Niektórzy ludzie są nieśmiali, mniej otwarci z natury. Inni mają trudności z otwarciem się na ludzi z powodu złych doświadczeń z przeszłości. Każdego dnia na swojej drodze spotykamy tysiące ludzi, a jednak ciężko jest nawiązywać nowe relacje. Zanim podpowiemy, jak otworzyć się na ludzi, zastanówmy się, co tak właściwie oznacza, że otwierasz się na kogoś? Czy znaczy to, że dzielisz się z nim każdą myślą i tajemnicą? Niekoniecznie. Aby zbudować taki poziom zaufania, intymności i bliskości potrzeba czasu, więc zdecydowanie nie powinnaś otwierać się przed każdą nowo poznaną osobą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak otworzyć się na ludzi.

Otworzyć się na kogoś - co to znaczy?

Otworzyć się na kogoś oznacza wyrażenie gotowości i chęci nawiązania głębszego, bardziej intymnego i szczerego kontaktu emocjonalnego z inną osobą. To zachęta do dzielenia się swoimi myślami, uczuciami, troskami i przeżyciami w sposób szczery i otwarty. Otwieranie się na kogoś może obejmować wyrażanie swoich marzeń, obaw, pragnień, a także udostępnianie swojej prywatnej przestrzeni emocjonalnej. To akceptowanie możliwości zranienia i ryzyka, ale również nawiązywanie więzi i budowanie zaufania z drugą osobą. Otwarcie się na kogoś jest procesem, który pomaga budować głębsze relacje i lepsze zrozumienie między ludźmi.

Jak otworzyć się na ludzi?

Zastanawiasz się, jak otworzyć się na ludzi i czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej, tylko będzie wymagało to z twojej strony sporo chęci i pracy. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc Ci otworzyć się na ludzi:

1. Przełam lęk społeczny

Jeśli cierpisz z powodu lęku społecznego lub jesteś nieśmiała, pracuj nad stopniowym przełamywaniem swoich obaw. Zacznij od małych kroków, na przykład inicjowania krótkich rozmów z nieznajomymi lub uczestniczenie w grupowych aktywnościach, które Cię interesują.

2. Wyjdź z inicjatywą

Czasami otwarcie się na ludzi wymaga podjęcia inicjatywy. Nie czekaj na to, aż ktoś do ciebie podejdzie. Zamiast tego sama podejdź do innych i inicjuj rozmowy. Wyraź zainteresowanie innymi ludźmi i pokaż chęć poznania ich.

3. Słuchaj aktywnie

Podczas rozmowy skup się na drugiej osobie. Słuchaj uważnie, zadawaj pytania i wyrażaj zainteresowanie tym, co mówi. To pomoże ci nawiązać głębszą więź i lepiej zrozumieć drugą osobę.

4. Wyrażaj swoje uczucia i myśli

Otwartość w relacjach polega na dzieleniu się swoimi uczuciami, myślami i doświadczeniami. Bądź autentyczny i wyrażaj siebie w sposób szczery i prawdziwy. Na pewno zaowocuje to nowymi znajomościami.

Zobacz także:

5. Poszukaj wspólnych zainteresowań

Szukaj hobby, które możesz dzielić z innymi ludźmi. Dołącz do klubu, grupy, organizacji lub społeczności, która skupia się na twoich pasjach. To znakomita okazja do spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, a to zawsze ułatwia nawiązywanie relacji.

6. Bądź otwarty/a na różnorodność

Nie ograniczaj się tylko do jednej grupy ludzi. Szukaj znajomości poza gronem twoich najbliższych znajomych. Bądź otwarta na różnorodność i poznawaj ludzi o różnych poglądach, kulturach i pochodzeniu. To poszerzy Twoje horyzonty i umożliwi poznanie nowych perspektyw.

7. Utrzymuj pozytywne nastawienie

Twój sposób myślenia i nastawienie mają duże znaczenie. Staraj się utrzymywać pozytywne nastawienie i otwartość wobec innych ludzi. Unikaj negatywnych stereotypów i uprzedzeń.

8. Bądź cierpliwy/a

Nawiązywanie trwałych relacji wymaga czasu i cierpliwości. Nie oczekuj, że od razu nawiążesz głęboką więź z każdą osobą, z którą spotkasz na swojej drodze. Daj sobie i innym czas na wzajemne poznawanie się i budowanie relacji stopniowo.

Pamiętaj, że otwieranie się na ludzi jest procesem indywidualnym, który może wymagać czasu i wysiłku. Bądź delikatny wobec siebie i nie zniechęcaj się, jeśli napotkasz trudności. Ważne jest, aby być autentycznym i być gotowym na wzajemne zaufanie i akceptację.

Jak otworzyć się na nowe znajomości?

Otwarcie się na nowe znajomości czasem nie przychodzi łatwo. Najważniejsza zasada w zawieraniu nowych znajomości, to wychodzenie z inicjatywą. Wielu ludzi poznaje nowych przyjaciół w pracy. Otwórz się na tą możliwość poprzez uczestnictwo w spotkaniach integracyjnych. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne pasje, dlatego możesz dołączyć do grup lub zapisać się na zajęcia.

