Co to jest feng shui?

Chińskie słowo feng oznacza wiatr, zaś shui - wodę. Oba te elementy kojarzą się w kulturze Państwa Środka z dobrym zdrowiem. Z kolei ich połączenie, czyli właśnie feng shui, to niezwykle nobliwa (bo licząca sobie ponad trzy tysiące lat) sztuka aranżacji wnętrz, podbijająca coraz więcej gospodarstw domowych w krajach Zachodu.

Zasady feng shui opierają się na taoistycznym przekonaniu, że cały świat przepełniony jest energią o nazwie chi. Nieskrępowany przepływ tej energii w domu zagwarantuje nam nie tylko zdrowie i długowieczność, ale także ludzką życzliwość oraz dobrobyt. Należy zatem zwracać baczną uwagę na właściwy dobór wszelkich domowych mebli, sprzętów i akcesoriów.

Pierwszy etap wprowadzania feng shui w domu powinien polegać na oczyszczeniu go ze zbędnych albo po prostu nielubianych przez nas przedmiotów. Następnie należy się zatroszczyć o czyste powietrze (w tym celu jak najczęściej wietrzymy każde pomieszczenie), a także o wystarczająco silne i zróżnicowane źródła światła. Najbardziej pożądane będzie oczywiście światło słoneczne, lecz używane przez nas lampy również powinna cechować wysoka jakość.

Po tych wstępnych przygotowaniach można przystąpić do właściwego planowania przestrzeni. Nieodzowna okaże się tu tak zwana siatka bagua - ośmiokątny diagram, za pomocą którego tworzy się mapę energii domu. Każda z ośmiu części siatki odzwierciedla poszczególne strefy w feng shui: karierę, wiedzę, rodzinę/zdrowie, bogactwo, sławę i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocnych ludzi.

Po nałożeniu siatki bagua na plan naszego domu otrzymujemy wskazówki co do takiego ustawienia mebli i sprzętów, które zapewni nam harmonię i poprawę sytuacji uczuciowej bądź materialnej. Przykładowo: jeśli interesuje nas zagadnienie, jak wzmocnić strefę bogactwa, musimy wiedzieć, że owa strefa symbolizowana jest w feng shui przez element Drzewa. Warto więc wprowadzić w odpowiedniej części domu drzewną kolorystykę (zieleń, brąz) albo po prostu kilka roślin. 

Chińska wiedza o aranżacji wnętrz dotyczy oczywiście nie tylko domu jako całości, lecz także poszczególnych jego pomieszczeń. Warto pokrótce przyjrzeć się każdemu z osobna.

Feng shui: sypialnia

Zgodnie z duchem feng shui, kolory do sypialni powinny być delikatne i jasne, łóżko wygodne i najlepiej wykonane z drewna, zaś wybór materiałów i akcesoriów ma nam zapewniać maksymalny komfort wraz z poczuciem przytulności. Lustro w sypialni nie jest zabronione, ale powinno się znajdować jak najdalej od łóżka.  Z kolei kwiaty do sypialni należy wstawiać bardzo oszczędnie - pojedyncze rośliny nie okażą się niczym złym, ale obecne w nadmiarze, zaczną z nami konkurować o dobrą energię. 

Zobacz także:

Lustro w sypialni – przesądy ostrzegają przed tym rozwiązaniem >>>

Feng shui: kuchnia

Feng shui zaleca, aby kuchnia była zorientowana w kierunku południowym. Powinny w niej dominować neutralne barwy, jak biel czy jasny brąz. Istotne okaże się z pewnością równomierne oświetlenie i wystarczająca wentylacja. W miarę możliwości należy także odseparować od siebie urządzenia kojarzące się z ogniem (piekarnik, kuchenka mikrofalowa) od tych skojarzonych z wodą (zlew, lodówka, zmywarka). Osoba przygotowująca posiłki nie powinna stać tyłem do drzwi, gdyż może to wzbudzać w niej niepotrzebne napięcie.

Feng shui: salon

Feng shui w pokoju dziennym kładzie nacisk głównie na stonowaną paletę barw, różnorodne i odpowiadające naszym potrzebom oświetlenie, a także obecność kwiatów czy innych roślin. Za wszelką cenę należy unikać bałaganu, który przyciąga negatywną energię. Meble w salonie powinny posiadać zaokrąglone kształty, bez ostrych krawędzi.  

Feng shui: łazienka

W myśl zasad feng shui prysznic lub wanna nie powinny się znajdować w tym samym pomieszczeniu co WC. Kolorystycznie w łazience mają dominować beże, na ścianach należy powiesić jak najwięcej dużych luster, zaś w doborze mebli postawić na naturalne materiały.