach w ciemnofioletowym kolorze. Założyciele Projekt Rośliny podkreślają, że idealnie sprawdzi się w mieszkaniach osób, które mają zwierzęta. Jest jadalna, i nie wymaga zbyt dużo. Wystarczy postawić ją w oświetlonym miejscu i regularnie podlewać. W miarę. Bo jak zgodnie zauważają eksperci, nadmierne podlewanie to jeden z grzechów głównych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. 

Jak nie zabić kaktusa, czyli kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć o uprawie roślin >>>

Najczęściej popełniany błąd przez osoby początkujące w pielęgnacji roślin

„Często klienci chcąc dla roślin dobrze, podlewają je codziennie po troszeczku... Bardzo łatwo można z tym przesadzić, zwłaszcza, że takie podlewanie nie sprzyja rozrostowi bryły korzeniowej” – podkreśla założycielka Plantarium. I radzi, by swoich pierwszych roślin nie kupować w supermarketach. „Dostępne tam paprotki, storczyki czy bluszcze to wcale nie są łatwi lokatorzy” – mówi. I podkreśla, że zanim zdecydujemy się na jakąś roślinę, warto poczytać o niej w internecie, a najlepiej skorzystać z porad profesjonalistów w sklepach botanicznych. A więc, nie mogliście dziś trafić lepiej. Zdjęcia roślin dla początkujących polecanych przez naszych ekspertów znajdziecie w naszej galerii (u góry strony). Enjoy!