Lubisz biegać? Znajdź w swojej okolicy grupę, która umawia się na wspólne bieganie. Jeżeli masz zdolności artystyczne, spróbuj ceramiki. Kochasz tańczyć? Zapisz się na kurs tańca. Jeżeli nie masz szczególnych hobby, spróbuj wolontariatu, np. w schronisku dla zwierząt. Aby poznać nowych ludzi, możesz wykorzystać też rodzinę i przyjaciół.

Pamiętaj także, aby nie odrzucać zaproszeń na przyjęcia - to znakomita okazja, do rozszerzenia swojej siatki znajomych.

Dlaczego niektóre osoby nie są otwarte?

Dlaczego niektóre osoby są zamknięte w sobie? Brak otwartości na relacje może mieć różne powody. U niektórych zamknięcie może wiązać się z cechami charakteru, np. nieśmiałością. Również doświadczenia z przyszłości wpływają na to, jak komunikujemy się z innymi osobami - czy jesteśmy bardziej otwarci, czy zamknięci. Na przykład, ludzie, którzy mają złamane serce, mogą mieć trudności ze wpuszczeniem nowych osób do swojego życia. 

Oto kilka możliwych powodów, dlaczego niektórzy ludzie są zamknięci na innych:

 • Przebyte traumy,
 • Brak pewności siebie,
 • Nieśmiałość,
 • Wysoka wrażliwość,
 • Wzorce z rodziny lub otoczenia,
 • Osobiste preferencje, np. samotność lub silna potrzeba prywatności,
 • Unikowy (lękowy) styl przywiązania.

Jak otworzyć się na relację?

Na to, czy jesteśmy otwarci na nowe relacje w dużej mierze wpływ miały najwcześniejsze związki - te z rodzicami. Właśnie wtedy, na podstawie relacji matka-dziecko wykształtował się u ciebie jeden ze stylów przywiązania - bezpieczny, unikowy (lękowy) i ambiwalentny. Według jednego z tych wzorców budujesz dziś miłosne relacje.

Osoby o unikowym (lękowym) stylu przywiązania mają trudności z zawieraniem bliskich związków. Najczęściej zawierają jedynie przelotne znajomości, nie chcą (bo boją się) zaangażować. Nawet będąc w stałych relacjach, starają się w nich izolować. Ten wzorzec przywiązania rozwija się u dzieci, które nie mają pozytywnych i bezpiecznych kontaktów z matką. Matka osoby o unikowym stylu przywiązania może nie reagować na potrzeby dziecka. Kontakt z nią jest może być również źródłem przykrości: jest karząca, niedostępna, krytyczna. Żeby sobie z tym poradzić, dziecko uczy się w ogóle unikać bliskości i nie przywiązywać się do nikogo.

Jeśli byłaś dzieckiem unikającym więzi, jako osoba dorosła możesz nadal zachowywać się tak samo. Bać się bliskich związków i uciekać od intymności. Ten wzorzec zachowania możesz zmienić wiążąc się z osobą o bezpiecznym wzorcu przywiązania bądź z pomocą psychoterapeuty.

Jak otworzyć osobę zamkniętą w sobie?

Z różnych powodów, niektórzy ludzie nie są chętni do dzielenia się swoimi uczuciami z przyjaciółmi, rodziną czy nawet partnerem. Otwarta i szczera komunikacja gra kluczową rolę w sukcesie jakiejkolwiek relacji, szczególnie romantycznej. To ważne zagadnienie, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinna wyglądać komunikacja w relacji przeczytaj artykuł: Komunikacja w związku - jak powinna wyglądać?

Jeżeli bliska ci osoba jest zamknięta w sobie, może to być niezwykle bolesne i trudne do przegryzienia, wręcz zniechęcające do dalszej interakcji. Jak zachęcić osobę zamkniętą w sobie do wyrażania swoich emocji?

Oto co możesz zrobić, aby otworzyć zamkniętą w sobie osobę:

 • Okaż zainteresowanie jej życiem, pasjami i emocjami.
 • Pokaż, że jesteś gotowa jej wysłuchać i zrozumieć.
 • Stwórz atmosferę, w której osoba czuje się akceptowana i bezpieczna.
 • Unikaj oceniania i krytyki. 
 • Nie naciskaj, ani nie wymagaj, aby natychmiast się otworzyła.
 • Pokazuj własne myśli i emocje, aby pokazać, że jest to normalne i wartościowe.
 • Bądź empatyczna.
 • Zaproponuj wsparcie profesjonalisty.
 • Nie narzucaj się i szanuj granice drugiej osoby.

Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, a co działa dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała dla innej. Ważne jest dostosowanie podejścia do potrzeb i charakteru danej osoby. Szczerość, cierpliwość i empatia są kluczowe w procesie otwierania się, więc staraj się być obecna i wspierająca w tej drodze. Jeżeli jesteś osobą zamkniętą, pamiętaj, że aby zobaczyć zmianę w swoim zachowaniu, potrzebujesz czasu. Czy już wiesz, jak otworzyć się na ludzi?