Aktywistki oskarżone o obrażę uczuć religijnych

Aktywistki Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych w związku z rozpowszechnieniem naklejek z Matką Boską Częstochowską z tęczową aureolą w okolicach kościoła św. Dominika w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. W lipcu 2020 roku aktywistki zostały postawione w stan oskarżenia a prokuratura wnioskowała o sześć miesięcy ograniczenia wolności. Podczas dwóch rozpraw sądowych w Płocku odbyły się solidarnościowe demonstracje z oskarżonymi. Jedna z nich, Joanna Gzyra-Iskandar, podczas rozprawy wymieniła kilka młodych osób, które w ostatnich miesiącach popełniły samobójstwo z powodu szerzącej się w naszym kraju homofobii. Według działaczy na rzecz praw człowieka proces aktywistek to dobitne podkreślenie tego, że z homofobią mamy do czynienia i to ze strony aparatu państwowego, który takim zjawiskom powinien przeciwdziałać.

Zapadł wyrok w sprawie „tęczowej” Matki Boskiej 

Sąd uznał, że oskarżone aktywistki nie dopuściły się obrazy uczuć religijnych, bo to nie było ich celem. Sędzia Agnieszka Warchoł podkreśliła, że aktywistki chciały swoim działaniem zwrócić uwagę na problem homofobii. W uzasadnieniu wyroku pojawiło się stwierdzenie, że przyrodzona godność należy się każdemu niezależnie od wyznania, narodowości, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Sąd powoływał się również na to, że w katechizmie Kościoła katolickiego nie znajduje się zapis wykluczający osoby homoseksualne. Za to jest tam mowa o miłości, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Zatem kolory tęczowej flagi nie mogą znieważać. Więc wizerunek Matki Boskiej nie został sprofanowany.

Kaja Godek zapowiada odwołanie od wyroku

W całą sprawę aktywnie zaangażowała się Kaja Godek znana ze swoich działań na rzecz zakazu aborcji w naszym kraju. Dziś wyraziła ona niezadowolenie z wyroku w sprawie aktywistek za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Zapowiedziała złożenie apelacji. Według niej to katolicy i katoliczki są najbardziej dyskryminowaną grupą społeczną w Polsce.