Istnieje wiele różnych odmian tatuaży z motylami do wyboru, więc każda klientka może zdecydować się na taki, który najbardziej jej odpowiada. Czy lepiej wybierać wersję wielobarwną czy czarną? Jakie jest znaczenie tatuażu ze wzorem motyla? Gdzie umieścić tatuaż 3D, a gdzie lepiej zastosować dwuwymiarowy tatuaż motyl?

Motyl tatuaż - znaczenie

Konkretne wzory tatuażu niosą ze sobą nie tylko walory estetyczne, ale i pewną symbolikę. Decydując się na jakiś wzór, warto zatem wziąć pod uwagę, że w taki sposób może on zostać odczytany przez otoczenie. Motyl - zapewne z racji na posiadanie skrzydeł - jest symbolem wolności. Jego symbolika związana jest też z młodością, szerzeniem pokoju i z nadzieją na przyszłość. Motyl jest symbolem znanym na całym świecie, kojarzącym się również z życiem i pięknem. Jest to jednak także symbol pewnej zmiany, której wszyscy podlegamy w toku życia - to symbol przemijania. Nie wszyscy wiedzą, że życie motyla jest krótkie, ale uznajemy je za szczęśliwe, ponieważ może podążać wszędzie gdzie tylko pragnie - jest naprawdę wolny.

Z uwagi na specyficzny cykl przemian, jakiemu podlega w toku rozwoju, jest także symbolem przemiany, metamorfozy. Kiedy ktoś pragnie odmienić swoje życie, wyznaczyć jego nowy początek i pokazać innym, że oto mają już do czynienia z nowym człowiekiem, posługuje się często symboliką motyla. Jego życie składa się z 4 stadiów: jajo, gąsienica, poczwarka, imago. W mitologii greckiej przemiana z poczwarki w dorosłą postać motyla symbolizowała wyjście duszy z ciała i cykl życia, śmierci oraz zmartwychwstania. W kulturze japońskiej motyl jest z kolei symbolem wolności i młodości, często wybieranym przez buntowników (tak kobiety, jak i mężczyzn) jako wzór tatuażu. Można zdecydować się na minimalistyczny tatuaż, albo wybrać jego większą, lepiej widoczną wersję.

Motyl z uwagi na przemianę, jaką przechodzi, jest symbolem mocy. Dla rdzennych Amerykanów owad ten jest zaś symbolem radości. Co ciekawe, motyw ten pojawiał się nawet na nagrobkach chrześcijańskich, jako symbol zmartwychwstania. Niewątpliwie tatuaż z wizerunkiem motyla nadaje się dla artystów - owad ten jest symbolem natchnienia, jako czegoś ulotnego, nieodgadnionego. Jednocześnie jest to symbol powszechnie rozumiany, ponieważ owady te są niezwykle popularne. Występują na całym świecie w wielu odmianach - jedynym kontynentem na jakim ich nie spotkamy jest Antarktyda. Niektórzy uważają, że kolor skrzydeł motyla na tatuażu powinien być powiązany z czakrą, której ma pomóc w rozwoju - na przykład czerwony to czakra podstawy, a niebieski czakra gardła i związane z nią płaszczyzny. 

Tatuaż motyl 3D

Tatuaż na przedramieniu, na ramieniu lub na łopatce najczęściej jest w wersji 3D. Oznacza to, iż jest trójwymiarowy, a motyl wydaje się być żywy - jak gdyby przycupnął jedynie na chwilę i zaraz miał znowu poderwać się do lotu. Takie wersje trafiają też na plecy. Najlepiej widziane są na dużej przestrzeni, ponieważ można dopracować wtedy każdy szczegół - łącznie z cieniem, dzięki któremu motyl wydaje się być prawdziwy. To bardzo wdzięczny tatuaż, który może pojawić się w wielu wersjach, w zależności od gatunku, jaki się wybierze. W wersji trójwymiarowej najczęściej korzysta się z kolorów - barwne tatuaże pozwalają urealnić wzór.

Istnieje około 150 tysięcy gatunków motyli dziennych, a przeszło 3 tysiące gatunków żyje w Polsce. Co pojawia się najczęściej na tatuażach? 

  • Papilio Lorquinianus, znany też jako Sea Green Swallowtai - motyl z rodziny paziowatych.
  • Papilio Ulysses, zwany również Blue Mountain Butterfly - także należy do rodziny paziowatych.
  • Papilio Dardanus, znany także pod nazwą African Swallowtail - należy do rodziny paziowatych.
  • Morpho Didius - motyl z rodziny rusałkowatych.
  • Charaxes Smaragdalis - inna nazwa tego motyla to Western Blue Charaxes.
  • Graphium Androcles - motyl żyjący w Australii i na Filipinach.
  • Ornithoptera Priamus Urvillianus - należący do rodziny paziowatych.

