Co to jest równowaga psychiczna?

Bardzo często bywa tak, że nawet jak znamy jakieś określenie od dawna i mniej więcej wydaje nam się, że wiemy, co ono oznacza to i tak może się okazać, że sięga ono dużo głębiej i dotyka wielu więcej obszarów niż nam się wcześniej wydawało.

Równowaga psychiczna to z definicji stan, w którym wiemy, jak oraz potrafimy w realnym życiu radzić sobie z sytuacjami, które nam się przytrafiają. Dodatkowo, na tą równowagę składa się również samo przekonania i wiara, że przy okazji najróżniejszych wydarzeń jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić (komponent poznawczy).

Jak osiągnąć równowagę psychiczną?

Czy każdy powinien zastanawiać się, jak doprowadzić do stanu równowagi psychicznej w swoim życiu? Najpewniej nie. Jeśli jesteś zadowolony/zadowolona ze swojego życia, dodatkowo większość obszarów cię w nim satysfakcjonuje i odczuwasz szczęście to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie ma żadnej potrzeby wnikania w to, czy z twoją równowagą psychiczną jest wszystko okej. Wiele wskazuje na to, że właśnie tak jest i nie warto szukać dziury w całym.

Natomiast najczęściej w momencie, gdy jakieś czynniki uniemożliwiają nam osiągnięcie tego stanu lub widzimy, że nasze zachowanie się zmieniło, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować samych siebie, a dodatkowo ta zmiana szczególnie mocno nam się nie podoba. Otóż są to pierwsze sygnały, że równowagę psychiczną coś zaburza. Wtedy warto zweryfikować co może wpływać na taki stan rzeczy i najlepiej zrobić wszystko, aby wyeliminować to ze swojego życia.

Na czym polega utrzymywanie równowagi psychicznej w życiu?

Budowanie równowagi psychicznej polega na szukaniu balansu w kilku obszarach swojego życia, jak np. zdobywanie osiągnięć, bliskość z innymi, czerpanie przyjemności z życia. Uogólniając na nasz nastrój bezpośredni wpływ ma to co robimy, z kim dzielimy swój czas oraz z jaką częstotliwością. Logicznym jest, że trzeba znaleźć w tych wszystkich powyższych potrzebach złoty środek, aby ten umożliwił nam psychiczne poczucie, że w naszym życiu większość rzeczy idzie po naszej myśli.

Jakie sytuacje mogą zaburzać równowagę psychiczną?

Wśród przykładów, które zostaną przytoczone możemy wyliczyć czynniki/sytuacje, na które mamy bezpośredni wpływ lub takie, które dzieją się poza nami i z zewnątrz odciskają piętno na naszym życiu.

Czynniki, które mogą zaburzać równowagę psychiczną, ale jesteśmy w stanie próbować zmienić taki stan rzeczy:

1. Masz pracę, w której dajesz z siebie wszystko. Starsza się realizować każde zadanie na sto procent, a nie jest to nigdy docenione. Wręcz przeciwnie, środowisko, w którym pracujesz wyśmiewa lub drwi z twojego zawodowego poświęcania się. Taka sytuacja trwa już wiele miesięcy.

Zobacz także:

2. Jesteś introwertykiem i bardzo męczą cię spore zgromadzenia, w których musisz brać udział. W licznej rodzinie co chwila odbywają się różnego rodzaju wesela, chrzciny i inne okazje, na które jesteś zapraszany. Podczas prób odmowy przybycia zostajesz atakowany przez najbliższych, a presja jest tak silna, że wbrew sobie chodzisz wszędzie tam, gdzie cię zaproszono. W następstwie czujesz, że musisz takie wyjścia „odchorować”.

3. Masz w najbliższym otoczeniu osobę, która wykazuje zachowania patologiczne. Jej działania bardzo źle wpływają na twoją psychikę. Nie zgadzasz się z tym co ona robi i wiesz, jaki to ma na ciebie wpływ, jednak za każdym razem tłumaczysz sobie, że to tylko kilka godzin spotkania, a później o wszystkim zapomnisz. Sytuacja ta ciągnie się od wielu lat.

4. Jesteś zmuszany/zmuszana do robienia nadgodzin w pracy, za które nikt ci nie płaci przez co absolutnie nie masz czasu na poświęcenie go swojej niedawno poślubionej małżonce i dzieciom, które bardzo kochasz.

