Ewolucja ukształtowała mechanizmy naszego mózgu w taki sposób, że to właśnie symetryczne kształty postrzegamy jako najatrakcyjniejsze, a tatuaż naniesiony wzdłuż osi pleców nie tylko nie zaburza, ale i podkreśla proporcje. Do wyboru mamy cały wachlarz wzorów. Na jaki warto się zdecydować? To kwestia mocno indywidualna, bo przecież tatuaż pozostanie z nami do końca życia. 

Tatuaż na kręgosłupie to jedna z najbardziej zmysłowych trwałych ozdób. Linia kręgosłupa jest idealna do nanoszenia podłużnych wzorów - roślinnych, napisów lub wschodnich symboli. Do wyboru mamy zatem masę opcji.

Tatuaż na kręgosłupie: czy boli?

Plecy uchodzą za obszar idealny do tatuowania. Rzeczywiście, spora powierzchnia daje duże możliwości w kwestii wykonania nawet najbardziej złożonych wzorów. Za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba, tatuaż na plecach można łatwo ukryć pod ubraniem. Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla osób decydujących się na pierwszy tatuaż, jest też aspekt bólu. Receptory nerwowe nie są tam zbyt obficie nagromadzone, skóra w tym miejscu jest gruba i "zahartowana" codziennym kontaktem z ubraniem czy oparciem fotela, a pod nią znajduje się obficie nagromadzona tkanka mięśniowa i tłuszczowa. 

fot. Getty Images

Takie opinie są często powtarzane, zwłaszcza przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką tatuażu. Cóż, powyższemu twierdzeniu nie można odmówić racji, z jednym zastrzeżeniem - jest niekompletne. Rzeczywiście, tatuowanie niektórych obszarów pleców stwarza stosunkowo niewielki ból. Nie dotyczy to jednak kręgosłupa, który uchodzi za jeden z najbardziej bolesnych obszarów. Potwierdzają to tatuatorzy i osoby, które mają za sobą taką sesję.

Dlaczego wykonanie tatuażu na kręgosłupie boli, skoro inne obszary pleców stwarzają znacznie mniejszy dyskomfort? Cóż, wynika to z ludzkiej anatomii. Kręgosłup jest otoczony mocnymi mięśniami, ale struktury kostne są umiejscowione blisko skóry. Najbardziej widać to u osób szczupłych - wystarczy pochylić się, a na skórze  wyraźnie zarysuje się charakterystyczny "różaniec". Te z nas, które przeszły wiele sesji w studiu tatuażu, twierdzą, że tatuowanie linii biegnącej wzdłuż kręgosłupa boli tak samo, jak tatuaż wykonany na żebrach.

Czy taki ból da się wytrzymać? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznie trafnej odpowiedzi. Każdy człowiek ma bowiem indywidualnie postawiony próg bólu. Niektórzy mogą znieść wiele, inni dostają ciarek nawet na samą myśl o borowaniu zębów bez znieczulenia. Jeżeli zamierzasz wykonać tatuaż na kręgosłupie, a nie masz pewności, czy dasz radę wytrzymać do końca sesji, polecamy wykonanie niewielkiego wzoru. Nie trzeba od razu tatuować motywu pokrywającego całą linię kręgosłupa. Jeżeli uznasz, że wbijająca się w skórę igła nie sprawia ci bólu, którego nie możesz znieść, będziesz mogła rozbudować motyw w trakcie kolejnych sesji. Zdolny tatuator poradzi sobie z tym bez problemu.  

Zobacz także:

Tatuaż na kręgosłupie napis - wzory

Nagrodą za ból, który odczujesz w trakcie wykonywania tatuażu, będzie szałowy wygląd. Jakie motywy najlepiej prezentują się na kręgosłupie? W tym temacie panuje spora dowolność. Wiele osób decyduje się na wykonanie stylowego napisu. W ten sposób możemy złożyć hołd osobie, która odgrywa lub odegrała ważną rolę w naszym życiu. W tatuażu możemy zawrzeć też inspirujące słowa, które są dla nas mottem, albo datę lub maksymę kojarzącą się nam z ważnym wydarzeniem lub okresem naszego życia, do którego chcemy wracać pamięcią. Wiele osób decyduje się też na utrwalenie fragmentu ulubionej piosenki, wiersza lub powieści. 