To oczywiście tylko część najpiękniejszych motyli. Wybór wzorów jest naprawdę ogromny i każdy wybiera taki, jaki najbardziej mu się podoba! Warto wiedzieć, że na tatuażach rzadko pojawiają się motyle nocne - ćmy. Wszystko dlatego, że są one raczej symbolem bezmyślności. Wabione światłem świecy mogą podlecieć do ognia tak blisko, że spalą sobie skrzydełka. Oczywiście, oznacza to ich śmierć. Skoro można zdecydować się na piękny, barwny tatuaż dziennego motyla, mało kto wybiera ćmę. 

Zobacz także:

Tatuaż motyl na nadgarstku

Minimalistyczny tatuaż najczęściej pojawia się na dłoniach czy stopach. To delikatny wzór, który ma być lekki, ulotny niczym motyl. Tatuaż na nadgarstku to fantastyczna ozdoba - może być kolorowy lub czarny. Można też zdecydować się na kilka motyli obok siebie albo na jednego. Niektórzy wybierają wersje niezwykle dokładne, odwzorowujące anatomię tego owada. Inni zaś wolą wersje bajkowe, baśniowe, które świetnie sprawdzają się w tym przypadku. Czasem nawet na tatuażach pojawiają się same skrzydła albo tułów owada zostaje zastąpiony na przykład przez wstążkę.

Drobne tatuaże-motyle pojawiają się także na palcach. To dobry motyw na tatuaż za uchem oraz tatuaż na karku. Niektórzy wybierają motyle w ruchu, w locie - to najpopularniejszy wzór. Jest najbardziej subtelny i eteryczny. Równie ciekawy jest jednak wzór siedzącego motyla - przy dobrym odwzorowaniu jego anatomii oraz solidnym cieniowaniu motyl wygląda jak prawdziwy! To szczególnie przydatne wiosną i w lecie, kiedy motyw ten idealnie pasuje do otoczenia. Wzory mogą też obejmować motyla, który przysiadł na jakiejś gałązce lub na kwiatku, albo zbliżającego się do nich czy odfruwającego z nich. 

Tatuaż motyl na plecach

Tatuaż pod biustem i tatuaże na plecach są zwykle największe. Osoby, które się na nie decydują, chcą się nimi pochwalić, a niewielkie tatuaże byłyby słabo widoczne - zwłaszcza w takich miejscach, które zwykle są zakryte. Tatuaże na plecach mogą być zaś naprawdę imponujące - kolorowe lub czarne, przy czym zwykle są barwne. Może to być motyl jednokolorowy, na przykład o niebieskich skrzydełkach lub motyl ze skrzydłami w kilku kolorach. Jeśli chodzi o tatuaże w kolorze wyłącznie czarnym, można zdecydować się na wersje z czarnym wypełnieniem lub na sam kontur.

Często tatuaż składa się z kilku drobniejszych, rozlokowanych regularnie na plecach. Kilka motyli może być identycznych, ale mogą też zostać utrwalone w różnych pozach. Mogą mieć nawet różne kolory. W ten sposób na plecach tworzy się ciekawy tatuaż, złożony z kilku elementów - barwna grafika, która pięknie ozdabia ciało. Tatuaże z motylami sprawiają, że cała sylwetka wygląda bardziej zwiewnie, delikatniej. Wydaje się lżejsza, bo same motyle kojarzą nam się z czymś lekkim i zwiewnym. 

Tatuaż motyl na stopie

Minimalistyczny tatuaż coraz częściej gości nie tylko na dłoniach czy przedramionach, ale również na stopach. Zwykle tatuaż pojawia się w okolicach kostki, ale również na śródstopiu. Może składać się z jednego lub kilku elementów. To bardzo modne rozwiązanie, które ma dużo fanów, choć niewątpliwie tatuażem można pochwalić się tylko w określonym obuwiu i wtedy gdy jest ciepło, bądź też gdy korzysta się na przykład z basenu. Takie drobne tatuaże mogą też znaleźć się na palcach u stóp. Mogą biec od nich aż do śródstopia, albo od kostki przez całą stopę aż do palca.

Każde z tych rozwiązań jest bardzo estetyczne. W ogóle motyw motyla jest bardzo wdzięczny i może być tatuowany na różne sposoby. Zwykle tatuaże tego typu są raczej fantazyjne, pełne zawiniętych, zakręconych linii. Wszystko z uwagi na specyfikę wzoru, który kojarzy się z czymś baśniowym, ulotnym, fantazyjnym. Można jednak oczywiście wybrać nieco cięższy, mniej wymyślny sposób ich przedstawienia, choć wówczas motyl straci sporo uroku. Warto wiedzieć, iż jest to wzór nadający się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, przy czym panie zdecydowanie go preferują.