Tatuaż kotwica - znaczenie i symbolika

Tatuaż kotwica to wciąż jeden z najczęściej wybieranych wzorów. Kojarzy się przede wszystkim z żeglugą i morzem - kotwicę chętnie tatuowali sobie marynarze i, podobnie jak serce przebite strzałą, to tatuaż dość oldschoolowy czy też w duchu retro / vintage. Kotwica ma jednak wiele ukrytych znaczeń. Pierwszym z nich jest chęć przeżycia niezapomnianej przygody - podnoszenie kotwicy oznacza dla marynarzy rozpoczęcie długiej, morskiej podróży, podczas której wiele może się zdarzyć. Tatuaż z kotwicą wybiorą więc osoby spontaniczne i pragnące nowych doznań ale i takie, których historia życia już przypomina scenariusz na film. Drugim znaczeniem tatuażu z kotwicą jest wierność, nieugiętość i bezpieczeństwo. Opuszczona kotwica oznacza bezpieczny powrót do domu - na taki tatuaż chętnie decydują się więc osoby, które z różnych powodów przebywają z dala od domu rodzinnego lub po prostu swoich bliskich. Kotwica jest też jednym z najstarszych i najważniejszych, chrześcijańskich symboli. Prawdopodobnie jest to nawiązanie do uczniów Jezusa, którzy byli rybakami. Ponadto, kotwica budową górnej części przypomina krzyż, co również mogło przyczynić się do jego wyjątkowego znaczenia dla osób wiary. Tatuaż z kotwicą w tym przypadku jest więc symbolem trwania w wierze i oczekiwania na zbawienie. Kotwica często pojawia się też na skórze żołnierzy marynarki wojennej. Taki tatuaż oznacza wyjątkowe oddanie służbie.

Tatuaż kotwica - wzory

Motyw kotwicy jest bardzo wdzięczny i pozostawia szerokie pole do ekspresji artystycznej. Tatuaż z tym wzorem będzie dobrze prezentował się wykonany niemal w każdym stylu, choć najpopularniejszym z nich dziś jest ten minimalistyczny. Czarna, cienka i prosta kotwica jest bardzo łatwa w wykonaniu i będzie wyglądać świetnie na ramieniu, przedramieniu, łydce czy pomiędzy piersiami. Do mody wracają też tatuaże typu oldschool, które imitują stylistykę popularną w latach 50. XX wieku. Takie wzory charakteryzują się grubym, ciemnym konturem, zazwyczaj są kolorowe i odrobinę “kreskówkowe”. Często były to właśnie kotwica, roznegliżowana tancerka czy serce przebite strzałą. Kotwica nie musi jednak występować w tatuażu samodzielnie. Popularne jest łączenie kotwicy z napisami, na przykład ważnymi dla nas lub dla bliskich datami, cytatami motywacyjnymi albo imieniem ukochanej osoby.

Osoby, które poprzez tatuaż z kotwicą chcą pokazać swoją chęć przeżycia przygód i odbywania dalekich podróży, wokół kotwicy tatuują też koło sterowe albo różę wiatrów, co symbolizuje szczęście i dokonywanie dobrych wyborów. Pamiętajmy też, że nie wszyscy fani czy fanki tatuażu kierują się znaczeniem danego wzoru, kiedy się na niego decydują. Najzwyczajniej w świecie rolę odgrywają tu również preferencje estetyczne - w takim przypadku kotwica jest też dekorowana na przykład kwiatami, najczęściej są to róże, wzorami geometrycznymi, motywami zwierzęcymi czy innymi, które zwyczajnie podobają się osobie pragnącej mieć tatuaż. Dobry tatuator na podstawie przedstawionych mu inspiracji stworzy projekt, który z dumą będziemy nosić na skórze przez lata.

fot. Adobe Stock

Tatuaż kotwica na nadgarstku

Tatuaż z kotwicą na nadgarstku stał się popularny już kilkanaście lat temu. Nadgarstek to często wybierany na tatuaż obszar ciała, szczególnie przez kobiety. Kotwica na nadgarstku jest bardzo subtelna, jednocześnie może być łatwo eksponowana lub ukryta - jeśli tatuaż jest bardzo mały, wystarczy zasłonić go zegarkiem albo bransoletką. Na tatuaż z kotwicą na nadgarstku często decydują się dwie, bliskie sobie osoby, mówimy wtedy o tzw. matching tattoos. Takie same kotwice na nadgarstkach symbolizują wierność, zaufanie i oddanie - taki sposób podkreślenia więzi wybierają przeważnie przyjaciele, rodzeństwo, a nawet pary. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które myślą o tatuażu na nadgarstku - to miejsce uważane jest za jedno z najmniej bolesnych podczas tatuowania. Wszystko zależy jednak od indywidualnego progu bólu.

Tatuaż kotwica na stopie

Tatuowanie stóp było szczególnie popularne w latach 90. i 00. Tatuaż z kotwicą na stopie wybierają zazwyczaj kobiety, taka ozdoba dobrze prezentuje się szczególnie latem, kiedy jest eksponowana w odkrytych butach, na przykład sandałach lub klapkach. Tatuaż na stopie wygląda bardzo kobieco, a jednocześnie podkreśla zadziorny charakter właścicielki. Stopy to też właściwy wybór, kiedy nie chcemy nadmiernie pokazywać tatuażu. Noszenie zakrytego obuwia sprawi, że symbol na skórze pozostanie naszą tajemnicą. Tatuaż damski na tej części ciała krąży najczęściej wokół prostych, estetycznych wzorów - panie chętnie wybierają kotwice, motyle, ornamenty roślinne lub zmysłowe piórko. Tatuaż na stopie, podobnie jak tatuaż na brzuchu, jest jednak uważany za bardzo bolesny. Oba te miejsca cechują się wrażliwością - bliskość kości pod skórą sprawia, że podczas tatuowania dyskomfort może być odczuwany mocniej, niż w przypadku tatuażu na ramieniu czy udzie. Osoby z niskim progiem bólu powinny porozmawiać ze swoim tatuatorem i poprosić o aplikację kremu znieczulającego lub przedyskutować wykonanie wzoru podczas kilku sesji, co jest częstą praktyką w przypadku dużych lub skomplikowanych graficznie tatuaży.