W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań i stresu troska o zdrowie emocjonalne stała się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Na czym polega równowaga emocjonalna, o którą wielu i wiele z nas zabiega? Jak ją osiągnąć w związku, a jak w życiu?

Równowaga emocjonalna - na czym polega?

Równowaga emocjonalna to stan, w którym potrafimy skutecznie zarządzać swoimi emocjami i reakcjami na różne sytuacje życiowe. W praktyce oznacza to, że mamy zdolność rozpoznawania, zrozumienia i akceptowania swoich emocji, a także umiejętność radzenia sobie z nimi w sposób zdrowy i konstruktywny. 

Osoby, którym udaje się osiągnąć równowagę emocjonalną mają tendencję do przeżywania szerokiej gamy emocji w sposób zrównoważony - potrafią wyrazić swoje uczucia, równocześnie kontrolując ich natężenie, unikając nadmiernych wybuchów. W takim stanie, nie tłumimy swoich emocji ani nie wybuchamy agresją, ale reagujemy na różnego rodzaju sytuacje w sposób kontrolowany i odpowiedzialny.

Równowaga emocjonalna nierozerwalnie wiąże się również z umiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, stresem i wyzwaniami życiowymi. Osoba z dobrze rozwiniętą równowagą emocjonalną bardziej rozważnie podchodzi do mierzenia się z  problemami (zwłaszcza tymi, na które nie ma wpływu), potrafi szybciej powracać do stanu spokoju po silnych emocjonalnych przeżyciach i utrzymuje pozytywne podejście do życia, nawet w obliczu trudności.

Dlaczego warto dążyć do równowagi emocjonalnej?

Dążenie do równowagi emocjonalnej powinno być jednym z naszych celów.

Ważne jest, aby nie poprzestawać w dążeniu do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. Nawet sam proces wypracowywania jej wpływa korzystnie na nasze ogólne zdrowie psychofizyczne. Równowaga emocjonalna:

  • pozwala tworzyć i utrzymywać dobre relacje z innymi ludźmi,
  • jest nieocenioną wartością w momencie podejmowaniu rozważnych decyzji,
  • sprzyja większej samoświadomości i rozwojowi osobistemu.

Istnieje wiele technik i strategii, które pozwalają ją osiągnąć. To m.in. medytacja, terapia, czy aktywność fizyczna. Wypracowywanie równowagi emocjonalnej to inspirującą podróż w głąb naszych emocji, dlatego zachęcamy was do odkrycia sposobów, które pozwolą wam zdobyć i utrzymać. Nawet podczas jej ćwiczenia dajecie sobie szansę na podniesienie jakości życia we wszystkich jego aspektach.

Zobacz także:

Jak uzyskać/zachować równowagę emocjonalną: w życiu

Nie będziemy tworzyć skomplikowanych instrukcji. Skoncentrujemy się na praktycznych krokach, które każdy z was może podjąć, aby budować zdrową relację z samym/samą sobą, zacząć kontrolować uczucia, zwiększyć odporność na stres i czerpać radość z życia bez zbędnego zamartwiania.  

Potraktujcie nasze porady jako wstęp do czegoś większego - uzyskiwanie równowagi emocjonalnej to proces, który każdy przechodzi w swoim tempie podejmując te kroki, które chce w ustalonej przez siebie kolejności.

1. Zrozum swoje emocje

Naucz się rozpoznawać swoje emocje i akceptować je bez osądzania. Uświadomienie sobie, co, w jaki sposób i dlaczego czujesz, pozwala zrozumieć swoje reakcje na różne sytuacje. Analizuj swoje zachowania - jeśli nie umiesz robić tego w myślach, analizę zapisuj na kartce lub w telefonie. To nic dziwnego, czy niestosownego. To absolutnie normalne i naturalne.

2. Wyrażaj swoje emocje w sposób pozbawiony agresji

Nie tłum swoich uczuć, ale jednocześnie unikaj agresji czy nadmiernego wybuchania. Niekontrolowane złe emocje negatywnie wpływają na nasz stan psychofizyczny.

