Odwracalne skutki picia alkoholu 

Wypicie kieliszka czy dwóch czystej, a nawet kilku drinków to nie zbrodnia – w końcu wszystko jest dla ludzi. Alkohol pomaga się odstresować, wielu nie może wyobrazić sobie także imprezy bez napojów procentowych. W towarzystwie lampki wytwornego wina wiele potraw smakuje o wiele lepiej. Lampka czy dwie (szczególnie czerwonego wina) wpływa korzystnie na krążenie. Póki sięganie po alkohol jest okazjonalne lub są to raczej pojedyncze dawki niż ilości mierzone w szklankach, w jego spożywaniu nie ma zasadniczo niczego złego. Negatywne skutki picia alkoholu okazjonalnie są zazwyczaj krótkotrwałe i utrzymują się przed kolejny dzień lub dwa, a zaliczają się do nich: ból głowy, odwodnienie, rozdrażnienie, wymioty i biegunka. Zawroty głowy, suchość w ustach, zaburzenie koordynacji ruchów, pogorszenie wzroku, problemy z koncentracją – to kolejne skutki spożywania alkoholu. Zazwyczaj jednak po nawodnieniu organizmu, zjedzeniu regenerującego posiłku, wyspaniu się i odprężającej kąpieli wszystko wraca do normy. Objawy oczywiście nie muszą pojawić się wcale – wszystko zależy od tego, w jakiej ilości i w jakich okolicznościach alkohol został spożyty. 

Skutki nadużywania alkoholu - jak procenty wpływają na organizm?

Trzeba jednak wiedzieć, że konsekwencje picia alkoholu, choć nie są może zauważalne od razu, występują zawsze. Już niewielka ilość spożytych procentów wpływa na samopoczucie i zachowanie człowieka. Bez względu na rodzaj trunku, alkohol zawsze wpływa drażniąco na układ nerwowy. Im więcej spożytych procentów, tym mniejsza zdolność do: racjonalnego osądu sytuacji (dlatego najczęściej różne, czasem dziwne wypadki zdarzają się po pijaku) oraz prawidłowej sprawności ruchowej (plączące się nogi, miękkie kolana, problemy z równowagą). Człowiek po spożyciu alkoholu staje się pobudzony – raz pozytywnie (dobry humor, chęć interakcji z innymi), raz negatywnie (agresja werbalna i fizyczna, przewrażliwienie na swoim punkcie). Alkohol pogłębia zwykle również nastrój, jaki masz w momencie, gdy po niego sięgasz. 

Dalgona coffee podbiła Wasze serca? Zakochacie się w tym drinku! Oto jak zrobić Dalgona Martini >>>

Nieodwracalne skutki picia alkoholu 

Sporadyczne picie alkoholu, szczególnie w niewielkich ilościach, nie przyniesie negatywnych, nieodwracalnych skutków na dłuższą metę. Gorzej, jeśli picie staje się codzienną rutyną, a z czasem ilości są coraz większe. W pewnym momencie (którego nikt nie zauważa, a w którym granica zostaje przekroczona), codzienne picie alkoholu przeradza się w nałóg.  Na takim etapie do normalnego, codziennego funkcjonowania potrzebne jest "doładowanie". Uzależniony organizm przyzwyczaja się do dawek, domagając się coraz więcej.  Co powoduje codzienne picie alkoholu? To przede wszystkim: 

 • uzależnienie i potrzeba codziennego picia coraz większych ilości alkoholu, co wiąże się z sukcesywnym podtruwaniem organizmu
 • pogorszenie relacji z otoczeniem – wskutek agresji czy braku kontaktu, bliscy odwracają się, a życie towarzyskie zamiera
 • sukcesywne niszczenie narządów (przede wszystkim wątroby) i komórek nerwowych

