Nowe trendy są lansowane podczas tygodni mody na dwa sposoby. Z jednej strony nasza uwaga jest skupiona na stylizacjach prezentowanych na wybiegach podczas pokazów. Z drugiej ogromne znaczenie odgrywa też moda uliczna. Wprawne oczy fotografów street fashion potrafią dostrzec w tłumie najciekawsze propozycje, które później stają się inspiracją zarówno dla designerów, jak i odbiorców i odbiorczyń z całego świata. Idealnym przykładem może być stylizacja Alexy Demie, gwiazdy „Euforii”. Aktorka pojawiła się na pokazie Balenciaga jesień-zima 2022/2023 w zestawie, który był nieobecny w trendach od lat 2000. Spódnica do spodni ze stylizacji serialowej gwiazdy to wskazówka, którą warto przenieść do własnych outfitów. Też tęskniłaś za takim połączeniem?

Spódnica do spodni – skąd moda na ten oryginalny duet?

Spódnica do spodni to jeden z trendów, który pojawił się na fali powrotów przebojów z lat 2000. Moda Y2K wypełniła wybiegi podczas prezentacji kolekcji na wiosnę-lato 2022. Na nowo poznajemy nie tylko takie trendy jak buty na platformie, minispódniczki i dopasowane kardigany, ale również triki stylizacyjne, które były popularne w tamtej dekadzie. Łączenie sukienek i spódnic ze spodniami ma mocne wsparcie, więc wszystko wskazuje na to, że już wkrótce stale będziemy je widzieć nie tylko na fotografiach z pokazów mody, ale również na osobach mijanych codziennie na chodnikach. Punkt wyjścia dla rozwoju tego trendu może stanowić kolekcja Chanel. Pomysły prezentowane na wybiegu tego domu mody zawsze mają ogromny wpływ na światowe trendy. Virginie Viard na wiosnę-lato 2022 zaproponowała między innymi, żeby nosić spódnicę na spodnie. Z jednej strony krótsze modele zestawiła z rybaczkami. Z drugiej zdecydowała się też na połączenie spódnicy midi z szerokimi spodniami. Na tym nie koniec. Ten trend lansuje też Nanushka.

Spódnica do spodni – jakie modele do siebie pasują?

Alexa Demie w swojej stylizacji, w której pojawiła się na pokazie Balenciagi, zaprezentowała więcej niż tylko jeden trend na wiosnę-lato 2022. Aktorka bowiem nie tylko założyła spódnicę na spodnie, ale jeszcze posłużyła się w tym celu modelami ze skóry.

Fot. Getty Images

To jednak tylko jedna z opcji, którą możemy wykorzystać kompletując zestaw utrzymany w tym trendzie. Świetnie sprawdzi się także jeansowy duet. Canadian tuxedo to także jedna z gorących propozycji, którą przed laty wspierali Britney Spears i Justin Timberlake, a w ostatnim czasie Kanye West i Julia Fox

Do tego wcale nie trzeba dobierać tych dwóch elementów garderoby na zasadzie podobieństw. Jednolita baza w postaci chociażby ulubionych jeansów może zostać ozdobiona przez wzorzystą spódnicę, a według Chanel ciekawą opcją jest także łączenie różnych wzorów w podobnej kolorystyce. Podobna dowolność dotyczy długości. Mini nie jest jedyna, choć wydaje się najlepszym wyborem. Zastąpić ją może także spódnica midi.

Spódnica do spodni – przejaw walki o prawa kobiet

Już w kontekście sukienki noszonej do spodni podkreślaliśmy, że nie był to tylko trend, który miał nadawać kierunek estetyce dominującej w danym sezonie. To połączenie ubrań, a dokładnie jego korzenie sięgają dużo głębiej i w taki sam sposób wiążą się ze spódnicą zakładaną na spodnie. Zagłębiając się w historię mody można znaleźć jego związek z ruchem działającym na rzecz praw kobiet. Można zatem uznać, że w kontekście tego, że temat jest wciąż żywy i aktualny nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie, projektanci postanowili ponownie uczynić z niego przebój.

Zobacz także:

Źródeł mody na łączenie tych elementów garderoby można szukać w latach 80. Kluczowe znaczenie miały w tym przypadku kobiety związane z feminizmem trzeciej fali. To właśnie one lansowały sukienki noszone na spodnie, żeby manifestować swój sprzeciw dotyczący norm z zakresu mody dla płci. Mogły w ten sposób wybierać bardziej odważne modele, których normalnie nie mogłyby założyć na co dzień, bo spodnie zmieniały całkowicie ich odbiór. Oznacza to, że spodnie stały się wtedy elementem wyzwalającym. Wcześniej podobny duet odegrał też ważną rolę w modzie XIX wieku. W tamtym stuleciu także był usprawiedliwieniem, ale dla zupełnie innych kreacji – takich, które przestały sięgać do ziemi. Tę samą rolę mogły zamiennie odgrywać także spódnice.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.