Podobnie jak wiele form przemocy psychicznej, „przemoc narcystyczna” może być niebezpiecznie subtelna i możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że ma miejsce. Dlatego tak ważne jest, aby zadać pytanie: kim jest narcyz?

Naukowcy zdefiniowali narcystyczne zaburzenie osobowości jako: Stan zdrowia psychicznego, w którym ludzie mają nieracjonalnie wysokie poczucie własnej ważności.

Bycie w związku z narcyzem może mieć poważny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i może prowadzić do traumy, jeśli nie jesteś świadoma, jak poradzić sobie w tej sytuacji. Nadszedł czas, abyśmy porozmawiały o narcystycznych wzorcach relacji. Jeśli obawiasz się, z twój partner (a może nawet przyjaciel) jest narcyzem, oto 11 znaków przedstawionych przez dr Paglię, na które należy zwrócić uwagę.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – jest uroczy, ale tylko dla własnego dobra

Na początku będzie sprawiać wrażenie niezwykle czarującego i charyzmatycznego. Zrobi wszystko, żeby cię zdobyć. I użyje do tego swojego uroku. Sprawi, że poczujesz się wyjątkowo. Później jednak prawda wyjdzie na jaw i wszystko się popsuje.  

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – oczekuje, że będziesz spełniać wszystkie jego zachcianki (i to najlepiej od razu)

W końcu przekonasz się, że cały czas jest egocentryczny i pochłonięty sobą. Będzie oczekiwał, że natychmiast spełnisz jego potrzeby. Będzie zły, jeśli od razu nie zrobisz tego, czego chce – na przykład nie odpowiesz na jego wiadomość czy telefon lub postąpisz nie po jego myśli.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – myśli, że jest lepszy od innych

Często oczekuje od innych wyjątkowego traktowania. W jego głowie świat kręci się właśnie wokół niego. Żeby to zauważyć zaobserwuj, jak twój parter zachowuje się na przykład w restauracji – jak odnosi się do kelnerów i innych pracowników. Jeśli widzi same błędy, zawstydza ich, to jest to zdecydowanie oznaka narcyzmu.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – uwielbia mówić o sobie

Jeden z najłatwiejszych sposobów na odkrycie osobowości narcystycznej? Zorientuj się czy chce rozmawiać, czy słuchać. Narcyz uwielbia mówić o sobie w sposób przesadny. Jeśli to on dominuje w rozmowie za każdym razem, gdy o czymś mówisz, to jest to kolejny znak, że jesteś z narcyzem.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – jest niewiarygodny i niegodny zaufania

Następnym sposobem na wykrycie narcyza jest sprawdzenie, jak ważne są dla niego słowa, które wypowiada. Wielu z nich nie realizuje tego, co obiecywali. Łamie obietnice, nie dotrzymuje terminów i innych umów. Może to również wiązać się z tym, że raz jest dostępny emocjonalnie, a kolejnym razem już nie.

Zobacz także:

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – manipuluje i nie czuje się winny

Niektórzy narcyzi wykorzystują swoich partnerów, przyjaciół, współpracowników do zaspokajania własnych potrzeb, realizowania swoich ambicji i ukrywania wad. Typowe zdanie narcyza: Nie mogę doczekać się, aż poznasz moich przyjaciół, żeby mogli być zazdrośni. Albo: Mieszkam ze swoją dziewczyną za darmo i korzystam z jej samochodu. Nie widzi w tym nic złego, ponieważ brakuje mu empatii. Niektórzy mają coś takiego, co nazywa się „empatią poznawczą”. Oznacza to, że rozumieją, co czują inni i wykorzystują to do manipulowania nimi.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – niespełnienie jego żądań pociąga za sobą konsekwencje

Nie znosi rozczarowań ani odrzucenia. Musisz robić wszystko po jego myśli. W przeciwnym wypadku pociąga to za sobą konsekwencje. Taki facet staje się niemiły, kłóci się z tobą lub co gorsza – torturuje cię emocjonalnie. To są właśnie taktyki, których używa, aby zmusić cię do robienia wszystkiego, co on chce.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – zawsze łamie zasady

Narcyz myśli, że to on ustala zasady. Rzadko dba o to, jakie są wokół niego przepisy, reguły czy granice. Uważa, że zamiast tego wszyscy powinni przestrzegać jego reguł.

Na te oznaki zwróć uwagę: wpychanie się lub omijanie kolejki, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, przerywanie spotkań, przywłaszczanie sobie cudzych rzeczy. Przede wszystkim narcyz będzie z tego dumny i nie będzie go obchodzić, że jego zachowanie wpływa na innych.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – ciągle poniża innych

Jego wyższość wynika z ciągłego poniżania innych, żartowania, komentowania. To wszystko ma sprawić, że ten ktoś poczuje się gorszy i zawstydzony. Zastanów się, czy zaszły jakieś zmiany w twojej osobowości – straciłaś pewność siebie, sądzisz, że nie zasługujesz na nic dobrego. Takie myśli są prawdopodobnie wynikiem spędzania czasu z narcyzem, który cię poniża.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – gaslighting jest jego celem

Jedną z najczęstszych cech narcyza jest przekonywanie innych, żeby wątpili we własne instynkty lub zdrowie psychiczne. Odrzuca on odpowiedzialność, nie interesują go twoje uczucia. Sprawi, że zwątpisz we własne opinie, ponieważ będziesz myślała, że nie mają one żadnej wartości. Jest to nadużycie emocjonalne i może być naprawdę trudne do rozpoznania ze względu na jego manipulacyjny charakter.

Oznaki, że jesteś w związku z narcyzem – nie ma długotrwałych przyjaźni

Oczywiście może istnieć wiele powodów, dla których twój partner (lub przyjaciel) nie ma wielu czy nawet żadnych długotrwałych relacji. Jednak jest to coś, na co warto zwrócić uwagę. Powodem braku takich znajomości jest to, że narcyz może nie widzieć sensu w utrzymywaniu przyjaźni, gdy poczuje, że już nic więcej dla siebie z niej nie wyciągnie. Jego potrzeby zostały zaspokojone, więc nie ma sensu dalej tego ciągnąć. Możliwe, że jest też zbyt zapatrzony w siebie i martwi się, że druga osoba może zniszczyć jego wizerunek lub wpłynąć na postrzeganie siebie.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na Glamour UK