13 stycznia poznaliśmy nominacje do Oscarów 2020. Okazały się one bardzo udane dla ekipy „Bożego Ciała”, czyli ostatniego filmu Jana Komasy. Nagradzany wcześniej m.in. na festiwalu filmowym w Wenecji obraz ma szansę na statuetkę w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” i konkuruje z takimi tytułami, jak „Parasite” południowokoreańskiego reżysera Bong Joon-ho czy „Ból i blask” Pedro Almodóvara.

Tegoroczne nominacje zbudziły też sporo emocji. Po raz kolejny zbrakło nominacji dla kobiety reżyserki, a spokojnie mogła otrzymać ją Greta Gerwig, bo jej film „Małe kobietki” ubiega się o tytuł „Najlepszego filmu”. Powody do radości ma na pewno jedna z odtwórczyń głównych rów w „Małych kobietkach”, czyli Saoirse (czyt. Sersza) Ronan. 25-letnia aktorka nominowana jest w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” i jest to jej czwarta nominacja do Nagród Akademii Filmowej. Pierwszą zdobyła w 2008 roku za „Pokutę” Joe Wrighta, drugą w 2015 za „Brooklyn” Johna Crowleya, a trzecią w 2018 za „Lady Bird”, kiedy to po raz pierwszy współpracowała z Gretą Gerwig.

Oscary 2020: nominacje. „Boże Ciało” Jana Komasy ma szansę na statuetkę!

Saoirse Ronan po raz czwarty nominowana do Oscara. Aktorka przeszła już do historii!

To osiągnięcie czyni 25-letnią Saoirse drugą najmłodszą aktorką w historii najważniejszych nagród w przemyśle filmowym, która w tak młodym wieku zdobyła już tyle nominacji. Wcześniej podobnego wyczynu dokonała Jennifer Lawrence. Ta również ma na koncie 4 nominacje, a ostatnią otrzymała w 2015 roku za rolę w filmie „Joy” i była wówczas jeszcze młodsza niż Ronan (dokładnie o cztery miesiące).

Saoirse rywalizuje w swojej kategorii z Cynthią Erivo („Harriet”), Scarlett Johansson („Historia małżeńska), Charlize Theron („Marriage Story”) i Renée Zellweger („Judy”). A „Młode kobietki” mają również szanse dostać Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, muzykę, kostiumy, charakteryzację oraz najlepszą żeńską rolę drugoplanową dla Florence Pugh.

92. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 roku. W Polsce transmitowana będzie w nocy z 9 na 10 lutego w odkodowanym paśmie Canal+.

Zobacz także:

Ta nastolatka z Polski mogła zagrać Ciri w „Wiedźminie”!