Jak się okazuje, spalony przedziałek to nie tylko poważny, ale również popularny problem. Niestety to jeden z tych obszarów, o których ochronie zapominamy, a co za tym idzie: narażamy na poparzenia słoneczne. Często wiążą się one z dyskomfortem, poza tym mogą być bardzo niebezpieczne – prowadzić m.in. do raka skóry. Co robić, gdy spalimy przedziałek? Podpowiadamy, jak złagodzić poparzenia skóry głowy, a także jak skutecznie ją chronić. 

Spalony przedziałek – jak rozpoznać? 

Wiosną i latem temat spalonego przedziałku powraca na fora internetowe, jak również na cieszące się coraz większą popularnością grupy na Facebooku niczym boomerang. Ich użytkowniczki oraz użytkownicy pytają o to, jak odróżnić poparzenie słoneczne od innych podrażnień czy alergii (np. na chlorowaną wodę w basenie), a także o skuteczne sposoby na tego rodzaju uszkodzenia skóry. 

Okej, wszystko po kolei. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia ze słonecznym poparzeniem skóry głowy? Podobnie jak w przypadku poparzeń innych części ciała, możesz odczuwać pewien dyskomfort. Skóra będzie wyraźnie zaczerwieniona, do tego może swędzieć i piec. Co więcej, może się łuszczyć. Ostatni z wymienionych objawów jest często mylony z łupieżem. Choć rzeczywiście obie przypadłości wyglądają podobnie, istnieją skuteczne sposoby na odróżnienie ich od siebie. Jeśli chodzi o spalony przedziałek, skóra będzie łuszczyć się tylko wzdłuż niego – na linii włosów. 

Niestety słoneczne poparzenia skóry głowy mogą prowadzić także do nadmiernego wypadania włosów. 

Co na spalony przedziałek? Skuteczne sposoby, dzięki którym poradzisz sobie z poparzeniami skóry głowy

W takim razie, co na spalony przedziałek? W przypadku słonecznego poparzenia skóry głowy należy skupić się na dwóch rzeczach. A mianowicie na doraźnym łagodzeniu podrażnień i na pielęgnacji. O szczegółach możesz przeczytać poniżej.

Co na spalony przedziałek? Łagodzenie podrażnień 

Warto zacząć od łagodzenia poparzeń. Najlepiej sprawdzi się zimny okład, który przyniesie ci ulgę. Jeśli natomiast nie masz jak go wykonać, możesz spróbować chłodnego prysznica. Uważaj, by strumień wody nie był zbyt intensywny. Podrażniona skóra wymaga specjalnego – delikatnego i czułego traktowania.   

Co na spalony przedziałek? Nawilżenie od wewnątrz i od zewnątrz

Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to nawilżenie. Zarówno od zewnątrz (warto zaopatrzyć się w delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów o działaniu nawilżającym), jak i od wewnątrz. Pamiętaj, by pić dużo wody – to bardzo ważne. I to nie tylko w kontekście słonecznych poparzeń skóry głowy. 

Zobacz także:

Co na spalony przedziałek? Delikatna pielęgnacja 

Jak wspominałyśmy i wspominaliśmy, pielęgnacja włosów i skóry głowy jest bardzo ważna. Zrezygnuj z kosmetyków z substancjami, które mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia. Zamiast nich warto sięgnąć po delikatne szampony o działaniu nawilżającym, kojącym czy łagodzącym. Sprawdzą się również produkty dedykowane skórze wrażliwej. Oto kilka propozycji: 

Poparzenie słoneczne może się wiązać ze swędzeniem. W takim wypadku warto jednak powstrzymać się od drapania, aby bakterie i grzyby nie dostały się do głębszych warstw skóry. W innym przypadku jej kondycja może się znacznie pogorszyć, a poparzenia dłużej się goić. 

Jak chronić skórę głowy przed słońcem? 

Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego podpowiadamy, jak chronić skórę głowy przed słońcem. Zamiast kremu z filtrem, którego aplikacja może być znacznie utrudniona przez włosy, warto sięgnąć po kapelusz, czapkę, chustę lub inne nakrycie głowy. Jeśli nie masz takiej możliwości, pokombinuj z fryzurą. Możesz ułożyć włosy w taki sposób, by nie zaznaczać wyraźniej linii przedziałka. W słoneczne dni sprawdzą luźne koczki oraz kucyki.