Lustro w sypialni: przesądy

Według przesądów lustro naprzeciwko łóżka zawsze było uważane za zły znak. Projektując wnętrze swojego pokoju, nie każdy z nas myśli o tym, jaki to będzie miało wpływ na jego samopoczucie w przyszłości, zwłaszcza jeśli chodzi o lustro w sypialni. Przesądy dotyczące takiego ustawienia lustra znane są od wieków. Zwierciadłom zawsze przypisywano magiczne właściwości. Zabobony dotyczące luster głosiły, że za ich pomocą można przywołać istoty pozaziemskie. Uważano je za portale do innych wymiarów. Jeden ze zwyczajów nakazuje, by na lustro powiesić tkaninę, gdy w domu leży zmarły, aby jego dusza nie mogła zgubić się w odbiciu i pozostać tam na zawsze, strasząc mieszkańców domu. Słowianie wierzyli, że zwierciadła otwierają drzwi do świata duchów, które są wrogie istotom ludzkim. Takie zabobony sprawiły, że lustra stały się ich jednym z głównych atrybutów wróżbiarstwa.

W niektórych częściach Europy lustra w domu uważano za bezpieczne, ponieważ wierzono, że trudno jest otworzyć drzwi między światami. Mimo wszystko ludzie bali się spać naprzeciw lustra, bali się momentu przebudzenia i spojrzenia na swoje odbicie. Wierzono, że podczas snu dusza opuszcza ciało i wyrusza w podróż. Gdyby, powróciwszy do ciała, zobaczyła swoje odbicie, zostałaby wciągnięta do innego świata.

Według innego przesądu taka dusza może się przerazić i zapomnieć drogę powrotną do ciała. Zgodnie z kolejną teorią po przebudzeniu dusza może zostać zamknięta na zawsze w lustrze jak w klatce. Po przebudzeniu osoba zobaczy siebie leżącą na łóżku bez ruchu, ale nie będzie w stanie w żaden sposób się poruszyć, wracając do swojego ciała. Istnieje również jeszcze jeden przesąd: lustro w sypialni naprzeciwko łóżka odbiera energię śpiącej osobie. Prowadzi to do bezsenności, nadmiernej senności i drażliwości, powoduje nasilanie się koszmarów, a także kłótni w domu. Według przesądów lustro ma zdolność pochłaniania energii i podobnie jak wampir, wysysa energię bezbronnej śpiącej osoby. Ciągła bezsenność i ospałość, zły nastrój i drażliwość mogą być wynikiem utraty energii.

Najdziwniejsze przesądy ślubne, jakie słyszeliśmy >>>

Chińskie przesądy również dopatrują się istnienia innego świata za taflą lustra. Według wschodnich mędrców kiedyś istniejący świat był jednym z dwóch wymiarów królestwa luster. Pomiędzy tymi dwoma wymiarami nie było barier. Wówczas wojownicy ze zwierciadlanego świata postanowili zdobyć prawdziwy świat i wyruszyli na wojnę, w której ponieśli miażdżącą klęskę. Jako karę na zawsze pozostali w lustrzanej przestrzeni i są zmuszeni do wiecznego powtarzania ruchów ludzi patrzących w lustro. Jednak nadal istnieje niebezpieczeństwo, że wrogowie spoza lustra znajdą sposób na pokonanie bariery i włamanie się do naszej rzeczywistości. Z tej legendy wyrósł przesąd, że lustro jest rodzajem portalu do innego wymiaru, z którego człowiek jest uważnie obserwowany przez swojego sobowtóra, który czeka, aż zaśnie i straci czujność. Pozwoli to przejąć jego duszę, która nie będzie już mogła wrócić do świata rzeczywistego. Współcześni magicy i wróżki również podkreślają negatywny wpływ lustra znajdującego się w pobliżu łóżka. Ich zdaniem powierzchnia zwierciadła jest w stanie gromadzić negatywne emocje, absorbować złą energię i mnożyć ją. Tak więc, jeśli wcześniej lustro pochłonęło wiele kłótni, awantur i przekleństw, stanie się przyczyną złego nastroju i samopoczucia w przyszłości. Śpiąca osoba, jak wspomniano wcześniej, jest najbardziej podatna na wpływy zewnętrzne, co może powodować wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. W związku z tym nie zaleca się kupowania starych zabytkowych luster do wnętrza mieszkania, gdyż one przez dziesiątki, jeśli nie setki lat, gromadziły ludzkie emocje. Lepiej jest wybierać nowe, nieobciążone doświadczeniami zwierciadła.

