Tatuaże gwiazdki wyglądają świetnie, czy to w formie konstelacji, czy delikatnego, minimalistycznego, kobiecego wzoru w klasycznym bądź bardziej nieoczywistym stylu. Ten motyw daje nam ogromne pole do popisu i pokazania swojej kreatywności.

Tatuaż gwiazdki – znaczenie, symbolika, historia

Symbol gwiazdek znany jest praktycznie od zawsze. Pierwotnie gwiazdy kojarzone są z niebem i pełnią rolę symboliczną w wielu religiach. Czy to słońce pojawiające się w buddyzmie, czy to gwiazda Dawida jako symbol judaizmu – symbolizująca połączenie człowieka z bogiem.

Każda gwiazda ma swoje własne, wyjątkowe znaczenie i historie. Wśród żeglarzy jest to bardzo popularny wzór, symbolizuje drogowskaz dla posiadacza, daje poczucie, że dzięki niemu łatwiej odnajdzie drogę do domu. Dziś symbol gwiazdy żeglarskiej noszony jest w formie tatuażu przez wielu ludzi w żadnym stopniu niezwiązanych z żeglarstwem, a zwyczajnie szukających sensu swojego istnienia, znak ten ma ich doprowadzić w odpowiednie miejsce. Niektórym też po prostu się podoba. I to też jest jak najbardziej OK.

Kolejną wariacją motywu gwiazdki jest pentagram, pozornie kojarzony z ciemnymi mocami pentagram biały jest symbolem życia i zdrowia, w przeciwieństwie do pentagramu czarnego przedstawiającego głowę kozła, czyli pięcioramienną gwiazdę z jednym wierzchołkiem u dołu. W starożytności Babilończycy symbol pentagramu białego malowali na pojemnikach z jedzeniem – miał to zapobiegać jego gniciu. Biały pentagram przedstawia wszystkie pięć żywiołów: ziemię, wodę, wiatr, światło oraz ogień.

Gwiazda pięciopromienna występuje powszechnie w weksykologii, znajdziemy ją na naprawdę wielu flagach świata. Pentagram biały zauważymy na fladze Maroka i Etiopii, a inne gwiazdy występują chociażby na fladze USA, Wietnamu, czy Chin. Gwiazda może też dla wielu osób oznaczać ojczyznę czy dzieciństwo – przez skojarzenie z flagą miejsca swojego pochodzenia i wychowania.

Gwiazda, tak jak większość symboli, dla każdego człowieka będzie miała indywidualne znaczenie, a więc znaczenie tatuażu uzależnione jest najczęściej tylko i wyłącznie od osobistych skojarzeń i doświadczeń. Dla wielu może być symbolem nadziei na lepsze jutro, jednak to, co oznacza dla nas, nie musi być w żadnym stopniu zależne od ogólnie przyjętej interpretacji.

Urocze wzory dla dziewczyn

Delikatny, minimalistyczny tatuaż doskonale wpisze się w estetykę wielu osób. Możemy postawić również na kolorowe wzory, nie trzymając się kurczowo schematu czarnego tatuażu. Przepiękne i uznawane za kobiece są tatuaże drobnych konstelacji, z elementami astrologicznymi. Doskonale można umiejscowić taki tatuaż na przedramieniu, daje to spore pole do popisu dla tatuażysty czy tatuażystki oraz w razie potrzeby można go zakryć, na przykład w pracy. Wystarczy ubrać na górę coś  długim rękawem, a po pracy śmiało eksponować wymarzony wzór.

Zobacz także:

Jeżeli interesujesz się astrologią, możesz przy okazji tatuażu z gwiazdą wnieść na skórę element twojej pasji i zainteresowań. Można go na przykład ciekawie przepleść przy okazji wykonywania wzoru konstelacji. Taki tatuaż na karku dodaje charakteru i pokazuje pewną odwagę posiadaczki. Ten wzór można wykonać z elementami pastelowymi, na przykład tworząc motyw delikatnego, pastelowego nieba w formie tła dla głównego motywu.

