Każda okazja jest dobra, by opowiedzieć się za różnorodnością i zaprotestować przeciwko dyskryminacji i hejtowi. I to niezależnie czy mowa o rasie, płci, orientacji seksualnej, pochodzeniu etnicznemu czy religii. Jeśli idea łączenia, wspierania i celebrowania inności w każdej postaci i walka z hejtem jest bliska także i wam, już w ten weekend możecie przyłączyć się do niecodziennej akcji. 

Levi's zaprojektował limitowaną kolekcję „Pride" i wspiera środowiska LGBTQ

Tramwaj Różnorodności w Warszawie

W najbliższy weekend ulicami Warszawy przejedzie Tramwaj Różnorodności. Pokryty grafikami przekonującymi o tym, że miejsce znajdzie w nim każdy pasażer bez względu na  wygląd i przekonania, specjalny skład będzie nie tylko środkiem lokomocji, ale spełni także role mobilnej sali wykładowej. W sobotę i niedzielę będziecie mogli bowiem dołączyć do otwartej debaty z ambasadorami akcji, w tym m.in ambasadorem Palestyny w Polsce - Mahmoudem Khalifą, a także Henryką Krzywonos i wziąć udział w całej kampanii edukacyjnej, która rozegra się właśnie w przestrzeni Tramwaj Różnorodności. 

Cała akcja ma też szerszy wydźwięk - Tramwaje Warszawskie przy wsparciu Prezydenta Warszawy zadbają o to, by poza jednorazową akcją w życie weszły także pewne rozwiązania systemowe w postaci monitoringu w wagonach, specjalnych szkoleń skierowanych do motorniczych oraz usprawnienie procedury alarmowania tych ostatnich o niebezpiecznych sytuacjach na terenie pojazdu.

Jak można się domyślić, pomysł nie wziął się z powietrza. Pośrednio to inicjatywa samych kierowców, którzy na co dzień są świadkami licznych ataków agresji i przemocy - uwierzycie że tylko w ubiegłym roku było ich prawie 1000?

Prezes zarządu Tramwajów warszawskich, mówi o całej akcji następująco: Wybraliśmy nazwę „Tramwaj Różnorodności”, ponieważ różnorodność to wyzwanie XXI wieku, zwłaszcza dla Warszawy, która w gronie swoich obywateli zrzesza liczne mniejszości narażone na dyskryminację. Niestety w ostatnich latach nasiliły się zachowania wymagające zdecydowanej reakcji, stąd nasza akcja, w której mówimy zdecydowane NIE dla agresji skierowanej dla jakiejkolwiek inności i odmienności. Przewodnim hasłem naszej akcji jest Nic nie jest czarno-białe. Chcemy się skupić na pokazaniu naszym pasażerom, że każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznym i akceptowanym, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię.

Akcja ma także mocne poparcie Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy.

"Tramwaj Różnorodności” wyruszy 15 i 16 grudnia br. z Pl. Narutowicza o godz. 11:00. Jego trasa obejmie następujące przystanki: Pl. Narutowicza – Grójecka – Pl. Zawiszy – Dw. Centralny – Centrum – most Poniatowskiego – Rondo Waszyngtona – Al. Zieleniecka – Dw. Wileński – Park Praski – most Śląsko–Dąbrowski – Metro Ratusz Arsenał – Metro Świętokrzyska – Centrum – Pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Pl. Narutowicza. Przejazd potrwa ok. ok. 50 min.

Przyłączycie się do akcji i wsiądziecie do Tramwaju Różnorodności?

Katy Perry otrzymała "Nagrodę Równości" przyznawaną przez Human Rights Campaign