W kinie, telewizji i serwisach streamingowych z roku na rok przybywa filmów, seriali i programów z udziałem nieheteronormatywnych bohaterów. Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe oraz pozostali przedstawiciele tęczowej społeczności zazwyczaj jednak pojawiają się jedynie w rolach drugoplanowych czy wręcz epizodycznych (chociażby „Seks w wielkim mieście” czy filmy z serii „Bridget Jones”). Nie wywierają więc większego wpływu na fabułę oraz losy głównych bohaterów, którymi w mainstreamowych, wysokobudżetowych produkcjach wciąż najczęściej są wyłącznie osoby hetero i cis.

Osoby LGBTQ+ w kinie i telewizji

Z kolei w produkcjach, gdzie tematyka LGBTQ+ gra pierwsze skrzypce (nie brakuje ich chociażby na Netflixie, co jest zresztą osobnym tematem gorących dyskusji wśród internautów) niestety wciąż zdarza się, że postacie są przedstawiane na ekranie – czasem nawet przy dobrych intencjach twórców – w sposób karykaturalny i stereotypowy. Gdzie więc szukać nieskrzywionych obrazów ukazujących społeczne i rodzinne życie queerowych osób? Odpowiedź jest bardzo prosta: w filmach i serialach dokumentalnych.

Najlepsze filmy i seriale dokumentalne o tematyce LGBTQ+

„Ujawnienie”

Ważni transpłciowi twórcy (m.in. aktorka Laverne Cox, znana z roli Sophi Burset w popularnym serialu „Orange Is The New Black”) opowiadają o przedstawianiu mniejszości trans w hollywoodzkich produkcjach na przestrzeni lat i tym, jaki wpływ wywiera to na ich społeczność. Film dostępny na Netflixie.


„Śmierć i życie Marshy P. Johnson”

Walcząca z falą przemocy wobec transpłciowych kobiet Victoria Cruz prowadzi własne dochodzenie w sprawie niejasnej śmierci jej przyjaciółki, Marshy P. Johnson. Jest to ikona amerykańskiej (i nie tylko) społeczności LGBT+, którą podczas ostatniej Met Gali upamiętniła swoim strojem znana youtuberka i influencerka urodowa, NikkieTutorials. Do obejrzenia na Netflixie.


„Sekretna miłość”

Te dwie kobiety przez wiele dziesięcioleci utrzymywały swoją miłość w tajemnicy. Gdy w kocu przestały się ukrywać, okazało się, że to dopiero początek wyzwań, jakie przed nimi stoją. Dokument znajdziecie na Netflixie.


„Paryż płonie”

Niech nie zwiedzie was tytuł. „Paris Is Burning" to już kultowa produkcja w reżyserii Jennie Livingston, która ukazuje nowojorską scenę balową, którą zainicjowali przedstawiciele społeczności afroamerykańskich, latynoskich, gejowskich i transpłciowych. Ten film powinna absolutnie obejrzeć każda osoba, która obejrzała obsypany nagrodami Emmy, czyli telewizyjnymi Oscarami, serial „Pose” oraz bijący rekordy popularności na całym świecie program „RuPaul’s Drag Race”. Do obejrzenia w całości m.in. w serwisie YouTube.


„We're Here”

Skoro jesteśmy już przy temacie „RuPaul’s Drag Race”... Trzy gwiazdy show, Bob the Drag Queen, Shangela i Eureka O'Hara, pojawiły się w stworzonym na zlecenie HBO serialu dokumentalnym, w którym prowadzą w małych amerykańskich miasteczkach rekrutację do jednorazowych drag show. Znane i lubiane drag queen poznają przy okazji często bardzo trudne i poruszające historie przedstawicieli lokalnych społeczności LGBT+. Ostrzegamy: niektóre momenty wzruszają do łez. Powstały już dwa sezony. Obydwa są dostępne w Polsce na platformie HBO GO.

Zobacz także: