W ramach Kampanii Przeciwko Homofobii zorganizowano akcję Tęczowy Piątek, której hasło brzmi „Stoję po stronie młodzieży”. W naszym kraju dyskryminowani są nie tylko dorośli o odmiennej orientacji seksualnej, ale również dzieci i młodzież, których nie edukuje się w tym kierunku. Wszystko wskazuje na to, że w tej kwestii niewiele się zmieni, a jeśli tak, to na gorsze. Przypomnijmy, że wczoraj głosami posłów PiS i Konfederacji projekt penalizacji ustawy „Stop Pedofilii”, zakładającej zakaz edukacji seksualnej i przewidującej karę pozbawienia wolności dla edukatorów w tym temacie. Tolerancja to pojęcie obce niektórym dorosłym, nie wspominając o dzieciach, które nie mają odpowiednich wzorów do naśladowania. Dlatego tak ważne są kampanie społeczne, uświadamiające skalę problemu. Tęczowy Piątek i spot „Stoję po stronie młodzieży” ukazuje dyskryminację młodzieży ze środowisk LGBT. Młodzi ludzie są zastraszeni, wyzywani i boją się chodzić do szkoły, a także przyznać do swojej orientacji seksualnej z obawy przed wyśmianiem i odrzuceniem. Dlatego czas to zmienić.

Jak wygląda sytuacja kobiet w Polsce po wyborach parlamentarnych? Oto, co musicie wiedzieć! >>>

Tęczowy Piątek, czyli walka przeciwko homofobii w szkołach

25 października odbędzie się już czwarta edycja Tęczowego Piątku, ale akcja przeciwko homofobii już ruszyła. W ramach tegorocznej kampanii powstał spot, w którym wzięli udział: Mateusz Janicki, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Rozenek Majdan, Tomasz Tyndyk, Julia Kamińska, Jerzy Radziwiłowicz, Majka Jeżowska i Beata Kawka. Znane osoby czytają w wideo fragmenty listów, napisanych przez młodzież, która czuje się odrzucona i nie otrzymuje wsparcia ze strony rówieśników i dorosłych. „Zgodnie z wynikami badań szacuje się, że w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT ma myśli samobójcze, a połowa z nich zmaga się z objawami depresji. Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe regularnie dotyka przemoc motywowana homo- i transfobią, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Nastolatki LGBT wytchnienia nie doznają nawet w domu – jedynie 25 proc. z tych, które powiedziały o swojej orientacji i tożsamości płciowej rodzicom spotyka się z akceptacją matek, a tylko 12 proc. z akceptacją ojców”, czytamy w oficjalnej informacji.

Do akcji Tęczowy Piątek może dołączyć każdy. Na Instagramie funkcjonuje hasztag #TęczowyPiątek, natomiast na Facebooku specjalne nakładki na zdjęcie profilowe, dzięki którym Wy również możecie wesprzeć młodzież LGBT.