Jeżeli właśnie zastanawiasz się, co dalej z twoim związkiem i czy warto go kontynuować, dobrze trafiłaś. Rozważanie przyszłości związku jest ważnym procesem, który wymaga zrozumienia i oceny różnych czynników. W tym artykule wyjaśnimy, co wziąć pod uwagę podejmując decyzję dotyczącą przyszłości twojego związku. Przyjrzymy się też przypadkom, w których nie warto kontynuować zawiązku, a tych może być wiele. Zdrada partnera, po której nie możesz odbudować zaufania, problemy finansowe, problemy w komunikacji, czy też niezgodność celów i wartości życiowych - to tylko kilka z możliwych przyczyn zakończenia relacji. Czy to właśnie w tych przypadkach nie warto kontynuować związku? Podpowiadamy.

Kiedy nie warto kontynuować związku?

Na początku nowej relacji mamy pełne zaufanie do drugiej osoby. To czas, w którym idealizujemy partnera. Zdajemy się nie dostrzegać czerwonych flag i potencjalnych problemów, które mogą wystąpić w budowanym właśnie związku. Nie ma w tym nic złego - pierwsze etapy zakochania są piękne, motylki w brzuchu nie przytrafiają się zbyt często i to właśnie dlatego są tak wyjątkowe. Problemy zaczynają się, gdy ten okres miesiąca miodowego zaczyna się wydłużać. Wtedy możemy mieć do czynienia z tak zwaną ślepą miłością.

Czasem jednak bywa tak, że nasz partner bądź partnerka bardzo szybko nadwyrężają nasz kredyt zaufania. W takich sytuacjach zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy ta relacja na pewno ma sens i czy chcemy dłużej tkwić w związku, który nie przynosi nam satysfakcji. Każda osoba ma różne potrzeby emocjonalne, fizyczne i intelektualne, które powinny być zaspokajane w zdrowym związku. Brak satysfakcji w związku na którejkolwiek z tych płaszczyzn to też powód do rozstania.

Dobrze o tym wiemy, że żadne zerwanie nie jest łatwe. Czasami znaki, które mówią nam, że czas najwyższy się rozstać są wyraźne, a innym razem jest to przeczucie, które staramy się ignorować od wielu miesięcy (a czasem nawet lat). Nawet jeśli zdecydowałeś się zakończyć związek, to o wiele łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Zatem kiedy nie warto kontynuować związku? 

W tych sytuacjach nie warto kontynuować związku - lista 

Zapoznaj się z naszą listą sytuacji, w których kontynuowanie związku nie ma sensu. Jeśli w swoich związku dostrzegasz choć jeden z tych sygnałów, być może jest to czas na podjęcie drastycznych kroków i zakończenie relacji.

  • Dochodzi do przemocy fizycznej lub psychicznej.
  • Druga strona dąży do rozstania i nie wykazuje chęci do naprawy.
  • Macie inne wartości i cele w życiu.
  • Nie potraficie się komunikować.
  • W waszym związku brakuje wzajemnego wsparcia i szacunku.
  • Wasze problemy powtarzają się, staracie się je rozwiązać, ale wasze starania nie przynoszą rezultatów.
  • Uzależnienie partnera od alkoholu bądź substancji psychoaktywnych.

Pamiętaj, że przemoc psychiczna to również przemoc. Jeżeli twój partner stosuje wobec ciebie przemoc emocjonalną lub psychiczną, nie powinnaś pozostawać w takiej relacji. Jeśli partner nie okazuje ci szacunku, traktuje cię z pogardą, poniża, ciągle krytykuje i przyczynia się do obniżenia twojej samooceny, to nie warto tkwić w takim związku. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo i dobrostan emocjonalne są najważniejsze.

Jeśli tkwisz w przemocowej relacji i czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję. Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Zobacz także:

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą ci, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji. Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Czy warto ratować związek?

Rozpoczęcie nowej relacji i budowanie związku to długa i ciężka praca, a decydując się na ratowanie problematycznej relacji, musisz przygotować się na jeszcze więcej wyzwań. Zanim jednak zdecydujesz, czy jesteś gotowa zawalczyć o tę miłość, pamiętaj, że ratowanie związku ma sens tylko wtedy, gdy pragną tego obie strony. Jeżeli twój partner bądź partnerka, definitywnie pragną zakończenia relacji, wszelkie starania z twojej strony mogą nie mieć sensu. 

Warto również podkreślić, że nie wszystkie związki można lub powinno się ratować. Jeśli relacja jest toksyczna, przemocowa lub niezdrowa dla jednej lub obu stron, w pierwszej kolejności zadbaj o swój dobrostan emocjonalny i bezpieczeństwo. W przypadku przemocowych, toksycznych relacji, zakończenie związku może być koniecznością.

Pamiętaj, że jeśli twoje zdrowie psychiczne i fizycznie nie jest zagrożone, ostateczna decyzja o kontynuowaniu związku, należy do ciebie i twojego partnera. Jeżeli oboje chcecie walczyć o przetrwanie relacji, to warto dać związkowi drugą szansę. W takich przypadkach możecie rozważyć specjalistyczną pomoc, np. terapię dla par.

Co oznacza koniec związku?

