Spirala antykoncepcyjna, nazywana też wkładką domaciczną, jest najbardziej efektywną formą zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę. Jej skuteczność wynosi bowiem aż 99 procent. Nie jest jednak jedną z popularniejszych form zabezpieczania się, głównie z powodu ceny. Za samą wkładkę możemy zapłacić od 100 do nawet 900 zł, do czego należy doliczyć jeszcze koszt wizyty u ginekologa, który taki zabieg wykona. Nie wszystkie kobiety wiedzą jednak, że wkładka domaciczna do forma antykoncepcji, z której możemy skorzystać w ramach naszego ubezpieczenia. Tak, jest ona refundowana prze NFZ. I tutaj koszty są już nieco niższe, gdyż pacjentka płaci jedynie za samą wkładkę, którą kupuje na receptę. Natomiast pozostałe koszty ponosi NFZ, który zwraca je gabinetowi, gdzie został wykonany zabieg. Dla porównania, a prywatnym gabinecie całość może kosztować nawet 1800 zł. I choć mogłoby się wydawać, że korzystanie z prywatnej służby zdrowia nie ma w tym przypadku sensu, jest druga strona medalu. Lekarze bardzo często odmawiają zabiegu na NFZ. 

Leczyłam trądzik tabletkami antykoncepcyjnymi. Oto, dlaczego już nigdy w życiu tego nie zrobię >>>

Spirala antykoncepcyjna na NFZ - co zrobić, kiedy lekarz odmawia wykonania zabiegu?

Kobietami, którym odmówiono założenia spirali antykoncepcyjnej na NFZ, zajmuje się Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Stworzyła ona listę placówek, gdzie bez problemu można taki zabieg wykonać. Ponadto, na stronie Federacji dostępny jest również wniosek, który taka odprawiona z kwitkiem pacjentka może wypełnić i wraz z uzasadnieniem lekarza o odmowie wykonania zabiegu, złożyć skargę w wojewódzkim oddziale NFZ.

Skąd bierze się niechęć lekarzy to zakładania wkładki domacicznej? Stąd, że chcą oni wykonywać takich zabiegów na NFZ i po prostu nie informują o takiej możliwości swoich pacjentek. W zamian za to, zachęcają je do wizyty w ich prywatnych gabinetach, gdzie jak już wspomnieliśmy, będą musiały zapłacić znacznie więcej. Oczywiście, nie stronią także od powoływania się na klauzulę sumienia, co w naszym kraju stało się ostatnio dość popularne zwłaszcza w temacie aborcji. Przypomnijmy, że na Podkarpaciu nie ma żadnej placówki, w której kobieta legalnie mogłaby usunąć ciążę. 

Jakie są rodzaje antykoncepcji – wszystko, co powinniście wiedzieć >>>