Sekspozytywny podręcznik Seks analny dla początkujących (stąd go możecie pobrać) – napisany szczerze, otwarcie i bezpośrednio – to dzieło Marty Krzemińskiej i A. Clarke’a. Za stronę wizualną publikacji, która zdecydowanie zachęca do czytania, odpowiada ilustratorka Mai Tran z TWIN .digital collective, której zależało, aby efekt finalny nie był ani zbyt wulgarny, ani zbyt techniczny.

Seks analny, czyli można, ale nie trzeba

Skąd pomysł na publikację? Jak to zwykle bywa – brak tego typu książek na rynku. Marta i A. Clarke chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, udowodnić, że o seksie można rozmawiać/pisać swobodnie i bez tabu, przedstawić pozytywne strony seksu analnego i całe spektrum doznań, które się z nim wiążą, jednocześnie nie tworząc presji, że każdy musi tego spróbować. To, co jest podstawą publikacji i co mnie ujęło, to podejście autorki i autora do seksualności jak do pewnej zmiennej, jak do przygody, gdzie do odkrycia są nowe rzeczy, a przede wszystkim uszanowanie tego, że każdy z nas ma inne preferencje.

CIPKOnotes, czyli jak oswoić swoją kobiecość. Ten notatnik zawiera pytania, które każda z nas powinna zadać sobie przynajmniej raz w życiu

Dla kogo?

Jak wskazuje tytuł, publikacja powstała z myślą o tych, którzy odnośnie seksu analnego mają wiele pytań i dopiero przymierzają się, aby go spróbować. A jeśli nawet nie, to będąc istotą seksualną, warto poszerzyć swoją wiedzę o ten temat – nigdy nie wiadomo, kiedy może się nam to przydać. – Jeśli seks analny kojarzy ci się głównie z wyuzdaniem albo bólem – koniecznie sięgnij po ten podręcznik i zderz swoje wyobrażenia z ogromną dawką rzetelnej wiedzy – zachęcają osoby, które stworzyły publikację. Chcą nie tylko walczyć ze stereotypami, ale i wierzą, że dobre przygotowanie teoretyczne (ale i psychiczne) pozwala zminimalizować ryzyko negatywnych doświadczeń związanych z seksem analnym.
 

Seks analny, czyli właściwie co?

– Każda eksploracja własnego ciała daje nam szansę, aby poszerzyć skalę odczuć fizycznych. Warto też sobie uświadomić, że jest wiele „poziomów wtajemniczenia”, jeśli chodzi o zabawy analne – anal to nie tylko penetracja! Samo zaznajomienie się z gamą dostępnych opcji pozwoli rozwiać wstępne obawy – opowiadała mi Marta w rozmowie, którą przeprowadziłam dla Girlsroom.pl. Pupa to czuła strefa erogenna, którą można pieścić gadżetami erotycznymi, językiem, palcami...
 

Co jeszcze? (Seks)komunikacja!

Marta Krzemińska podkreśla, że spotkała wiele kobiet i mężczyzn, którzy mieli ochotę na poznanie seksu analnego, ale w ich głowach było mnóstwo wspomnianych już stereotypów czy jakiś autocenzor, który powstrzymywał ich przed zaproponowaniem tego typu aktywności drugiej osobie. Dlatego – niezależnie w sumie jaki seks chcemy uprawiać – warto rozmawiać, mówić o wątpliwościach i sięgać po rzetelne źródła wiedzy. A przede wszystkim uprawiać dany rodzaj seksu, gdy faktycznie jesteśmy gotowi, mamy na niego ochotę, aby się nie zrazić i nie mieć niemiłych wspomnień. Jeśli więc chcecie nie tylko dowiedzieć się czegoś o seksie analnym, ale i znaleźć inspirację do seksualnego rozwoju i zachętę do otwartych seksrozmów, ustalania sekszasad, co jest podstawą bezpieczniejszego seku, sięgnijcie po Seks analny dla początkujących! (do pobrania tutaj)

Paulina Klepacz – feministka, dziennikarka, redaktorka naczelna feministyczno-erotycznego magazynu „G’rls ROOM”, współautorka książki „#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie”.

Zobacz także: Samomiłość, czyli umów się na randkę z samą sobą!