Perfumy mają niezwykłą moc przenoszenia nas nie tylko w czasie, ale również do różnych miejsc. Zapachy, które poznaliśmy w konkretnych okolicznościach, potrafią zostać z nami już na zawsze. Wystarczy tylko odpowiedni bodziec, który pozwoli sobie o nich przypomnieć. Butelki starannie wypełnione konkretnymi kompozycjami zapachowymi to najprostszy sposób, żeby do nas wróciły. Najpiękniejsze w każdej z nich jest to, że dla każdego może znaczyć coś zupełnie innego. Z tego powodu wybraliśmy aż 7 perfum z różnymi nutami zapachowymi, do których można mieć sentyment. Być może dopiero po powąchaniu zdasz sobie sprawę, że to właśnie za tym aromatem tęskniłaś. Najprościej mówiąc, perfumy jak wehikuł czasu w sprayu naprawdę istnieją. 

Perfumy jak wehikuł czasu – Hugo Boss Hugo Woman

Często sentymentem darzymy najprostsze zapachy, które były tłem dla różnych wydarzeń w naszym dzieciństwie i później. Jednym z nich jest trawa. Być może w pierwszej chwili nic nie przychodzi ci głowy, ale gdy jej aromat wedrze się do twojego nosa, to może stać się prawdziwa magia i przeniesiesz się w czasie do zupełnie innego miejsca. Wśród kompozycji zapachowych, w których szczególne miejsce zajmuje nuta trawy jest Hugo Boss Hugo Woman. Poczujesz ją już od pierwszej chwili. Tę wodę perfumowaną otwierają bowiem świeże akordy trawy pokrytej rosą, z której wystają pyszne jeżyny. Dopełnieniem są nuty włoskiej mandarynki. W sercu zapachu przeplatają się irys, czarna herbata, śliwka i jaśmin. Całość zamyka drzewo sandałowe i cedrowe z ambrą. Oceny, które zbierają te perfumy, mówią same za siebie. Jest w nich coś wyjątkowego.

Perfumy jak wehikuł czasu – Maison Margiela Replica Sailing Day

Wakacje w sprayu? Tak można powiedzieć o wodzie toaletowej Maison Margiela Replica Sailing Day, bo te perfumy pachną jak morze. Jak to możliwe? Bezkresne morze, promienie słońca i ciepła bryza wiejąca w żagle to uczucia, na których wywołaniu zależało twórcom zapachu. Najbardziej oczywiste w tej roli są perfumy z solą morską, ale nie tym razem.

Tu w pierwszej kolejności czujemy wodne akordy, aldehydy i jałowiec. Następnie pojawia się kolendra, irys i róża, a następnie bursztyn, orcanox i czerwone algi morskie. Wspomnienia z wakacji nad morzem po prostu zostały zamknięte w szklanej butelce.

Perfumy jak wehikuł czasu – Hugo Boss Boss Alive

Lato to zdecydowanie najbardziej pachnąca z pór roku, która mogła zostawić nam najwięcej zapachowych wspomnień. Istnieją na szczęście też takie aromaty, które towarzyszą nam nieustannie. Jednym z nich może być jabłko. To jeden z tych owoców, którym nie musimy cieszyć się w pośpiechu. Po zerwaniu z drzewa jeszcze przez długi czas może zachować świeżość. Jabłka z tego powodu stale nam towarzyszą, a to sprawia, że mogły być obecne przy wielu wyjątkowych wydarzeniach. Ich zapach może o nich przypomnieć nie tylko podczas jedzenia. Może się to stać również za sprawą perfum z nutą jabłka. W tej roli sprawdzi się na przykład woda perfumowana Hugo Boss Boss Alive. Da się to poczuć już od pierwszej chwili kontaktu z zapachem. Jabłko w kombinacji ze śliwką, czarną porzeczką i cynamonem z pewnością może wiele. Być może poczujesz dzięki temu smak szarlotki serwowanej przez bliską osobą. Całość dopełnia wanilia i drzewne akordy.

Perfumy jak wehikuł czasu – Mugler Angel

Perfumy ze słodyczami? Brzmi to dość abstrakcyjnie i pewnie właśnie z tego powodu takiego zapachu nie odmówił sobie i przy okazji też nam Thierry Mugler. Kompozycja kultowego zapachu Angel opiera się przede wszystkim na akordach czekolady, karmelu, miodu i waty cukrowej. Żeby zapach nie był mdły, to słodkie nuty przełamują kontrastujące z nimi lekko pikantna paczula, cytrusowa bergamota, świeży kokos, a do tego jeszcze ciepło drzewa sandałowego. Jeżeli miałaś lub dalej masz słabość do słodyczy, to w tym zapachu odnajdziesz to, czego być może nie znalazłaś w żadnym innym.

Perfumy jak wehikuł czasu – Gucci Bloom Ambrosia di Fiori

Perfumy o zapachu piwonii, lilii, konwalii, róży, a także te bazujące na innych kwiatowych nutach także mogą rozbudzić piękne wspomnienia. Wsiąść do takiego wehikułu czasu można tylko w jeden sposób. Wybierając do powąchania odpowiednią kompozycję. Eksperymenty możesz zacząć od wody perfumowanej Gucci Bloom Ambrosia di Fiori. Już od pierwszej chwili bój o twoje zmysły zacznie toczyć cały bukiet kwiatów. Tuberoza, jaśmin i róża damasceńska, która według nas skrywa ogromną moc. Dopełnieniem całości jest chiński suchodrzew.

Zobacz także:

Perfumy jak wehikuł czasu – Byredo Bibliotheque

Istnieją zapachy, które choć mogłyby przywołać piękne wspomnienia, to jednak zdają się być tak nieuchwytne, że ciężko sobie wyobrazić, żeby udało się je zamknąć w szklanym flakonie. Tym większym zaskoczeniem może być woda perfumowana Byredo Bibliotheque. Wyobrażacie sobie uchwycić zapach biblioteki? Tę niezwykłą atmosferę, zapach papieru i związane z nimi konkretne tytuły?

Pomimo że w tej kompozycji zapachowej główną nutą nie jest papier, to jednak twórcom udało się stworzyć coś wyjątkowego. Zapach starych książek, oprawionych w skórę stron i ich tajemnicę przenieśli do tej kompozycji. Całość otwierają nuty brzoskwini i śliwki. Po chwili do głosu dochodzą fiołki i piwonie. Dopełniają je natomiast wanilia, paczuli oraz skóra.

Perfumy jak wehikuł czasu – Serge Lutens Five O'Clock Au Gingembre

Szklanka, kubek lub filiżanka herbaty może mieć ogromną moc, która wcale nie kończy się na rozgrzaniu nas. W takich chwilach spędzonych nad tym szczególnym naparem mogą kryć się niezwykłe wspomnienia. Możemy je rozbudzić także za sprawą perfum z nutą herbaty. Serge Lutens Five O'Clock Au Gingembre są określane jako herbata w Buckingham Palace. W twoim przypadku może to być jednak zupełnie inne miejsce. Zapach bazujący na tej konkretnej nucie dodatkowo wspierają bergamotka, imbir, cynamon, nuty drzewne, kakao, miód, bursztyn, paczula i pieprz.