Alkohol metabolizuje się bowiem w tym narządzie. Im więcej napojów wyskokowych spożywasz, tym więcej toksyn wątroba ma do przerobienia. Stąd już prosta droga do jej stłuszczenia. Na tym etapie możliwe jest jeszcze odwrócenie skutków picia alkoholu - wątroba ma bowiem zdolności do regeneracji. Jeśli jednak alkohol nadal będzie lał się strumieniami, po dłuższym czasie takiego postępowania stłuszczenie przekształci się w zapalenie wątroby, a to z kolei - w marskość. To jeden z nieodwracalnych skutków picia alkoholu. Nadmiar alkoholu prowadzi również do szeregu innych problemów zdrowotnych, takich jak:

 • zaburzenia krążenia
 • zaburzenia wchłaniania substancji mineralnych i odżywczych (po czasie = anemia)
 • uszkodzenie komórek nerwowych (są dosłownie zatruwane przez alkohol). Może to prowadzić do szeregu zaburzeń neurologicznych, a wskutek ich – nawet do niepełnosprawności
 • upośledzenie funkcji poznawczych – nieodróżnianie dobra od zła, niewłaściwe interpretowanie zachowania i zamiarów innych ludzi
 • zaburzenia pamięci
 • brak zdolności odczuwania i przeżywania wyższych emocji – miłości, współczucia, empatii
 • depresja alkoholowa

Psychiczne skutki picia alkoholu 

Do psychicznych skutków picia alkoholu zalicza się szereg zaburzeń i chorób, takich jak:

 • zespół Otella, zwany inaczej paranoją alkoholową 
 • halucynoza alkoholowa
 • zespół amnestyczny (zaburzenia pamięci krótkotrwałej)

Długotrwałe narażenie organizmu na działanie toksyny, jaką jest alkohol, może skutkować także ogólnym otępieniem, apatią, niedoborami. Nie można zapominać również o tym, że alkohol wpływa szkodliwie na wygląd: cera staje się blada, sucha i wiotka, paznokcie i zęby robią się kruche, oddech staje się nieprzyjemny. 

Zobacz także:

Skutki picia alkoholu w młodym wieku

Skutki picia alkoholu w młodym wieku to przede wszystkim:

 • możliwe zaburzenia rozwoju, wskutek uszkadzania komórek nerwowych
 • mniejsza zdolność koncentracji, a co za tym idzie – problemy z nauką
 • zaburzenia emocjonalne – jak wspomniana już wcześniej utrata zdolności właściwego rozpoznawania emocji (u siebie i innych)
 • depresja, nerwica i inne zaburzenia na tle nerwowym

Sięganie po alkohol w młodym wieku również pociąga za sobą negatywne konsekwencje – przede wszystkim zdrowotne, ale także społeczne.

Społeczne skutki picia alkoholu

Dzieci widząc, że dorośli piją częściej sięgają po alkohol w młodym, często jeszcze nawet nie nastoletnim wieku. Przez nałóg jednego lub obojga rodziców, często rozpadają się rodziny. Dzieci wychowane w domu, w którym był problem alkoholizmu, częściej niż rówieśnicy z normalnych domów mają także problem z odnalezieniem się w społeczeństwie i nawiązywaniem poprawnych relacji. Świadkowie alkoholizmu w młodym wieku częściej stają się również socjopatami. Alkoholicy przestają martwić się przyziemnymi, codziennymi sprawami, przez co tracą pracę, następnie oszczędności i rodziny, a często nawet domy. Co więc powoduje codzienne picie alkoholu? Podsumowując, same problemy: zdrowotne, społeczne i zawodowe. 

Skutki picia alkoholu przy antybiotyku

Nigdy nie wolno łączyć alkoholu z antybiotykami ani innymi lekami. Może on osłabiać lub wzmacniać ich działanie lub prowadzić do odkładania się w organizmie aldehydu octowego. W dodatku organizm obciążony chorobą otrzymuje dodatkowe zadanie – metabolizowanie alkoholu.