Aby napis na kręgosłupie wyglądał atrakcyjnie, warto zdecydować się na atrakcyjną czcionkę. Największą popularnością cieszą się fonty przywodzące na myśl sztukę kaligrafii. Takie tatuaże wyglądają niezwykle delikatnie i artystycznie. Jeżeli chcemy, by wzór miał bardziej osobisty wymiar, możemy ukryć zawarty w nim przekaz. W jaki sposób? Istnieje wiele metod. Jedną z najpopularniejszych jest wykonanie napisu w łacinie albo chińskimi literami. Szukasz czegoś oryginalniejszego? Rozważ zapis alfabetem morsa. Kropki lub kreski układające się w enigmatyczny napis mogą stworzyć ciekawą kompozycję. 

Tatuaże wzdłuż kręgosłupa - inspiracje i zdjęcia

Wszelkiego rodzaju napisy nie są jedynym słusznym wyborem w kwestii wykonania wzoru na kręgosłupie. Mówiąc o tatuażu w tym charakterystycznym miejscu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam wszelkie podłużne motywy. Rzeczywiście, takie tatuaże naniesione na kręgosłup prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, bo nie tylko podkreślają symetryczne proporcje ciała, ale i wydłużają optycznie całą sylwetkę.

Warto jednak podkreślić, że długie motywy nie są jedynymi, które można nanieść wzdłuż linii kręgosłupa. Nie ma przecież żadnych przeciwwskazań przed wykonaniem kilku mniejszych tatuaży, które razem tworzą pionową linię. Tak skomponowany wzór prezentuje się równie atrakcyjnie i wydaje się być świetnym wyborem dla osób, które w swoim tatuażu chcą zamknąć głębokie znaczenie - decydując się na kilka motywów, możemy dowolnie mieszać ich symbolikę.

fot. Getty Images

Wybór kilku mniejszych tatuaży, które finalnie ułożą się w jeden duży wzór, ma jeszcze jedną zaletę - pozwala sprawdzić indywidualną granicę bólu. Oczywiście, dużego tatuażu nie wykonuje się w trakcie jednej sesji, ale jeżeli podczas pierwszej uznamy, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać bólu, przejdzie nam ochota na kolejne. Do wizyty w studiu zmusimy się tylko dlatego, by nie pozostać z niedokończonym wzorem. Mniejsze tatuaże nie stwarzają takiego dyskomfortu, bo nawet jeżeli uznamy, że uczucie towarzyszące wbijaniu igły w ciało przerasta naszą tolerancję, możemy po prostu poprzestać na jednym wzorze.

Jakie motywy dobrze prezentują się na kręgosłupie? Przede wszystkim - wszelkie znaki i symbole. Przykładowo, róża wiatrów. Tatuaż podróżników doskonale wygląda między łopatkami, a takie umiejscowienie daje sporo możliwości w kwestii poszerzenia wzoru o kolejne motywy (np. o zarys kuli ziemskiej lub kontury kontynentów). Inna propozycja - wąż. Tatuaż przedstawiający tego gada jest jednym z najczęściej wykonywanych wzdłuż linii kręgosłupa. Bardzo dobrze prezentuje się też tatuaż kotwica. Ten wzór daje szerokie pole do popisu, bo może mieć formę niewielkiego motywu (np. umieszczonego tuż pod szyją), a może też pokrywać całe plecy.

Powyższe przykłady to tylko propozycje. Warto pamiętać, że to my mamy dobrze się czuć z naszym tatuażem, warto więc postawić na wzór przedstawiający coś, co jest dla nas ważne lub z czym się identyfikujemy. 

Przykłady inspirujących tatuaży na kręgosłupie znajdziesz w naszej GALERII.