Czasami trudno rozpoznać u mężczyzny toksyczne zachowania. A już szczególnie, kiedy jest się zakochaną. Warto jednak zwrócić uwagę na sygnały, o których piszemy w tym artykule. Gdy zauważysz je u faceta (czy po prostu ukochanej osoby), zdecydowanie powinna zapalić ci się czerwona lampka.

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – nie liczy się z twoim zdaniem i nie reaguje na konstruktywną krytykę

W związku chodzi o to, żeby być teamem. Każdy powinien mieć swoje zdanie, ale ostatecznie warto dojść do kompromisu. Jeśli facet nie zwraca nawet uwagi na to, co masz do powiedzenia i sam chce decydować o wszystkim, co dotyczy was obojga, zastanów się, czy chcesz być z kimś takim w relacji.

To samo tyczy się tego, co mówisz mu o nim. Jeśli on nie jest w stanie przyjąć krytyki, zrozumieć, że popełnił błąd, to jest po prostu niedojrzały i egoistyczny. Nie warto marnować czasu na takiego człowieka. Oczywiście, można również spróbować zmienić daną osobę, pomóc jej w pracy nad sobą, ale zazwyczaj nie kończy się to tak, jakbyśmy tego chciały.

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – uważa, że wszystko wie najlepiej

Ta cecha wiąże się trochę z poprzednią. Jeśli jesteś w związku lub zamierzasz być w związku z takim mężczyzną, to prawdopodobnie nie masz/nie będziesz miała możliwości wypowiedzenia się. Nawet jeśli to, co mówisz jest prawdą, a on się z tym nie zgadza, będzie to negował i wmawiał ci, że twoje słowa nie mają znaczenia. Massive red flag!

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – nie potrafi rozmawiać

Nie mówimy tu o mężczyźnie, który jest nieśmiały lub ma problemy z wyrażaniem emocji. Mówimy o niedojrzałym facecie, który zamiast przegadać problem, konflikt, jakąś trudniejszą sytuację – dosłownie cokolwiek – będzie wolał zamieść sprawę pod dywan, uciąć rozmowę. W ten sposób nie dojdziecie do porozumienia i nie wyjaśnicie sobie tego, czego potrzebujecie. Cały czas będzie między wami jakieś napięcie. A gdy poprosisz go o rozmowę, on odpowie ci, że nie ma o czym gadać. Frustrujące na maksa!

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – kłamie

To raczej logiczne i oczywiste. Jednak niektóre osoby przymykają na kłamstwa oko. Zwykle zaczyna się od tych małych i „nieznaczących”, jednak, gdy od początku będziesz na to pozwalać, to taki mężczyzna może to wykorzystać i będzie to wpływało na twoją niekorzyść. Kłamstwo to jedna z najgorszych rzeczy w związkach i relacjach, dlatego nie usprawiedliwiaj go.

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – stawia cię na drugim miejscu

W związkach chcemy się czuć ważni i kochani. Wiąże się to z tym, że partnerzy stawiają się na pierwszym miejscu. Nie chodzi tu o to, aby odsunąć na bok wszystko inne – rodzinę, pracę, znajomych, czas dla siebie itd. Chodzi bardziej o to, aby znaleźć w tym wszystkim balans i tak kierować swoim życiem, żeby ukochana osoba nigdy nie czuła, że jest mniej ważna od innych aspektów w życiu swojego partnera. Jeśli tylko ty wkładasz energię i zaangażowanie w ten związek, to chyba naprawdę nie ma to sensu.

Zobacz także:

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – nie reaguje na twoje potrzeby

Kolejna ogromna czerwona flaga. Słuchanie, zrozumienie, reagowanie na potrzeby swojej ukochanej osoby – to oznaki zdrowego związku. Partnerzy powinni się wspierać i robić wszystko, aby było im jak najlepiej. Gdy czegoś potrzebujesz (i wcale nie mówimy tu o materialnych zachciankach), mężczyzna powinien przynajmniej cię wysłuchać i postarać się ci to zapewnić. Najczęściej wiąże się to z twoimi oczekiwaniami dotyczącymi związku, dlatego jest to tak ważne.

Nie wiąż się z mężczyzną, który przejawia te zachowania – nie szanuje cię

Szacunek to coś, na co zasługuje każdy. Niestety w związkach często zdarza się tak, że jedna z osób dominuje nad drugą, co bardzo szybko może przerodzić się w toksyczną relację, gdzie tego szacunku właśnie nie ma. Jeśli widzisz, że facet nie liczy się z tobą, sam o wszystkim decyduje, poniża cię, a więc znęca się nad tobą psychicznie, jest kontrolujący czy zazdrosny – uciekaj! Tego nie da się zmienić.

Jeśli jesteś w przemocowym związku i potrzebujesz pomocy, nie bój się o nią prosić. Wsparcie znajdziesz na stronie Centrum Praw Kobiet lub dzwoniąc na infolinię Niebieskiej Linii - numer: 800 120 002.