 

Innym, ale równie pięknym wzorem jest łapacz snów z gwiazdą w środku. Taki motyw można przedstawić w połączeniu z piórami, księżycem czy mniejszymi gwiazdkami jako tło i uzupełnienie wzoru na głównym planie. Świetnym miejscem na taki tatuaż są plecy, dzięki dużej powierzchni tatuażysta ma możliwość wykonania najróżniejszych cieniowań, szczególnie w obrębie ewentualnych piór.

Pomysłem na minimalistyczny i niewielki wzór może być tatuaż za uchem. Nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, w razie potrzeby jest łatwy do schowania. Świetnym motywem na taki tatuaż może być wcześniej wspomniany pentagram biały – symbol pięciu żywiołów lub inna minimalistyczna gwiazdka, ciekawym motywem jest tatuaż motyl w połączeniu z gwiazdą. Motyl jako symbol przelotności może mieć bardzo głębokie znaczenie, w zależności od wybranej gwiazdy.

Tatuaż gwiazda dla chłopaków

W większości w męskich tatuażach stawiamy na czarny tusz, bardziej toporne i konkretne wzory, lecz nie musi to być reguła. Ciekawym motywem na męski tatuaż jest róża wiatrów, symbol gwiazdy niezwykle popularny wśród żeglarzy, ale nie tylko, nosi go wiele ludzi niepowiązanych z żeglarstwem. Symbolizuje drogę dotarcia do domu i nadzieje, ułatwia przebycie tej drogi i wskazuje kierunek kolejnej wyprawy. Wzór, który szczególnie podpasuje zapalonym podróżnikom, w literaturze opisywany był już w VII wieku, do dzisiaj znajdziemy go na wielu współczesnych mapach. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy tatuaż, warto przemyśleć motyw tatuażu 3D.

Interesującym motywem są spadające gwiazdy, symbolizują marzenia i podążanie za nimi. Mogą znaczyć drogę do sukcesu i spełnienia własnych marzeń. Taki wzór można przedstawić na wiele różnych, indywidualnych sposobów. Dobrze sprawdzi się tu cieniowanie, by zarysować drogę spadania gwiazdy. Może się też wiązać z kreskówkowymi motywami, przedstawiając przy okazji ulubiona postać z bajki dzieciństwa.

Często spotykanym wzorem są gwiazdy na kolanach, symbolizują silną wolę i odwagę, najczęściej spotykane u byłych więźniów. Ma oznaczać brak posłuszności i klękania przed kimś.

fot. Getty Images

Tatuaż gwiazdki – wzory i inspiracje

Świetnym pomysłem na tatuaż pod biustem jest zbiór minimalistycznych gwiazdek, jedne wypełnione czarnym tuszem a inne z samym konturem. Z kolei często wybierane motywy tatuażu na stopie to niewielkie konstelacje lub delikatnie cieniowane klasyczne gwiazdki. Taki tatuaż możemy umiejscowić centralnie na stopie lub na kostce, tam lepiej wyglądać będą proste wzory. Małe, bardzo estetyczne tatuaże często widujemy na dłoni, ramieniu czy obojczykach. Pojedyncza, niezbyt skomplikowana gwiazdka sama w sobie jest bardzo piękna i może stanowić podstawę do różnych kombinacji.

W większej gwiazdce można śmiało umieścić cos więcej, na przykład motyw kosmosu czy drogi mlecznej, cieniowane tatuaże mają swój niesamowity urok, jednocześnie dając dużo możliwości na personalizacje. Rozsypankę małych gwiazdek na karku i plecach ma chociażby piosenkarka Rihanna, motyw ten dodaje ogrom uroku do jej zjawiskowych sukni z odkrytymi plecami. Inspiracje znajdziecie w galerii na górze strony.