O ile motyw słońca i księżyca cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników i miłośniczek sztuki tatuażu, to wypada zaznaczyć, że aspekt mody nie powinien decydować o wyborze konkretnego wzoru. Taka ozdoba pozostanie z nami na całe życie (o ile nie zdecydujemy się na usunięcie tatuażu), warto więc wybrać motyw, który jest dla atrakcyjny i z którym możemy się w jakiś sposób identyfikować. Popularność danego wzoru można zepchnąć na drugi plan, tym bardziej, że trendy w sztuce tatuażu zmieniają się niemal tak samo dynamicznie, jak na wybiegach. 

Tatuaż słońce - znaczenie

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że to właśnie najjaśniejsza i najgorętsza ze wszystkich gwiazd warunkuje życie na naszej planecie. Rozumieli to już przedstawiciele starożytnych cywilizacji, którzy obrazowali niektóre z czczonych przez siebie bóstw właśnie jako słońce. Egipcjanie utożsamiali słońce z bogiem Ra i Ozyrysem, Grecy - z Heliosem, a Rzymianie - z bogiem Sol, a to tylko kilka z długiej listy przykładów. Już wtedy przypisywano słońcu niezwykłą symbolikę, która de facto przetrwała do dziś i znajduje odzwierciedlenie w sztuce tatuażu.

W najbardziej ogólnym tłumaczeniu, tatuaż z motywem słońca odnosi się do światłości rozmywającej mrok. To uniwersalna interpretacja, którą można odnieść do wiedzy, prawdy, oświecenia, zrozumienia i poznania. Słońce symbolizuje też siły witalne i płodność.

Warto zaznaczyć, że wszelkie modyfikacje wzoru mogą wywierać istotny wpływ na znaczenie słońca jako symbolu. Przykładowo, wschodzące słońce odnosi się do odrodzenia i nowego początku, co może symbolizować rozpoczęcie nowego etapu życia. Zachodzące słońce symbolizuje kres drogi - jej ostateczny cel i punkt, do którego zmierzamy w życiu. Słońce otoczone plemiennymi wzorami wskazuje na wewnętrzną siłę osoby, która nosi taki tatuaż na skórze.

Warto zauważyć, że w zasadzie każda interpretacja motywu słońca ma charakter wyraźnie uniwersalny. Taki tatuaż można zatem odnieść do wszystkich pozytywnych cech człowieka i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przypisać mu indywidualne znaczenie.  

fot. Getty Images

Tatuaż księżyc - znaczenie

Głęboką symbolikę ma także tatuaż przedstawiający księżyc, któremu od wieków przypisuje się mistyczną siłę i moc wpływania na sprawy ludzkie. W sztuce tatuażu, księżyc symbolizuje równowagę, spokój, zjednoczenie ciała i ducha, płodność, kobiecość i czułość. Niektóre osoby przypisują temu wzorowi znaczenie mistyczne i magiczne, traktując księżyc jako tatuaż ochronny. Motyw księżyca jest też interpretowany jako dążenie do obrania własnej drogi i symbol życiowej przemiany, zwłaszcza jeżeli tatuaż przedstawia jego poszczególne fazy

Tatuaż słońce celtyckie

Wróćmy na chwilę do słońca. Wiele osób decyduje się na wykonanie tatuażu na wzór symboli, które były czczone przez dawne cywilizacje. Jednym z popularniejszych motywów jest słońce celtyckie. Trzeba przyznać, że to wyjątkowo dekoracyjna forma, która na skórze prezentuje się wręcz fenomenalnie. Nie należy jednak zapominać, że tatuaż ze słońcem celtyckim ma swoje unikalne znaczenie.

Celtowie utożsamiali słońce z dobrymi bóstwami, do których modlono się o uzdrowienie. W związku z tym, tatuaż prezentujący słońce wzorowane na sztuce celtyckiej odwołuje się przede wszystkim do zdrowia i życiowej siły.

Tatuaż słońce Majów

Słońce było też obecne w kulturze Majów. To właśnie z tą gwiazdą starożytni łączyli wiele swoich bóstw. Jednym z najważniejszych był K'inich Ajaw, z którym utożsamiali się władcy Majów. W momencie objęcia tronu, każdy z nich musiał przyjąć nowe imię. Większość królów dodawała do niego tytuł K'inich. 

W związku z tym, że Majowie postrzegali słońce jako jeden z symboli boskiej władzy na ziemi, tatuaż przedstawiający tę gwiazdę wykonaną w estetyce typowej dla tego ludu, odwołuje się przede wszystkim do mądrości, sprawiedliwości, odwagi, waleczności i wiedzy. Taki wzór może też symbolizować poddaństwo wobec siły wyższej. Niektórzy dopatrują się w nim symbolu ochronnego - nosząc słońce na skórze, oddają się pod opiekę swojego duchowego przewodnika.

Tatuaż słońce i księżyc - wzory

Tatuaże przedstawiające słońce i księżyc występują w wielu wariantach. Niektóre osoby decydują się na połączenie obu symboli, co sprawia, że ich znaczenie ulega zmianie. 

Tatuaż słońce i księżyc symbolizuje połączenie przeciwieństw. Można to odczytać jako sprzeczność, którą nosi sobie każdy z nas. Natura człowieka nie jest jednoznaczna, co znajduje odzwierciedlenie w naszych myślach i czynach, które często przeciwstawiają się w sobie. Obie te "istoty" żyją jednak w jednym ciele i są ze sobą nierozłącznie związane, niczym dzień z nocą. Niektórzy rozpatrują taki wzór także w kategoriach połączenia pierwiastka męskiego i żeńskiego. W takim przypadku, tatuaż słońce i księżyc symbolizuje miłość i zjednoczenie dusz.

Słońce i księżyc można wykonać jako minimalistyczny tatuaż lub jako kunsztowny wzór, któremu towarzyszą inne motywy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i od umiejętności tatuatora. Gdzie najlepiej wykonać taki tatuaż? Każde miejsce jest dobre. W wersji minimalistycznej, doskonale prezentuje się na wewnętrznej stronie nadgarstka lub na kostce. Bardziej skomplikowane wzory sprawdzą się jako tatuaż na karku i tatuaż pod biustem. Odważnym polecamy wykonanie wzoru księżyca przechodzącego w kolejne fazy jako tatuaż na kręgosłupie