Powyższe sytuację, jak również wiele, wiele innych analogicznych są przykładami na to, że pewne sfery naszego życia mogą być zaburzane, co może mieć bezpośredni wpływ na równowagę psychiczną.

Czytając te krótkie historie z perspektywy osoby trzeciej najczęściej bardzo szybko jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie problemu, jak np.: zmiana pracy, wzmacnianie asertywności i odmawianie rodzinie, odcięcie od siebie toksycznych osób, itp. Natomiast tkwiąc w danej sytuacji, czy relacji od środka przez wiele miesięcy lub lat, często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak obiektywnie ona wygląda. Ponadto obawiamy się radykalnych kroków, czy dużych zmian, co w efekcie rzutuje na pogorszenie się naszego stanu psychicznego.

Czynniki, które mogą zaburzać równowagę psychiczną, ale nie zawsze mamy bezpośredniego wpływu na to, że na nas oddziałują:

1. Nagły wypadek, w którego konsekwencji tracisz najbliższych członków rodziny.

2. Postanowiłeś/łaś zakończyć relację, w której od dawna się nie układało, jednak były partner czy partnerka nie są w stanie zrozumieć twojej rozsądnej decyzji i nie daje ci spokoju, próbując kontaktować się z tobą i całym twoim otoczeniem na wszelkie możliwe sposoby.

Oczywiście fakt, że pewne zewnętrzne czynniki zaburzają naszą równowagę psychiczną nie oznacza, że w jakimś stopniu nie możemy próbować walczyć z nimi, aby jednak je wyeliminować lub aby mniej wpływały na jakość naszego życia.

Jak dbać o równowagę psychiczną?

Przede wszystkim człowiekowi jako istocie żyjącej bardzo potrzebna jest odpowiednia regeneracja. Warto dbać o jakość snu oraz nie ograniczać go do minimum.

Ponadto w ciągu dnia każdy powinien znaleźć przynajmniej małą chwilę dla siebie, aby nie czuł się maksymalnie przygnieciony wyłącznie obowiązkami, które najczęściej wynikają z trybu życia. Może to być czas na relaks przy kawie, na poczytanie książki, 30-minutowy trening po pracy, chwila na gotowanie, itp. jeśli to jest twoją pasją lub dowolna inna czynność, która kolokwialnie ma na celu wprowadzenie cię w pozytywne wibracje.

Ponadto, jeśli żyjesz np. w związku lub masz własną rodzinę to dla równowagi psychicznej zarówno twojej, jak i wszystkich jej członków warto też wygospodarować trochę czasu, który spędzisz wyłącznie z nimi, albo dokładniej skupiając się na budowaniu relacji z nimi.

Nie musi to być tylko partner czy partnerka bądź dzieci. Może chodzić także o twoją mamę, tatę albo nawet najbliższą przyjaciółkę. Często zadanie to jest mocno utrudnione, gdy w życiu mamy wiele obowiązków i spraw do załatwienia. Natomiast długotrwałe odczuwanie, że odsuwamy się od osób, na których najbardziej nam zależy bardzo mocno może wpłynąć na stan naszej psychiki. Warto przewartościować wszystkie zadania wykonywane w ciągu dnia, aby mimo wszystko znaleźć też czas na pielęgnowanie relacji z najbliższymi.

Jak odzyskać równowagę?

  • Pogódź się z tym, czego nie możesz zmienić.
  • Śmiało podejmuj decyzje w życiu, nawet te trudne, jeśli uważasz, że w efekcie mogą podnieść jakość twojego życia
  • Pielęgnuj i znajduj czas na to co poprawia ci się nastrój.
  • Wyeliminuj to co burzy twój spokój, wprowadza chaos w życie i niepotrzebne nerwy.
  • Ustal, jakie masz w życiu cele, marzenia i wartości.

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie dostrzec co burzy naszą równowagę psychiczną lub czy do pewnych spraw bądź ludzi mamy zdrowy stosunek. Jeśli u kogoś występują takie wątpliwości wówczas warto udać się do specjalisty, który z pewnością ułatwi odzyskanie równowagi psychicznej, chociażby poprzez przepracowanie z nami kwestii, które w danym momencie są barierą na drodze do szczęścia.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli czujesz znaczące pogorszenie się stanu psychicznego warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni twój indywidualny przypadek, ponieważ nie zawsze może on być równoznaczny wyłącznie z zaburzeniem równowagi psychicznej.