Nie wiesz co robić, gdy twoje samopoczucie całkowicie się zmienia pod wpływem problemów?  Na każdym etapie życia pojawiają się przeszkody i błędem jest lekceważenie ich wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Najlepiej zmienić postrzeganie na ich temat, np. traktując je jako życiowe wyzwania.  

Rozwiązywanie problemów: traktuj problem jak wyzwanie

Z definicji „problemu” wynika, że jest to zadanie do wykonania albo kwestia do rozstrzygnięcia. I właśnie tak powinno się do tego podchodzić. Przeciwności, które napotykamy na swojej drodze życiowej, nie należy traktować jak tragedii, ale podejść do nich jak do zadania, które należy wykonać. Trochę jak w szkole. Dostajesz zadanie z matematyki i siedzisz nad nim, aż je rozwiążesz. Główkujesz na różne sposoby, czasem zaczerpniesz wiedzy od kogoś mądrzejszego, aż w końcu uda ci się z nim uporać.

Choreoterapia – co to jest i jaki ma cel? Podpowiadamy, z jakich ćwiczeń składa się terapia tańcem i ruchem >>>

Jeżeli skupisz się na zamartwianiu i zastanawianiu, dlaczego akurat tobie przytrafiły się trudności to stracisz czas i wpłynie to na ciebie negatywnie. Warto do problemów podejść do jak do rywalizacji sportowej, w której chcesz zwyciężyć!

Rozwiązywanie problemów: ćwiczenia

Ponieważ nie da się uniknąć problemów, w wolnej chwili warto przygotować się na ich nadejście. Dobrym ćwiczeniem jest retrospekcja. Przypomnij sobie jakiś problem, z którym musiałaś zmierzyć się w przeszłości i zapisz go na kartce. Obok, w drugiej kolumnie wypisz, co wtedy pomogło ci go rozwiązać. Na końcu kartki zanotuj, jakie działania nie przyniosły rezultatu. Dobrze rozpisać sobie w taki sposób kilka różnych problemów, które ci się kiedyś przydarzyły, a następnie zachować notatki na czas gdy znowu się pojawią. Wydaje się banalne? Być może, ale to skuteczne!

Rozwiązywanie problemów: książka

Są ludzie, którym radzenie sobie z przeciwnościami losu przychodzi z trudem. Bardzo ciężko znoszą problemy, co ich przytłacza, a z każdą następną trudnością coraz bardziej wyniszcza psychicznie. To niebezpiecznie zjawisko, obok którego nie można przejść obojętnie. Takim osobom często nie wystarczy dobra rada, czy tekst motywacyjny. Potrzebują pomocy osób trzecich. Dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja ze specjalistą lub docieranie do istoty zjawiska, np. poprzez literaturę zgłębiającą ten temat. Bestsellerami, które z pewnością pomogły niejednej osobie jest m.in. książką pt. „Rozwiązywanie problemów” Michaela Stevensa oraz „Potęga umysłu” Michaela Powera. 

Rozwiązywanie problemów w pracy – szacunek i chęć współpracy to podstawa

Czasami sam charakter pracy opiera się na rozwiązywaniu problemów. O osobie na takim stanowisku mówi się  wtedy – „gość do zadań specjalnych”. Z największymi zagwozdkami inni kierują się właśnie do niej. Często predyspozycje interpersonalne decydują o tym, że większość problemów osoba ta rozwiązuje niemalże natychmiastowo. Co zrobić, gdy nie mamy jego cech?

Zobacz także:

Zdarza się, że musimy pracować z innymi osobami nad jednym projektem. Wtedy pojawiają się problemy natury ludzkiej. Każdy z nas jest inny. Nie możemy się dogadać. Jak wówczas sobie z tym radzić? Jak dojść do porozumienia i zniwelować sytuacje konfliktowe? Ważne, aby jasno i klarownie przedstawić swoje zdanie. Nie wstydzić się je wyrazić, ani się z nim nie kryć. Jednocześnie z uważnie wysłuchać odmiennego zdania współpracowników. Wspólnie obdarzając się szacunkiem będzie łatwiej dojść do porozumienia i wypracować kompromis. Skorzystasz na tym, ponieważ po pierwsze pokażesz, że masz swoje zdanie i jesteś osobą zaangażowaną. Po drugie wykażesz się dojrzałością i profesjonalizmem, słuchając z pokorą zdania drugiej osoby i starając się wziąć jej uwagi na poważnie. Pracując w dobrej atmosferze opartej na szacunku i wzajemnej pomocy każdy konflikt jest do rozwiązania i nawet największe różnice charakteru można wykorzysta produktywnie.

Poczucie własnej wartości: niskie czy wysokie? TEST. Sprawdź 6 filarów poczucia własnej wartości i wykonaj ćwiczenia na zwiększenie i wzmocnienie samooceny >>>

Rozwiązywanie problemów z innymi ludźmi, a empatia

Relacje międzyludzkie to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu. Pierwsze tworzą się już przy narodzinach, kiedy dziecko wtula się w ramiona mamy i czuje jej obecność. Kolejne powstają wraz z poznawaniem nowych ludzi ze swojego otoczenia.

Dlaczego często pojawiają się problemy w kontaktach z innymi, nawet jeżeli są oni najbliższą rodziną? Wynika to z różnic charakterów, a także braku empatii. Według definicji, jest to „umiejętność odczuwania stanów psychicznych innych osób, zdolność przyjęcia ich toku myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na otaczającą rzeczywistość”. Właśnie to jest kluczem do rozwiązania problemów. Za każdym razem powinniśmy starać się zrozumieć, czym w swoim zachowaniu kierują się inne osoby. Warto również wizualizować sobie nas samych na „czyimś miejscu” oraz wyrażać chęci poznania motywacji drugiego człowieka i jego przeżyć, które mogły go ukształtować. Wówczas dużo łatwiej dojść do porozumienia i zwalczyć między wami problem, który na początku wydawał się nie do rozwiązania.