W piątek na Netflixie pojawił się 3. sezon popularnego serialu „Sex Education”. Zapewne większość z Was spędza weekend właśnie na oglądaniu przygód Otisa (w tej roli Asa Butterfield), a także jego przyjaciół i przyjaciółek. Twórcy produkcji postanowili na chwilę wrócić do epidemii chlamydii, o której było głośno w „Sex Education 2”. Choroba wywołała niemałą panikę wśród bohaterek i bohaterów. 
Przypomnijmy, że część z nich – a nawet niektórzy nauczyciele - noszą maski, aby nie zarazić się bakterią. Większość z Was na pewno kojarzy, że chlamydia to choroba weneryczna, ale czy wiecie, na czym polega i jakie są objawy oraz w jaki sposób można się nią zarazić? Jeżeli nie, zapraszamy do lektury.

Co to jest chlamydia? Jak można się zarazić?

Chlamydia to infekcja bakteryjna, wywoływana bakterią o nazwie „chlamydia trachomatis”. To jedna z najpopularniejszych chorób wenerycznych. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, czyli poprzez uprawianie seksu bez zabezpieczenia z osobą, która jest nosicielem bakterii. Występuje głównie u młodych osób. Ryzyko zachorowania na chlamydię zwiększa się poprzez częstą zmianę partnerów seksualnych i – tak jak wspomnieliśmy już wcześniej – seks bez zabezpieczenia. Na chlamydię mogą zachorować również noworodki, których matki miały zainfekowane drogi rodne w trakcie porodu naturalnego. Podsumowując, do zakażenia bakterią dochodzi w trakcie dwóch sytuacji: podczas kontaktu z wydzielinami intymnymi osoby, która ma chlamydię i podczas porodu naturalnego w momencie, gdy matka ma chore drogi rodne.

Seriale z seksem nie tylko w tytule >>>

Chlamydia – jakie są objawy?

Jakie są objawy zakażenia bakterią? Chlamydia często przebiega bezobjawowo, dlatego nosiciele nie wiedzą, że są chorzy. Aby zapobiec infekcji, należy działać profilaktycznie, to znaczy regularnie się badać. Infekcja dotyka zazwyczaj szyjkę macicy, odbyt i cewkę moczową. Objawy, które mogą występować podczas chlamydii, to: żółta lub zielona wydzielina i intensywny zapach pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu w przypadku mężczyzn, ból podbrzusza, krwawienie podczas stosunku seksualnego lub po nim, a także plamienie między menstruacją. Jeżeli występują u Was te czynniki to oczywiście nie znaczy, że macie chlamydię. To natomiast znak, aby jak najszybciej udać się do lekarza.

Jak wygląda test na chlamydię?

W celu zbadania, czy jest się zakażonym chorobą weneryczną, należy udać się do przychodni, w której są prowadzone tego typu badania. Jak wygląda test na chlamydię? W przypadku kobiet badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy lub szyjki macicy. Natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, wymaz pobiera się z cewki moczowej. Następnie próbkę poddaje się testom antygenowym, aby sprawdzić, czy są w niej bakterie powodujące chlamydię.

Jak leczyć chlamydię?

Chlamydię leczy się za pomocą antybiotyków, zazwyczaj takimi jak ofloksacyna, doksycyklina i azytromycyna, które są przyjmowane doustnie. Leczenie trwa od 4 do 6 tygodni. W czasie kuracji nie można uprawiać seksu, a po kilku tygodni należy powtórzyć testy, aby sprawdzić, czy w organizmie nie ma już bakterii. Nieleczona chlamydia może prowadzić do bezpłodności, dlatego – jeszcze raz to napiszemy – najważniejsze są regularne badania i bezpieczny seks.