Lustro w sypialni a psychologia

Istnieją również inne przesądy związane z lustrami w sypialni. Na przykład uważa się, że obecność lustra naprzeciwko łóżka małżonków popycha męża lub żonę do niewierności, a lustro, w którym odbijają się drzwi, powoduje powstawanie ciągłych kłótni i problemów. Jeśli spojrzymy na to przez pryzmat psychologii, to okaże się, że człowiek po prostu nie może spokojnie zasnąć, gdy lustro jest naprzeciwko łóżka, ponieważ ma ciągłe wrażenie bycia kontrolowanym i śledzonym. W nocy sen przeciętnego człowieka jest kilkakrotnie przerywany na krótki czas (nie dłużej niż 60 sekund). Mózg w tym czasie funkcjonuje tak, że te przebudzenia nie są utrwalane w pamięci. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że leżąc w łóżku, zobaczymy swoje odbicie w lustrze i nie do końca rozumiejąc to, co się dzieje – przestraszymy się tego widoku. Chociaż rano nie będziemy pamiętać o tym incydencie, to nasza psychika pod wpływem tego wydarzenia będzie działała w innym trybie, wywołując koszmary i niespokojny sen. W wyniku tego odpoczynek, jakim jest sen, zostanie zaburzony. To tylko jeden z powodów, dla którego nie powinno się stawiać lustra naprzeciwko łóżka w sypialni.

Lustro w sypialni według zasad feng shui

Istnieje wiele przesądów ludowych, jeśli chodzi o lustro w sypialni. Feng Shui mówi tu o negatywnej energii. Ta ma być uwalniania z człowieka podczas snu. To negatywna energia Chi jak ją określa Feng Shui. Sypialnia z lustrem ustawionym naprzeciwko łóżka odbija tę energię, a ta nie znajdując ujścia, wraca do człowieka. Wielu ekspertów Feng Shui zaleca, aby umieścić lustro nad łóżkiem w sypialni lub tak, aby można byłoby je odwrócić do ściany. Zwolennicy tej doktryny, w odpowiedzi pytanie, czy można powiesić lustro naprzeciw łóżka, twierdzą, że jest to absolutnie niewskazane. Zwłaszcza jeśli odbija rogi łóżka małżeńskiego. Eksperci Feng Shui twierdzą, że takie połączenie nieuchronnie doprowadzi do problemów w życiu rodzinnym. Z kolei lustro, które jednocześnie odbija łóżko i drzwi do pokoju, przyniesie problemy nie tylko w życiu osobistym, ale także w pracy.

Gdzie najlepiej umieścić lustro w mieszkaniu?

Gdzie zatem najlepiej jest umieścić lustro? Przesądy wykluczają przestrzeń naprzeciw łóżka. Jak ustawić lustro w sypialni, żeby nie wpływało niekorzystnie na nasze samopoczucie. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem sypialnia z lustrem nad łóżkiem. To pomieszczenie nie jest też jedynym, w którym możemy powiesić lustro. Zabobony nie dotyczą innych pomieszczeń. Specjaliści polecają umiejscowienie luster w korytarzu lub holu, co pozwala powiększyć optycznie przestrzeń oraz pomaga domownikom w odzyskaniu pozytywnej energii. Pod jednym warunkiem – lustro nie powinno odbijać drzwi. Dobrym miejscem jest również jadalnia – odbicie nakrytego stołu cieszy oko, a jedzenie przed lustrem ma wpływać korzystnie na odchudzanie. Lustro możesz również umieścić w łazience. Patrząc w nie rano, uzyskasz harmonię stanu ciała i umysłu.

Jeśli chcesz powiesić lustro w sypialni, ważne jest zachowanie podstawowej zasady – unikanie odbicia łóżka podczas snu. Bardzo ważnym meblem, zwłaszcza dla kobiety jest toaletka, która z pewnością zaopatrzona jest w duże lustro. Jeśli łóżko odbija się w lustrze toaletki, zasłoń je na noc grubą tkaniną lub zamknij ją, jeśli masz taką możliwość. Lustra znajdujące się w okolicy stolików nocnych wyglądają bardzo pięknie i stylowo, w dodatku często takie rozwiązania zastępują toaletki. Zagłówek wykonany z lustra wygląda wspaniale, choć lepiej i praktyczniej jest powiesić lustro na środku nad zagłówkiem. Można również zdecydować się na lustro podłogowe, ale trzeba uważać, aby przed nocą je odwrócić lub zasłonić, dbając tym samym o higienę wypoczynku. Instalując lustro w sypialni według Feng Shui, musisz upewnić się, że odbija się w nim tylko pozytywna energia. Można to zrobić, umieszczając wybrane obiekty obok lustra lub naprzeciw niego. Powinny to być zdjęcia, na których uchwycone są najszczęśliwsze i najbardziej radosne momenty twojego życia lub bliskich i rodziny. Doskonale sprawdzają się też świeże kwiaty. Lustro w sypialni według Feng Shui powinno znajdować się też naprzeciwko sparowanych postaci lub talizmanów. Ustawiając lustro w ten sposób, możesz wzmocnić więzi rodzinne i wywołać pozytywne emocje w związku.

A jeśli wkrótce zamierzasz zmieniać mieszkanie, będziesz urządzać nowe wnętrze, sprawdź, co podpowiadają przesądy o przeprowadzce