Trendy w makijażu mają to do siebie, że zmieniają się jak w kalejdoskopie. Choć co sezon natykamy się na rankingi tych, które z ulgą żegnamy, niektóre nawyki niepostrzeżenie wkradają się w codzienną rutynę do tego stopnia, że przestajemy zauważać, że działają na naszą niekorzyść. Jeśli macie wątpliwości, sprawdźcie, które teorie czas włożyć między bajki. Oto makijażowe triki, które nie postarzają!
 

1. Smokey eye tylko do 30-stki

Ta teoria już dawno przeszła do lamusa. W internecie można znaleźć setki tutoriali  ze wskazówkami, jak wykonać smokey eye a’la Brigitte Bardot, a wiadomo, aktorka kojarzona była z tym właśnie makijażem nie tylko jako młoda dziewczyna, ale także będąc już bardzo stateczną panią. Smokey eye nie tylko bardzo uwypukla kolor tęczówki, ale też jest mocnym komunikatem podkreślającym pewność siebie, czyli dodającym atrakcyjności w każdym wieku.
 

2. Matowe wykończenie daje wrażenie odmłodzonej skóry

Trudno o większy mit. Faktem jest, że taka teoria była mocno lansowana jeszcze kilka lat temu, ale na szczęście nie przetrwała próby czasu. Matowa skóra wygląda płasko i dodaje kilka lat. Sprawa ma się podobnie jak z włosami – dobrze odżywiona, nawilżona i naturalnie (albo z naszą pomocą) błyszcząca skóra sprawi, że będziecie wyglądać na wypoczęte i młodsze. Nasz sprawdzony patent to krem Embryolisse, który można stosować jako rozświetlającą bazę pod podkład albo solo – daje ten najbardziej pożądany, naturalny blask. Można pokusić się o stwierdzenie, że odrobinę przesadzony błysk jest lepszy niż głęboki mat.
 

3. Nie zapominaj o szyi!

To również jedna z naczelnych zasad w makijażu. Także ta, o której najczęściej zapominamy, tymczasem wystarczy omieść szyję bronzerem, by nadać jej odcień zbliżony do tego na twarzy, by całość naturalnie zagrała.
 

4. Jasny róż do policzków postarza

Przeciwnie, ten delikatniejszy o jasnym odcieniu nie tylko ożywi twarz, ale też rozprawi się z oznakami zmęczenia. I wcale nie trzeba ograniczać się do gamy różu: brzoskwiniowe nuty albo te z domieszką czerwieni sprawią, że ujednolicona podkładem twarz nabierze trójwymiaru. Plus ważna sprawa: róż aplikujemy raczej oszczędnie, a pędzel do jego aplikacji warto potraktować jako to narzędzie, w które warto zainwestować.

Ten róż do policzków kosztuje grosze, a daje efekt jak kultowy Nars! Kochają go makijażystki i stylistka Magda Jagnicka
 

5. Konturówka do ust postarza

Kolejny mit. Kosmetyk owiany dawniej złą sławą powrócił w chwale i na dobre. Jest tylko jedna ważna rzecz – jej kolor musi być idealnie dobrany do odcienia pomadki. Jaśniejszy lub, co gorsza ciemniejszy, może zmienić nas w karykaturę samych siebie. Co do aplikacji, punkt ciężkości spoczywa na samym środku dolnej wargi, od tego miejsca wyprowadzamy kreskę ku kącikom ust.     
 

6. Poprawki powinno aplikować się na całą twarz

W przypadku tłustej cery wymagającej poprawek w ciągu dnia, najlepiej sięgać po bibułki matujące – wtedy nie narażamy się na pojawienie się smug czy nierówności w nałożonym wcześniej podkładzie. Jeśli jednak zdecydujecie się na użycie pudru, warto aplikować go jedynie w miejscach tego potrzebujących, a więc przede wszystkim w strefie T, aby uniknąć nadmiernego, niepotrzebnego obciążania skóry. Reszcie twarzy przyda się oddech i naturalny blask.
 

Zobacz także:

7. Rozświetlone powieki dodają lat

Świetlistym cieniom przypisuje się winę za efekt ciężkich powiek i podkreślanie zmarszczek, ale nie jest to prawdą. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Mieniące się drobinki nie tylko nie akcentują cieni pod oczami czy kurzych łapek, ale dzięki rozpraszaniu światła odwracają wzrok od niedoskonałości.

 

8. Ciemny podkład sprawia, że skóra wygląda dojrzalej

Choć zwyczaj kupowania podkładu w odcieniu maksymalnie zbliżonym do naturalnego odcienia skóry to makijażowe abecadło, dojrzalsza cera może pozwolić sobie na odstępstwo od tej reguły. Z czasem skóra lekko blednie, więc nieznacznie (podkreślamy: nieznacznie) ciemniejszy odcień nada jej cieplejszego tonu i przeciwnie niż w przypadku młodej cery – optycznie odejmie kilka lat. Za to cery problematyczne mogą sięgnąć po nieznacznie jaśniejszy odcień, by kolorystycznie równać do zdrowych partii twarzy i nie skupiać wzroku na niedoskonałościach.

Jak rozjaśnić podkład?
 

9. Rozświetlacz tylko dla młodej cery

Jeśli chcecie ożywić swoje spojrzenie, najpopularniejszą sztuczką będzie zaaplikowanie rozświetlacza w wewnętrzne kąciki oka. Ale jest też kilka innych miejsc, które muśnięte tym kosmetykiem dadzą wrażenie odświeżenia – mitem jest, że po ten trik mogą sięgać tylko bardzo młode osoby.

Jak nakładać rozświetlacz i jakich błędów unikać? Sprawdźcie, czy robicie to poprawnie
 

10. Krem BB sprawia, że skóra wygląda młodziej

Tak, ale tylko do pewnego wieku. Niedoskonałości, z którymi boryka się dojrzała skóra czyli przebarwienia, popękane naczynka czy zaczerwienienia wymagają silniejszego krycia, które zapewni tylko podkład. Na pociechę jednak dodamy, że oferta w tym segmencie jest na tyle bogata, że między silniej kryjącym podkładem a ciężką formułą wcale nie trzeba stawiać znaku równości.

Zobacz także: Jak dobrać kolor szminki do typu urody?