Kłucie i szczypanie, czasami zaczerwienienia, napięta i matowa skóra na twarzy pozbawiona blasku oraz szorstka w dotyku cera – to w skrócie charakteryzuje dyskomfort, który odczuwamy w przypadku ściągniętej skóry twarzy. Z tym problemem mierzymy się z powodu warunków atmosferycznych, ale nie tylko. Delikatna skóra twarzy reaguje na zmiany temperatury, szczególnie nie lubi mrozu i wiatru. Ale przyczyną ściągniętej skóry jest również suche powietrze w pomieszczeniach, któremu nie sprzyja klimatyzacja. W związku z tym, że ostatnio większość czasu spędzamy w domu przez pandemię koronawirusa i narodową kwarantannę, nasza skóra traci wodę, przez co staje się wrażliwa i podatna na podrażnienia. Odwodnienie charakteryzuje się właśnie ściągniętą skórą i uczuciem napięcia. Na dłuższą metę cera traci elastyczność, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Odwodniona skóra jest sucha, szorstka, nadwrażliwa, zaczerwieniona i bardzo często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia. Jeżeli macie te objawy, koniecznie przeczytajcie, jak poprawić stan swojej cery. Poniżej wyjaśniamy, jakie są przyczyny odwodnionej skóry i jak szybko pozbyć się dyskomfortu ściągniętej cery.

Ściągnięta skóra twarzy – jak pozbyć się tego dyskomfortu?

Aby pozbyć się uczucia napiętej i ściągniętej skóry, należy dostarczyć jej natychmiastową dawkę nawilżenia. Najlepiej wybrać maseczkę na twarz – w płachcie lub w kremie, zawierające składniki, które zatrzymują wodę i zapobiegają jej utracie oraz wzmacniają płaszcz lipidowy, czyli barierę ochronną skóry. Warto również włączyć do swojej pielęgnacji serum, a rytuał zamknąć kremem nawadniającym. Dzięki temu Wasza skóra będzie miękka, gładka, bez podrażnień i z naturalnym glow. Ale przede wszystkim wyeliminujecie uczucie ściągnięcia na twarzy. Kosmetyki nawadniające zawierają połączenie humektantów – składniki wiążące wodę w zewnętrznej warstwie skóry, czyli w naskórku – oraz emolientów (np. kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, kolagen), które zapobiegają wydostaniem się tej wody, dzięki czemu cera jest nawilżona. 

Serum do twarzy, które działa cuda? Sprawdziłyśmy i wybrałyśmy najskuteczniejsze! >>>

Ściągnięta skóra twarzy – jakie są przyczyny?

Uczucie ściągniętej skóry twarzy wynika z tego, że na powierzchni skóry produkowanych jest coraz mniej lipidów, które tworzą naturalną barierę ochronną, zapobiegającą uszkodzeniom skóry przez czynniki zewnętrzne. Płaszcz ochronny składa się z tłuszczów i kwasów tłuszczowych, produkowanych przez naskórek. Zaburzenia w ich produkcji i zbyt szybkie zużycie prowadzi do tego, że skóra jest odwodniona i nadwrażliwa.