3. Utrzymuj zdrowe relacje i pozbądź się toksycznych

Pozytywne relacje z innymi ludźmi oparte na wzajemnym wsparciu i zaufaniu są niezwykle ważne w osiąganiu równowagi emocjonalnej. Dbaj o bliskie więzi i unikaj/pozbądź się toksycznych relacji, które wywołują u ciebie niepokój i stres.

4. Praktykuj samoświadomość

Rozwijaj swoją świadomość siebie i swoich zachowań. Samoświadomość pozwala lepiej zrozumieć swoje potrzeby i ograniczenia, co ułatwia radzenie sobie z emocjami.

5. Staraj się w naturalny sposób redukować stres

Praktykuj techniki relaksacyjne - medytację, jogę, czy oddychanie. W ten sposób obniżysz poziomu stresu. Możesz postawić również na regularną aktywność fizyczną - każda, nawet ta najdrobniejsza pomaga zredukować napięcie.

6. Rozwiązuj problemy od razu 

Zamiast unikać problemów, od razu podejmuj działania, które pozwolą je rozwiązać. Szybciej pozbędziesz się ze swojego życia elementu, który burzy twój dobrostan.

7. Szukaj wsparcia

Nie bój się sięgać po wsparcie bliskich osób lub/i specjalistów. Rozmowa na temat twoich problemów z równowagą emocjonalną pomoże ci zrozumieć swoje emocje i wypracować nowe strategie radzenia sobie z nimi.

Pamiętaj, że utrzymanie równowagi emocjonalnej to proces, który wymaga wysiłku i zaangażowania. Działaj stopniowo i na każdym etapie traktuj siebie z wyrozumiałością.

Jak uzyskać/zachować równowagę emocjonalną: w związku

Zachowanie równowagi emocjonalnej w związku jest kluczowe dla utrzymania zdrowej i satysfakcjonującej dla was obojga relacji. Te zasady są proste, jednak nie zawsze oczywiste.

1. Otwarta, szczera i empatyczna komunikacja

Jest fundamentem udanego związku. Zadbajcie o to, aby rozmawiać o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach. Słuchajcie się nawzajem bez osądzania.

2. Otwarte wyrażanie miłości i wdzięczności

Okazujcie sobie miłość i wdzięczność. Wyrażanie pozytywnych uczuć wzmacnia więź między wami i buduje poczucie bliskości.

3. Szanowanie swoich granic

Uznawanie i respektowanie granic, dawanie sobie przestrzeni to jedyny sposób, aby nie ingerować w poczucie własnej tożsamości drugiej osoby.

4. Rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny

Konflikty są czymś zupełnie naturalnym. Ważne jest jednak, aby starać się rozwiązywać je w pozbawiony agresji. Wspólnie szukajcie kompromisów i szanujcie punkt widzenia drugiej osoby.

5. Dbanie o emocjonalną bliskość

Pamiętajcie, że wspólne chwile wzmacniają waszą więź emocjonalną. Wyrażajcie więc troskę i zainteresowanie życiem drugiej osoby.

6. Radzenie sobie z negatywnymi emocjami

Wspierajcie się nawzajem w trudnych momentach i okazujcie zrozumienie wobec negatywnych emocji.

7. Rozwijanie się wspólnie i wzmacnianie jako para

Wspierajcie się nawzajem w realizacji celów/marzeń i nigdy nie podcinajcie sobie skrzydeł.

8. Budowanie pozytywnej atmosfery

Stwarzajcie pozytywną atmosferę w związku poprzez żarty, śmiech i zabawę.

9. Wzajemna akceptacja i wyrozumiałość

Pamiętajcie, że nikt nie jest doskonały - akceptujcie swoje wady i zalety. Wykazujcie wyrozumiałość i współczucie wobec trudności, z jakimi może się zmagać druga osoba.

10. Szukajcie wsparcia w trudnych momentach

Jeśli zauważacie, że nie jesteście w stanie utrzymać równowagi emocjonalnej w związku, nie wahajcie się szukać wsparcia terapeutycznego.

I pamiętajcie - każdy związek jest inny, więc ważne jest, aby dostosować te wskazówki do waszej indywidualnej sytuacji. Wspólnie podejmujcie wysiłki, aby dbać o swoje emocje i relacje. Dążcie do bezgranicznego zaufania, bliskości i harmonii w waszym związku.