Koniec związku oznacza zakończenie romantycznej relacji między dwiema osobami. Jest to moment, w którym partnerzy decydują, że nie chcą kontynuować swojego związku i rozstają się. Czy to oznacza, że już nigdy się nie zobaczycie? Jeżeli obie strony wykazują chęć, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zostali przyjaciółmi i pozostali w dobrych stosunkach. Szczególnie, jeśli macie wspólne zobowiązania, na przykład zwierzęta domowe.

Pamiętaj jednak, że koniec związku może być trudnym i bolesnym doświadczeniem dla obu stron. W momencie zakończenia relacji, wiele osób musi przejść przez okres żałoby i zaadaptować się do nowej sytuacji. Jeżeli twój partner bądź partnerka nie chcą utrzymywać kontaktu po rozstaniu, musisz uszanować ich decyzję. 

Ważne jest, aby w przypadku zakończenia związku, abyście zarówno ty, jak i twój partner, szanowali swoje uczucia i podjęli wszelkie niezbędne kroki, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. 

Pamiętaj jednak, że każde doświadczenie życiowe, również rozstanie, to cenna lekcja. Czasem zakończenie związku może prowadzić do wzrostu i rozwoju, zarówno osobistego, jak i w przyszłych relacjach.

Czy warto zakończyć związek na początku znajomości?

Moment rozpoczęcia nowej relacji to czas, kiedy idealizujemy partnera. Gdy pierwsze emocje związane z zauroczeniem opadną, stajemy się bardziej uważni i zaczynamy dostrzegać wady drugiej osoby. Kiedy na tym etapie związku zastawiasz się, czy warto go kontynuować, daj sobie czas. Na dalszym etapie znajomości, gdy zaczynacie kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami, być może uda wam się dojść do porozumienia na płaszczyznach na których na początku wystąpiły problemy. Czasem warto dla dobra związku pójść na kompromis i spotkać się pośrodku.

Zakończenie długiego związku

A co w przypadku dłuższych relacji? Zakończenie związku to zawsze trudna decyzja. Sprawę komplikuje fakt, jeśli jesteście ze sobą już bardzo długo, budujecie dom i rodzinę. Zanim zdecydujesz się na tak radykalny krok, musisz zastanowić się nad swoimi uczuciami, potrzebami i tym, czego tak naprawdę oczekujesz od relacji. Musisz rozważyć, czy otrzymujesz od partnera bądź partnerki niezbędne wsparcie i czy sama jesteś w stanie je zapewnić drugiej osobie, która tak jak ty może mieć sporo wątpliwości dotyczących waszej relacji.

Dla zdrowego związku konieczne jest obustronne wsparcie emocjonalne, fizyczne i psychiczne. Pamiętaj, że nie ma związków idealnych i każde pary mają swoje problemy. Pytanie brzmi, czy potraficie o nich rozmawiać i to w konstruktywny sposób. Kluczem do sukcesu w przypadku rozwiązywanie problemów w związku jest zdrowa komunikacja. Jeżeli sposób w jaki się komunikujecie pozostawia wiele do życzenia, możesz poważnie zastanowić się nad sensem budowania dalszej relacji z tą osobą.

Po czym poznać że związek nie ma przyszłości?

Rozpoznanie, czy związek nie ma przyszłości, może być trudne, ale istnieje kilka potencjalnych sygnałów, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka znaków, które mogą wskazywać na to, że związek może być bez perspektyw:

  • Brak zaangażowania.
  • Stałe konflikty i trudności w komunikacji.
  • Rozbieżności wartości i celów życiowych.
  • Brak satysfakcji emocjonalnej i intymności.
  • Stagnacja i brak rozwoju.
  • Brak wzajemnego wsparcia i partnerstwa.

Ważne jest, aby spojrzeć na te znaki w kontekście całego związku. Jeżeli na kilka z tych punktów odpowiedziałaś twierdząco, nie jest to jednoznaczny wyrok. Mimo wszystko, może być sygnałem, że warto rozważyć, czy dalsze trwanie w takiej relacji jest korzystne nie tylko dla ciebie, ale dla was. W przypadku poważnych problemów, warto również rozważyć terapię dla par, aby przekonać się, czy warto kontynuować wasz związek.

Zakończenie związku - co dalej?

Definitywny koniec związku to nie koniec świata. Może okazać się nowym początkiem. Jeżeli od dłuższego czasu byłaś uwikłana w niezdrową relację, w końcu możesz złapać oddech. Zakończenie związku, który od dawna był toksyczny, daje ci nowe spojrzenie na twoją sytuację. 

Nie tylko zakończenie toksycznego związku może być korzyścią dla ciebie. Zanim po świeżo zakończonym związku rozpoczniesz nową relację, poświęć ten czas na lepsze poznanie siebie, aby uniknąć sytuacji w której rozpoczynasz kolejny toksyczny związek. Zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od relacji i szukając kolejnego partnera, bądź uważna na czerwone flagi.

Pamiętaj, że to tylko ogólne wskazówki, a decyzja o zakończeniu związku należy do ciebie. Postaraj się trzeźwo spojrzeć na swoją relację i jeśli to możliwe, porozmawiaj z partnerem o swoich obawach. Jeżeli wspólnie podejmiecie działania, które mają na celu ratowanie związku, być może jest szansa na odbudowę i kontynuowanie relacji.