Coraz większa świadomość dotyczy nie tylko dobroczynnych składników, które chcemy zobaczyć na etykiecie kosmetyku, ale również tych, których nie chcemy tam oglądać. Dotyczy to wszystkich produktów, te do włosów nie stanowią tu wyjątku. Dzięki temu, że znamy działanie coraz większej liczby składników i rozumiemy znaczenie symboli na opakowaniach, możemy dokonywać w pełni świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Niektórzy poszukują organicznych szamponów i odżywek, aby mieć pewność, że ich składniki zostały pozyskane w sposób odpowiedzialny, podczas gdy inni skupiają się na poszukiwaniu szamponów bez siarczanów. Dlaczego? Siarczany trafiły na czarną listę składników kosmetycznych z konkretnego powodu. Już wyjaśniamy, w jakich sytuacjach powinnaś wybrać szampon bez siarczanów.

Jak działa szampon z siarczanami?

Obecność siarczanów w składzie szamponów sprawia, że kosmetyk świetnie się pieni. Dodatkowo ich zadaniem jest oczyszczanie. Z tego powodu są sytuacje, w których ich wybór jest zasadny. Jeżeli używasz produktów do stylizacji, takich jak lakiery, pianki, żele lub suchych szamponów, to kosmetyk z siarczanami będzie pomocny nie tylko w pozbyciu się ich resztek, ale również będzie zapobiegał ich osadzaniu się na skórze głowy. Istnieją jednak wskazówki, które nasze włosy mogą wysyłać, kiedy szampon z siarczanami im nie służy. Kiedy obserwujesz, że twoje kosmyki stają się przesuszone, a trwałość koloru jest zdecydowanie zbyt krótka, to powodem takiego stanu rzeczy może być właśnie ten konkretny produkt. Problemem jest to, że siarczany są obecne w większości szamponów. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie znajdziemy kosmetyków, które są od nich wolne. Szampon sulfate-free istnieje i można go znaleźć w asortymencie różnych marek.

Jak działa szampon bez siarczanów?

W przypadku szamponu bez sulfanów w pierwszej kolejności warto skupić się na tym, czego nie robi, a nie co nam daje. To właśnie te powody sprawiają, że możemy chcieć sięgnąć właśnie po taki produkt. Siarczany mogą pozbawiać skórę głowy i pasma włosów wilgoci, co może być powodem, dla którego po zastosowaniu szamponu obowiązkowo trzeba nałożyć odżywkę. Do tego są one szczególnie szkodliwe dla włosów farbowanych w salonach fryzjerskich i w domu, ponieważ środek myjący może usunąć sztuczne pigmenty z włókna włosa, powodując jego blaknięcie i utratę żywego koloru. Wystarczy, że formuła szamponu jest pozbawiona tego jednego składnika i już możemy liczyć na pozytywne efekty. Włosy, które nie są pozbawiane wilgoci i nie tracą tak szybko koloru po farbowaniu to na tyle istotna kwestia, że po zmianie możesz już nie chcieć wracać do starego szamponu.

Jak sprawdzić czy szampon nie zawiera siarczanów?

Wiele marek decyduje się na umieszczenie dobrze widocznej adnotacji na opakowaniu. Wtedy na takim szamponie bez siarczanów może pojawić się dopisek „sulfate-free”. Dla większej pewności można jeszcze zerknąć na skład podany na etykiecie. Dwa najbardziej powszechne siarczany w szamponach do włosów to laurylosiarczan sodu (SLS) i etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLES). Możesz również zwrócić uwagę na następujące składniki – Lauryl Sulfoacetate Sodium, Lauroyl Isethionate i Sodium Lauroyl Taurate. Są to również przykłady siarczanów, których obecność może pozbawiać włosy wilgoci i koloru po farbowaniu.

Czy szampon bez siarczanów jest dobry do włosów przedłużanych?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy na myśli włosy naturalne, czy syntetyczne. Jeżeli zdecydowałaś się na przedłużenie ludzkimi kosmykami to zdecydowanie lepszym wyborem będzie szampon bez siarczanów. Delikatne pasma powinny być pielęgnowane w taki sposób, żeby przywrócić im nawilżenie i połysk. Obecność siarczanów sprawi, że będzie zupełnie odwrotnie. Jeżeli natomiast przedłużyłaś włosy syntetycznymi kosmykami to oczyszczający szampon z siarczanami będzie idealnym wyborem. Na sztucznych włóknach może gromadzić się brud i resztki produktów kosmetycznych, więc z jego pomocą łatwo się ich pozbędziesz.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.